Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پول من را پس بدهید

پول من را پس بدهید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از مسائل آزار دهنده و طاقت فرسا در زندگی، هنگامی است که کسی به ما پول بدهکار است و آن را پس نمی دهد یا محصول یا خدماتی که خریداری کردیم اشکالی داشته باشد. بخاطر این مسائل اغلب وقت زیادی از دست می دهیم و جای تعجب نیست که بسیاری از اشخاص تصمیم می گیرند، قضیه را دنبال نکنند.

وقتی شخصا نمی توانید با تلفن و نامه و ایمیل مشکلی را حل و فصل کنید، انجمن های حمایت از حقوق مصرف کنندگان و سازمانی های غیر دولتی، اغلب بطور رایگان می توانند به شما کمک کنند. البته موفقیت حتمی نیست، به خصوص اگر شما با فردی در یک کشور دیگر اروپایی مشکل دارید.

برای مثال با یک زن استونی تبار دیدار کردیم که سعی دارد ۳۷۰ یورویی را که از دست داده است، پس بگیرد. او از طریق اینترنت پنج بطری ویسکی از یک فروشگاه هلندی خریداری کرد اما هیچوقت هیچ بسته ای از هلند دریافت نکرد. به خاطر هزینه احتمالی مرحل قانونی، او فعلا اقدامی انجام نداده است و می گوید: “خیلی از این مسئله عصبانی هستیم. در واقع دوست داریم بلیط بخریم و به هلند برویم و با مدیر آن فروشگاه صحبت کنیم اما متاسفانه این امکان را نداریم و اگر می توانستیم این کار را می کردیم. دیگر خسته شده ایم. دائما ایمیل می فرستیم، هر جا می توانیم تلفن می زنیم و هر کاری می توانستیم انجام دادیم. برای ما این مبلغ بسیار زیادی است و خیلی ناراحتیم. او پول ما را گرفته و مثل همیشه به کارش ادامه می دهد. ما در استونی هستیم و هیچ کاری از دستمان بر نمی آید.”

یکی از راه های حل و فصل این نوع مشکلات بین دو کشور، اقامه دعوا در “دادگاه اروپایی دعواهای کوچک” است که از سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد. “دعواهای کوچک“، به این دلیل گفته می شود که تنها مربوط به اختلافات کمتر از دو هزار یورو است اما معمولا از این طریق، اختلافات به نحو ارزان تر، سریع تر و آسان تر حل و فصل می شوند.

البته ممکن است هزینه هایی صرف اقامه دعوا در خارج از کشور و ترجمه اسناد انجام شود.

کریستینا واکسما، مدیر حمایت از مصرف کنندگان اروپایی در استونی می گوید: “در حالی که در زمینه حقوقی دادگاه اروپایی دعواهای کوچک نقش مهمی بازی می کند، متاسفانه در استونی به خوبی از این امکان استفاده نمی شود. برای شهروندان معمولی، این روش هنوز کاملا در دسترس و مقرون به صرفه نیست. اطلاعات لازم هم به اندازه کافی به آنها داده نشده است. اما به نظر من، برای حل و فصل شکایات مشتریان بین کشورها، این ابزار واقعا مهم است.
بسیاری از فروشندگان همکاری نمی کنند و تنها راه برای حل مشکل، درخواست کمک از دادگاه است.”

در آخرین گزارش خود، مرکز دفاع از حقوق مصرف کنندگان اروپایی، برخی از نکات لازم به بهبود را فهرست کرده است. برای مثال برخی از قضات و دادگاه ها حتی در مورد وجود “دادگاه اروپایی دعواهای کوچک اطلاع ندارند. هزینه ترجمه اسناد و مدارک خیلی بالا است و هنوز ابهاماتی در مورد چگونگی قضاوت وجود دارد.

شهروندان باید قادر باشند مشکلات خود را حل کنند، بدون اینکه با دردسر های طولانی مواجه باشند… این پیام انجمن های دفاع از حقوق مصرف کنندگان به اتحادیه اروپاست.

از قرار، تا به حال تنها یک مورد از استونی از طریق دادگاه دعواهای کوچک اروپایی رسیدگی شده است.

با قاضی ای که در این پرونده از مصرف کننده دفاع کرد، دیدار می کنیم. او امیدوار است این گزینه قانونی جدید، هر چه بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد و می گوید: “این روش موثری است و مردم باید بیشتر از آن استفاده ببرند. به احتمال زیاد با کمترین هزینه راه حلی پیدا می کنند. سادگی این روش در این است که مصرف کننده نیاز به دانستن تمام جزئیات قانونی ندارد و حتما به وکیل هم احتیاج نیست.”

مزیت اصلی همین است: احتیاج به وکیل نیست و امکان شکایت در کشورهای مختلف وجود دارد. اتحادیه اروپا هم موافق است که باید به این تلاش ها ادامه داد تا شهروندان اروپایی از حقوق خود بهتر آگاهی پیدا کنند. همچنین محدودیت دو هزار یورویی به زودی افزایش خواهد یافت.

“با این حال، نمی توان از این روش در تمام اختلافات استفاده کرد. به عنوان مثال، هنگامی که مسئولیت دولت و امور اداری در میان است. یا در مورد قوانین کاری و همینطور موارد ورشکستگی و غیره. همچنین مشکلات مربوط به اجاره املاک شامل آن نمی شوند. مسائل مربوط به تامین اجتماعی، ازدواج و دعواهای ارثی هم حذف شده اند.

در ایتالیا هم سازمان های دفاع از حقوق مصرف کنندگان مشتاق اند که مردم هر چه بیشتر در مورد دادگاه اروپایی دعواهای کوچک آگاهی پیدا کنند. کارشناسان تاکید می کنند حتی اگر مبلغ بسیار کوچکی در بین است، پیگرد قانونی، اهمیت زیادی دارد.

برای مثال در رم با زنی ملاقات کردیم که یک دعوای ۵۹ یورویی داشت و موفق شد پول پارچه های معیوبی را که در فرانسه خریداری کرده بود پس بگیرد. البته او به دادگاه مراجعه نکرد. یک سازمان دفاع از مصرف کنندگان او را همراهی کرد.

این زن می گوید: “به نظر من همیشه باید به نظر مشتری توجه شود. نباید مشتری را فریب داد و به او بی ادبی کرد. خیلی بد بود چون آنها به من بی احترامی کردند و گفتند اگر مشکلی بوده غیر ممکن است که همانجا در فروشگاه ندیده باشم. مشکل ۵۹ یورویی که پرداخت کردم نیست، مشکل احترام به اصول است. باید حرف مشتری را باور کرد، به خصوص که پارچه ها را با صورت حساب خرید، پس برده بودم.”

مرکز دفاع از حقوق مصرف کنندگان اروپایی در رُم این اختلاف را حل کرد. مدیران این مرکز معتقدند بهترین و موثر ترین راه برای حل اینگونه اختلافات در دو کشور، آشتی دادن طرفین است. در حال حاضر در بسیاری از کشورها تاکید زیادی برای میانجیگری انجام می شود اما تهدید به اقدام قانونی گاهی اوقات نیاز است.

فدریکو ویکاری، یک وکیل ایتالیایی می گوید: “مهم ترین نکته برای مصرف کنندگانی که خواهان احترام به حقوق فردی خود هستند اینست که از حقوقشان محافظت کنند. نادیده گرفتن حقوق فردی، شرکت ها را تشویق می کند تا به نحو مناسب عمل نکنند. بهترین توصیه به مصرف کنندگان این است که هرگز حقوق خود را نادیده نگیرند.”

ماریا پیسانو هم در مرکز دفاع از حقوق مصرف کنندگان اروپایی در رُم وکیل است و می گوید: “ما در امور حقوقی دخالت نمی کنیم بلکه فعالیت ما بیشتر فوق قضایی است. اگر مصرف کننده باید اقدام قانونی انجام دهد یا تصمیم شکایت به دادگاه دارد، ما اطلاعات لازم را به او می دهیم.”

و اگر روش مناسب برای حل چنین مشکلات کوچکی انتخاب شود، احتمالا آنها خیلی زود فراموش می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی