امکان سیستم حمایت از محصولات داخلی منطبق با سازمان تجارت جهانی در اروپا؟

امکان سیستم حمایت از محصولات داخلی منطبق با سازمان تجارت جهانی در اروپا؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با همکاری بنیاد عالی اروپایی مدیریت (ISEG)

در برنامه این هفته سخن شما بنیامین از سنت ته تین پرسش خود را درباره سیستم حمایت از تولیدات داخلی مطرح می کند و ویویان دو بوفورت، استاد و رییس مرکز اروپایی حقوق و اقتصاد پاسخ می دهد.

بنیامین: آیا می توان یک سیاست حمایت از تولیدات داخلی را در اروپا به اجرا گذاشت که با قواعد سازمان تجارت جهانی منطبق باشد؟

ویویان دو بوفورت:
“ایده حمایت از اقتصاد داخلی از نظر اقتصادی یک لغزش و از نظر حقوقی یک امر ناممکن تلقی می شود. در مقابل، یک حاشیه مانور برای برخی اهرم ها و ایجاد شرایط رقابتی با هدف ایجاد وفاداری به محصولات وجود دارد.

در ارتباط با لغزش اقتصادی باید گفت که بازار داخلی یا به تعبیری اروپایی طی سالهای گذشته به علت وجود بازار آزاد رشد و توسعه یافته است. اروپا باید بازار آزادش را حفظ کند چرا که به برخی از واردات حیاتی و مهم بویژه در حوزه مواد اولیه و انرژی وابسته است و البته دلایل مربوط به سرمایه گذاری را نیز نباید از یاد برد.

از نظر صادرات، در حال حاضر تجارت فرانسه، آلمان و اروپا به لطف صادرات محصولاتشان به بازارهای خارجی زنده است. از اینرو بستن بازارها به معنای نابودی ماست.

اما از نظر حقوقی، ما از شرکا و امضاء کنندگان توافقنامه تعرفه و تجارت و همینطور سازمان تجارت جهانی هستیم و از اینرو باید به اصول آن پایبند باشیم.

در مقابل با پدیده جهانی شدن و افزایش شمار کشورهای در حاشیه، سلطه واحد پولی دلار آمریکایی و کاهش ارزش رقابتی واحد پولی چین روبرو هستیم که در مجموع ما را در وضعیت رقابتی دشواری قرار می دهد.

در چنین وضعیتی اروپا چه می تواند انجام دهد؟

ما برخی اهرم های حقوقی داریم، از جمله اصل اولویت بخشی منطقه ای که اغلب از آن استفاده نمی شود. این اصل بر محصولات جایگزین و به عبارت دیگر خرید محصولات آلمانی یا لهستانی ونه محصولات چینی اشاره دارد.

برخی اهرم هایی نیز وجود دارند که باید روی آنها کار شود. می توان روی ساز و کارهایی که وجود دارند و مورد قبول سازمان تجارت جهانی است کار کنیم.

مساله تقلب، مبارزه علیه تقلب، مبارزه علیه کمک های مالی هم مطرح است. در واقع وقتی کشوری از کمک های مالی برخوردار می شود می تواند بدون هیچ مشکلی محصولات ارزان قیمت را به بازارهای ما بریزد.

مساله بازارهای آزاد و تنظیم قواعد و مقرراتی در زمینه سرمایه گذاری های بین المللی و بطور خلاصه یک حاشیه مانور باقی می ماند. از اینرو نه به سیستم حمایت از محصولات داخلی بلکه به رقابتی تر کردن تجارتمان باید اندیشید.

اما چگونه تجارتمان را تقویت کنیم؟
این مساله به سیاستگذاری های صنعتی برای ساخت اروپای جدید و نه در سطح ملی برمی گردد. مساله سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه و بخش های مربوط به آن و همینطور بهبود حقوق مالکیت معنوی و حق ثبت اختراعات اروپایی مربوط می شود که پس از 20 سال کار و تلاش در زمینه های متنوع، هنوز کارهایی برای انجام باقی مانده است.”

در صورتی که پرسش یا نظری دارید می تواند در تارنمای یورونیوز مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها