ایرلند ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده می گیرد

ایرلند ریاست اتحادیه اروپا را بر عهده می گیرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اگر بخواهیم با مراجعه به دنیای حیوانات، موقعیت ایرلند در اتحادیه اروپا از ده سال گذشته را تشبیه کنیم، باید به چیزی بین یک ببر سلتیک و یک اردک لنگ اشاره کنیم.
حال که ایرلند، رهبری ادواری اتحادیه اروپا را به دست گرفته، آیا شور و شوق آنها نسبت به یورو به ناامیدی تبدیل نشده است؟
ایامون گیلمور، معاون نخست وزیر ایرلند، مهمان این برنامه سخن من است و به پرسش های مخاطبان پاسخ می دهد.

سوال “سوکاینا” از بلژیک: “می خواهم بدانم، بعد از کمکهای اروپا به ایرلند، نظر مردم این کشور در مورد اتحادیه اروپا چیست؟”

یورونیوز:
آیا هنوز هم مردم اشتیاق خاصی به یورو دارند؟ یا دیگر اینطور نیست؟

ایامون گیلمور:
خوب، چهل سال از پیوستن ایرلند به آنچه در آن زمان “جامعه اقتصادی اروپا” نامیده می شد، گذشته و این برای ایرلند تجربه بسیار مثبتی بوده است. اتحادیه اروپا کمک بزرگی به رشد اقتصادی کشورمان کرد. باعث بازبینی قوانین و ایجاد بسیاری از قوانین اجتماعی برای مثال، قانون برابری دستمزد و بطور کل برابری شد. ریشه بسیاری از قوانین محیط زیستی ما هم از اروپا می آید. بنابراین تجربه بسیار مثبتی بوده است.

سوال ماریا از اسپانیا: “سلام، ماریا هستم از اسپانیا. دوست دارم بدانم برای حل بحرانی که بخاطر پرچم در ایرلند شمالی بوجود آمده، ایرلند چه راه حلی دارد و با ظهور ناسیونالیسم در اروپا چگونه برخورد خواهید کرد؟”

ایامون گیلمور:
بله، مطمئنا نگران هستیم و به نظر من این مسئله نشان می دهد که ما باید دائما نسبت به روند صلح هوشیار باشیم. در ایرلند شمالی، درگیری هایی داشتیم که حدود سی سال ادامه داشتند. این درگیری ها بسیار خشونت آمیز بودند. بیش از ۳۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند. این تعداد بسیار زیادی است و عده بسیاری هم مجروح شدند.
به مرور برای دستیابی به صلح کار کردیم و دولت ایرلند و دولت بریتانیا همراه با احزاب سیاسی در ایرلند شمالی توانستند همکاری کنند و سرانجام توافق بدست آمد و یک دولت مشترک در ایرلند شمالی تشکیل شد.
با این حال در هفته های اخیر شاهد برخی مشکلات هستیم، که البته نگران کننده هستند. امیدوارم که این مسئله خیلی ادامه پیدا نکند. به نظر من این به ما نشان می دهد که ساختن آینده ای مشترک برای مردم ایرلند شمالی، با چالش های زیادی مواجه است. همچنین اینکه نشان می دهد هویت ملی و هویت های دیگر در سراسر اروپا بسیار قوی هستند. در حالی که اتحادیه اروپا موفق شد یک اتحادیه پانصد میلیون نفری ایجاد کند، در همین اتحادیه، مردم و گروههای بسیاری دارای یک هویت ملی یا منطقه ای خیلی قوی هستند. و من فکر میکنم که اول از همه، ما باید به هویت افراد احترام بگذاریم و اینکه این احترام باید متقابل باشد. ما در اروپا باید مانند مردم یک کشور یا یکدیگر همکاری کنیم تا بتوانیم آینده بهتری برای همه شهروندان بسازیم.

سوال شانتال از بلژیک: “برای متعادل کردن قدرت آلمان در اتحادیه اروپا، جمهوری ایرلند چه برنامه ای در نظر دارد؟”

یورونیوز:
آیا برای محدود کردن قدرت آلمان، قصد دارید کاری انجام دهید یا اینکه مرغی را که همه تخم مرغ ها را می گذارد، می کشید؟

ایامون گیلمور:
به نظر من این نکته که اتحادیه اروپا تنها از یک دولت یا از چند دولت بزرگ ساخته نشده، بسیار مهم است. اتحادیه اروپا از ۲۷ کشور عضو ساخته شده و با پیوستن کرواسی به آن، ۲۸ کشور عضو خواهیم داشت. من فکر می کنم که استفاده از روش جامعه واحد و ایجاد یک حس قوی برای همکاری بین کشورهای عضو و همینطور احترام متقابل میان کشورهای کوچک و کشورهای بزرگتر، نکات بسیار مهمی هستند.

یورونیوز:
قدرت اقتصادی، مزیت بزرگی به آلمان میدهد، اینطور نیست؟ یعنی وضعیت را کمی نامتعادل می کند.

ایامون گیلمور:
خوب، به نظر من برای ارزیابی قدرت اقتصادی باید اول درک کنیم همه ما تا چه حد زیادی به یکدیگر وابسته هستیم. من فکر می کنم این منطق اتحادیه اروپا است: که هیچ حکومتی بتنهایی به یک قدرت بزرگ تبدیل نخواهد شد. قدرتی که همه ما داریم، قدرت اقتصادی ما، از وابستگی متقابل ما به یکدیگر می آید. قدرت بزرگ اتحادیه اروپا از پانصد میلیون نفری می آید که در آن زندگی می کنند. این بزرگترین بازار مصرف در جهان و دارای ۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان است.
مشکلاتی در اروپا داریم، مشکلاتی با پولمان و با نظام مالی. به نظر من، اکنون باید به فراتر از این مشکلات نگاه کنیم و روی رشد اقتصادی در اروپا تمرکز کنیم و برای آن بر روی نقاط قوی اروپا تکیه کنیم. به این دلیل قبل از همه باید درک کنیم که به یکدیگر وابسته هستیم. اروپا تنها یک دولت یا چند دولت بزرگ نیست، بلکه ۲۷ کشور عضو با یکدیگر همکاری می کنند.

پرسشی از “آنه که” از آلمان: “پس از ایرلند، لیتوانی و یونان ریاست اتحادیه اروپا را به عهده خواهند گرفت. می خواستم بدانم در این شرایط سخت اقتصادی، چکار خواهید کرد تا مطمئن شوید یک انسجام قوی و همکاری مناسب بین این سه کشور، وجود خواهد داشت؟”

یورونیوز:
آقای گیلمور، آیا مشکلی نیست که همه چیز کوتاه مدت است؟ هر کشور شش ماه و سپس نوبت دیگریست؟

ایامون گیلمور:
بله، در صورتی که فقط در مورد ریاست دوره ای اتحادیه صحبت کنیم. البته، اکنون ریاست شورای اروپا هم هست، که یک نهاد دائمی است با ریاست آقای وان رامپوی و البته رییس کمیسیون اروپا، آقای باروسو و نماینده عالی امور خارجه و امنیت.
به نظر من، این سیستم جدید، یعنی همکاری سه کشور، کشوری که ریاست می کند و دو کشوری که به ترتیب بعد از آن ریاست خواهند کرد، سیستم بسیار خوبی برای تدام کار ماست. در مورد ایرلند، یعنی اینکه ما با لیتوانی و یونان همکاری خواهیم کرد. برنامه خاصی که امیدواریم در این دوره پیشرفت خوبی در آن داشته باشیم، توافق بر سر بودجه و چارچوب مالی چند ساله اتحادیه اروپا است.
همچنین یک برنامه قانونی را هم دنبال خواهیم کرد. می خواهیم بازار مشترک گسترش پیدا کند، بویژه در مورد بازار دیجیتال. می خواهیم قراردادهای تجاری که از مدتها پیش در انتظار هستند، سرانجام به نتیجه برسند. بنابراین سعی خواهیم کرد این مسائل را به جلو ببریم و از طریق همکاری با لیتوانی و یونان، بتوانیم در طول دوازده ماه بعدی، آنها را تکمیل کنیم.

پرسش فرانسوا از فرانسه: “می خواستم بدانم دولت ایرلند چه برنامه ای برای حمایت جوانان در مقابل اثرات بحران دارد؟ به ویژه برای جلوگیری از مهاجرت جوانان ایرلندی که در حال حاضر کشور را ترک می کنند تا در کشورهای دیگر کار پیدا کنند. چگونه می توان از این امر جلوگیری کرد؟ متشکرم.

یورونیوز:
بنا به آمار ظاهرا، بیش از ۲۵۰ نفر در هر روز ایرلند را ترک می کنند. به طور خلاصه برای جلوگیری از مهاجرت جوانانی که دنبال کار می گردند، چکار می توانید بکنید؟

ایامون گیلمور:
بزرگترین و ضروری ترین مسئله ای که ما در ایرلند و در اروپا با آن روبرو هستیم مشکل بیکاری و به خصوص مشکل بیکاری در میان جوانان است. در سراسر اتحادیه اروپا، در حدود بیست درصد از جوانان ما نمی توانند کار پیدا کنند. باید فورا راه حلی پیدا کنیم.
در دوران ریاست بر اتحادیه اروپا، ایرلند قصد دارد تعدادی طرح های ابتکاری پیاده کند. یکی از آنها ایده تضمین به جوانان است. به عبارت دیگر، تضمین دادن به جوانان که امکان دسترسی به شغل، به تجربه کاری یا به آموزش خواهند داشت. بدترین وضعیت ممکن برای افراد جوان این است که احساس بطالت بکنند.
پس این ترکیبی از اقدامات مختلف خواهد بود. اول از همه، تلاش برای رشد اقتصادی بطوری که ایجاد شغل شود. سپس گسترش بازار مشترک و به ویژه بازار دیجیتال که به نظر من در آن پتانسیل زیادی برای استخدام جوانان وجود دارد. توسعه سیستم آموزشی و برای مثال پیشبرد طرح اراسموس برای همه که اصل تبادل در زمینه آموزش در بین کشورهای اروپایی است.
اما مهمترین نکته پرداختن به بحران بیکاری جوانان است. نه تنها برای ایرلند که ریاست اروپایی را بر عهده دارد بلکه برای همه اروپا… تا بتوانیم به همه جوانان این امید را بدهیم که آینده ای خواهند داشت، چه در ایرلند چه در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

جنبش زنان با سینه های برهنه از چه دفاع می کند؟