Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مرا غارت نکنید!

مرا غارت نکنید!
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شما گمان می کنید از طریق اینترنت آیینه ای با اندازه تبلیغ شده خریده اید. اما در حقیقت به آنچه که با حروف ریز درباره اندازه آن در قرار داد آمده توجه نکرده اید.

کسب و کارهایی وجود دارند که به عنوان “شیوه تجارت غیر منصفانه” شناخته می شوند. بعضی از آن ها به روشنی قابل تشخیص اند، اما بعضی آنچنان مخفی اند که انتظار آن را ندارید. به ایتالیا می رویم تا ببینیم چگونه می توانیم از این کلاهبرداری ها به دور باشیم و یا آنرا پی گیری کنیم

جورجیو نوبیلی، یک مشتری کامپیوتر در ایتالیا:
“وقتی کامپیوترم را خریدم هیچکس به من نگفت که این گونه کالاها در اروپا دوسال ضمانت دارند. فروشنده نیز گفت کامپیوترم فقط یکسال ضمانت دارد.

نهصد هزار یورو جریمه برای شیوه تجارت غیر منصفانه!
اما چنین مجازاتی دامن هیچ شرکتی جز اپل در میلان را نگرفت. این اتفاق در ایتالیا و در پایان سال 2011 رخ داد ولی به شکل بحث برانگیزی شیوه کار شرکت در بقیه اروپا تغییری نکرد.

در میلان اپل اطلاعات کافی در مورد تمدید ضمانت نامه کالا نمی داد و بنابراین ذکری از دوسال ضمانت قانونی درمیان نبود. در نتیجه مشتریان به سمت خرید تمدید ضمانت ویژه اپل سوق داده می شدند که در حقیقت با ضمانت مجانی وقانونی کالا هم پوشانی داشت. در میلان با جورجیو نوبیلی یعنی یکی از مشتریانی که در این دام افتاد دیدار کردیم.

“به یک فروشگاه اپل رفتم. نگاهی به محصولاتشان انداختم و یک لپ تاپ و یک کامپیوتر خریدم. فروشنده به من گفت که هر دوی آنها یکسال ضمانت دارند، اما اگر ضمانت ویژه اپل برای مراقبت از محصول را بخرید ضمانت آن تا سه سال تمدید خواهد شد. و این برای من چهارصد یورو هزینه برداشت.

جورجیو، دو کامپیوتر خود را در ماه نوامبر 2011 خریر، یعنی یکماه قبل از آنکه شرکت مزبور برای اولین بار جریمه شود. او تصمیم گرفت اپل را تعقیب قانونی کند و اکنون منتظر حکم دادگاه و امیدوار است که پولش برگردانده شود. “از آنجا که اپل شرکت بزرگی است گمان نمی کردم به غارت من دست بزند. فکر می کردم هرچه می گویند درست است، بنابراین امضا کردم و بیش از آنچه نیاز من بود پرداختم. حس می کنم مرا احمق شمرده و فریب داده اند.”

انجمن حمایت از مصرف کننده، نقش مهمی در مبارزه علیه شیوه های تجارت غیر منصفانه بازی می کند. انها شکایات را دریافت و به اداره نظارت بر رقابت شرکت ها در ایتالیا گزارش می دهند. مورد اپل به این ترتیب حل شد.

“اپل ناچار شده اطلاعات مندرج در وب سایت خود آنجا که ذکری از دوسال ضمانت مجانی نیاورده را اصلاح کند. همچنین ناگزیر از اصلاح راهنمای خرید خود برای استفاده مردم شد.”

مقررات اروپا درباره خرید، دو نمونه اصلی از شیوه های تجارت غیر منصفانه را شرح می دهند: شیوه تهاجمی و شیوه گمراه کننده. شیوه گمراه کننده هم در عمل و هم از طریق مسکوت گذاردن اطلاعات به کار گرفته می شود و مشتری را به سمت تصمیمات غیر معمول سوق می دهند.

این تبلیغ نشان می دهد که چگونه مشتری می تواند گمراه شود. این آگهی تجارتی در فاصله فوریه 2010 تا ژوئن 2012 از طریق کانال های متعددی در ایتالیا پخش شد. بعد نهادهای مسئول شرکت مربوطه را یکصد و هفتاد هزار یورو جریمه کردند. ربرتو لا پیرا، ژورنالیست، دلیل آن را توضیح می دهد:

“ این یک نمونه از تبلیغات گمراه کننده است. زیرا اطلاعات علمی تایید نشده ای را در هم آمیخته که می تواند مشتری را سردرگم کند. در آن گفته می شود که پنجاه درصد از زنان کلسیم کافی دریافت نمی کنند، که حقیقت ندارد. گفته می شود که رژیم غذایی شما نمی تواند نیاز روزانه شما به کلسیم را تامین کند، که مطلقا نادرست است. مسئله اینست که این آگهی به مدت دو سال پخش شد و مردو باور کردند. روزنامه ها و دیگر رسانه ها نیز چیزی نگفتند و بنابراین، این یک تبلیغ موفق بود.

شیوه های غیر منصفانه تجارت میتواند خطری برای همه فعالیت ها باشد، حتی شرکت هایی که شما تصورش را نمی کنید. فیات گفته بود که با خرید این خودرو، شما پول زیادی در ارتباط با سوخت پس انداز می کنید، اماکاملا نادرست بود. به همین خاطر دویست هزار یورو جریمه شد. حتی شرکت قطار دولتی ترن ایتالیا، به خاطر تبلیغ بلیط نه یورویی، جریمه شد.

سخن از تبلیغات گمراه کننده سخن گزافی نیست، زیرا نود درصد شرکت های بزرگ دست کم یک بار به خاطر آن جریمه شده اند. یک نمونه مثال زدنی آن شرکت های ارتباط از راه دور است. حداقل یکصد حکم محکومیت علیه شرکت های تلفن صادر شده اما آنها به راه خود ادامه می دهند.

البته تبلیغات گمراه کننده قطره ای از اقیانوس شیوه های تجارت غیرمنصفانه است. شیوه فروش تحویل کالا درب خانه، می تواند به آسانی به یک شیوه تهاجمی تجارت غیر منصفانه تبدیل شود. مقررات اروپایی، فهرستی سیاهی از چنین شیوهایی در اشکال مختلف آن تهیه کرده و آنها را ممنوع کرده است.

این مقررات که در سال 2005 به تصویب رسیده، جایگزین قوانین کلی کشورهای مختلف شده و حقوق هر دو طرف یعنی شرکت ها و مشتریان را مد نظر قرار داده است. اما از تصویب تا مرحله اجرا چالش بعدی است.

“هر کشور اروپایی برای نظارت بر اجرای مقررات ناظر بر شیوه های تجارت غیر منصفانه، از افراد متفاوتی استفاده می کند.مشکل بر سر مدیریت ارتباطات و تصمیم گیری موثر در این زمینه است.”

بنابراین، اکنون قوانین در این زمینه وجود دارند. هدف هماهنگی در اجرای آن، برای پرهیز از شگفتی های آزاردهنده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی