حقوق بشر، چالش ها و راهکارها

حقوق بشر، چالش ها و راهکارها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توجه شما به برنامه “سخن من” و پرسش هایی که در مورد موضوع مطرح شده، یعنی حقوق بشر مطرح کردید، علاقه مندی شما به این مساله را نشان می دهد. اینکه حقوق بشر چه تعریفی دارد، چه کسانی مدافع این حقوق هستند و در صورت نقض این حقوق چه اتفاقی می افتد سوالاتی است که ذهن شما را مشغول کرده است..

یان اگلاند، دبیر اجرایی سازمان دیده بان حقوق بشر از اسلو میهمان این قسمت از برنامه سخن من است تا به پرسش هایی که شما مطرح کرده اید پاسخ بدهد.

سلام، من لوییک هستم و در بروکسل زندگی می کنم. می خواستم بدانم سازمان دیده بان حقوق بشر چه وظایفی دارد و به چه شکل عمل می کند؟

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: ساده ترین سوالی که در این باره وجود دارد این است که سازمان دیده بان حقوق بشر چطور عمل می کند؟

“یان اگلاند: دیده بان حقوق بشر یک سازمان بین المللی است. ما در اقصی نقاط جهان اخبار و اسناد مربوط به نقض حقوق بشر، خشونت علیه افراد، بی قانونی نسبت به مردم و اعمالی از این دست را جمع آوری کرده و سپس در قالب گزارش علیه اعمال کننده منتشر می کنیم. به این ترتیب کسانی که به دنبال حقیقت هستند می توانند به این گزارشات به راحتی دست یابند. ما حامی تغییرات برای حاکمیت قانون هستیم و معتقدیم این حق قانونی همه انسانهاست که به حقوق انسانی خود دست یابند.”

الکس تیلور، خبرنگار یورو نیوز: چطور مطمئن هستید که آنچه مردم برای شما روایت می کنند واقعیت دارد؟ ممکن است این مسائل ساخته و پرداخته ذهن آنها باشد؟

یان اگلاند: سازمان دیده بان حقوق بشر بهترین افراد را که در این زمنیه تخصص دارند استخدام کرده و به مناطق مختلف اعزام می کند. در کشورهایی مثل سوریه، روسیه، آفریقای جنوبی، چین نمایندگان ما حضور دارند و از حوادث گزارش تهیه می کنند. در جاهایی که جنگ و خشونت وجود دارد و نقض حقوق بشر به کرات دیده می شود ما ناظران خود را به آن مکان ها اعزام می کنیم. آنها صدها مصاحبه با مردم انجام می دهند و حاصل آن را به صورت گزارش برای ما ارسال می کنند که به صورت هفتگی منتشر می کنیم. تمامی جزییات محل جمع آوری این گزارش ها موجود است و بدون اطمینان از صحت این گزارش ها آنها را منتشر نمی کنیم در واقع قدرتی که ما داریم از همین جا ناشی می شود یعنی ما چیزی را منتشر می کنیم که حقیقت دارد و اتفاق افتاده است

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: این گزارشات به روی سایت دیده بان حقوق بشر قابل مشاهده
است. سوالی را یک بیننده مطرح کرده و خواسته که از شما بپرسیم. آیا در خود اروپا هم مواردی از نقض حقوق بشر وجود دارد، مسائلی که رسانه ها از آن صحبت نمی کنند؟

یان اگلاند: سازمان دیده بان حقوق بشر در مورد وخامت فزایندۀ وضعیت حقوق بشر در بسیاری از کشورهای اروپایی نگرانی خود را اعلام کرده است. مسائلی نظیر تبعیض، رفتارهایی که علیه مهاجران اعمال می شود و نقض حقوق اقلیت ها. این دو گروه یعنی مهاجران و اقلیت ها همیشه جز اقشار آسیب پذیر هر جامعه ای به ویژه در شرایط نامساعد اقتصادی هستند.

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: سازمان شما تحقیقات و گزارش های بسیاری را در مورد حقوق زنان منتشر کرده است. در این باره سوالات زیادی از سوی بینندگان برای پرسش از شما مطرح شده است. اجازه بدهید نخستین سوال در مورد حقوق زنان را ببینیم:

سلام. من مونتور نام دارم و اهل کوزوو هستم. در حال حاضر در بلژیک زندگی می کنم. سوال من در مورد تجاوزاتی است که در هند اتفاق می افتد. دولت هند چه رفتاری باید در این باره پیش بگیرد؟ ما شهروندان اروپایی برای متوقف شدن این تجاوزها چه کمکی می توانیم کنیم؟

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: سوال را شنیدید. اروپا برای توقف خشونت ها علیه زنان در هند چه کار باید بکند؟

یان اگلاند: کارهای زیادی می توان کرد. اتحادیه اروپا خود را برای گفتگو بر سر اتحاد هند و اروپا آماده می کند که یکی از بخش های مهم آن، گفتگو بر سر حقوق بشر در هند است. اروپا یابد در مورد حمایت از زنان و تامین حقوق آنها در هند پافشاری کند. هند قوانین خوبی دارد اما در واقع پلیس و قضات فاسد مانع اجرای این قوانین هستند. حتی بعد از تجاوزهای وحشتناکی که به تازگی در هند صورت گرفته برخی از این رهبران مذهبی و سیاستمداران فاسد گناه را به گردن زنان انداختند. این غیرقابل تحمل است. فرهنگ دفاع از حقوق زنان در هند نیز باید مثل بسیاری از کشورهای دیگر تبدیل به عادت شود.

من سابرینا و اهل بلژیک هستم. بهار عربی یک اتفاق خوب برای دموکراسی در بسیاری از کشورها بود اما تحول زیادی در حقوق زنان ایجاد نکرد. این موقعیت را چطور تحلیل می کنید؟

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: خب همانطور که دیدید بهار عربی و موقعیت زنان در کشورهای عربی سوال بعدی است.

یان اگلاند: سازمان ما به شدت منتقد وضعیت زنان در این کشورها به ویژه کشورهایی مثل عربستان سعودی است که در عین حال از گروههای اسلامگرای افراطی نیز در کشورهای دیگر حمایت می کند…

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: اما آیا این انتقادات باعث تغییرات در این کشورها شده است؟ مثلا در عربستان زنان هنوز اجازه رانندگی ندارند. چه ابزاری برای این تغییرات در این کشورها دارید؟ یان اگلاند: افشای آنچه در این کشورها اتفاق می افتد یکی از راهکارهاست. مثلا بازگو کردن آنچه در عربستان سعودی می گذرد یا انتشار گزارشاتی از وضعیت زنان در مصر به این زنان شجاع در این کشورها که به دنبال دستیابی به آزادی و حقوق خو.د هستند کمک می کند. یا حتی در مورد وضعیت زنان در این جنگ وحشتناکی که در سوریه برقرار است. افشای خشونت علیه این زنان یکی از راههایی است که می تواند به آنها برای ادامه مبارزاتشان کمک کند. من لولا هستم و در بلژیک زندگی می کنم. آیا در کشورهای در حال توسعه زنان ابتکارات مثبتی برای تغییر وضعیت خود به خرج می دهند؟ آیا تغییرات مثبتی دیده می شود؟

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: آیا شما نمونه هایی از تغییرات ناشی از فعالیت زنان در برخی از کشورها دارید؟ مثال هایی دارید که در آن زنان سرنوشت خود را در جامعه به دست گرفته باشند؟

یان اگلاند: فکر می کنم یکی از بهترین تغییراتی که در برخی از این کشورها رخ داده بهتر شدن وضعیت آموزش و تحصیل برای زنان است. در برخی از کشورها حتی برای نخستین بار است که می بینیم دختران مجوز رفتن به مدرسه ابتدایی را حتی به دست آورده اند. در برخی از کشورهای آفریقایی یا آسیایی قبلا رهبری زنان در عرصه سیاسی دیده نمی شد اما امروزه زنان در این عرصه ها حضور خوبی دارند. هرچند هنوز خیلی از رسیدن به جایگاهی بدون تبعیض جنسی و در خور شایستگی این زنان در این کشورها فاصله داریم.

الکس تیلور، خبرنگار یورونیوز: با این توصیف چه آینده ای را برای حقوق بشر توصیف می کنید؟ چه چشم اندازی برای قرن حاضر پیش روی ماست ؟

یان اگلاند: هنوز مسائل زیادی مثل اعدام و شکنجه در بسیاری از کشورها از جمله سرفصل های اصلی فعالیت ماست. اتفاقات غم انگیزی که در کشورهایی مثل الجزایر و مالی یا وقایع تاسف بار در سوریه می افتد و در این مورد باید اطلاع رسانی کرد.شکل جدید جنگ برای استقرار حقوق بشر و دستیابی به آزادی و اطلاعات از طریق اینترنت اتفاق می افتد. اینترنت ابزاری فوق العاده برای افشای اتفاقاتی است که در کشورهای دیکتاتوری روی می دهد اما همزمان مکانی برای اشاعه نفرت و عقاید غلط است. جنگ برای انتشار اطلاعات و آنچه که در کشورهای بسته می افتد یکی از کارزارهای این قرن است که ما برای دفاع از حقوق انسانی در سطح بین المللی در آن حضور بسیار جدی خواهیم داشت.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

جنبش زنان با سینه های برهنه از چه دفاع می کند؟