Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قوانین اروپا در مورد حمایت از حیوانات

قوانین اروپا در مورد حمایت از حیوانات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا حیوانات دارای حقوق هستند؟ اگر چنین است، کدام یک؟ چه کسی از آنها دفاع می کند و با کسانی که این حقوق را مراعات نمی کنند، چه برخوردی می شود؟ آیا مصرف گوشت، پوشیدن چرم و یا رفتن به باغ وحش، نشان دهندۀ نادیده گرفتن و پایمال کردن این حقوق است؟

میشل واندِنبوش، مدیر انجمن حمایت از حقوق حیوانات “گایا“، در این برنامه مهمان آلکس تیلور است و به پرسش های شما پاسخ می دهد.

آلکس تیلور:
برای شروع به ما بگویید “گایا” چیست؟

میشل واندِنبوش:
“گایا” انجمنی برای حمایت از حقوق حیوانات است که در بلژیک پایه گذاری شده است اما عضو هیئت مدیرۀ گروه اروپایی حمایت از حیوانات هم هستیم.

آلکس تیلور:
به اولین سوال شما در برنامۀ سخن من، توجه می کنیم:

“من تیبو” هستم از بروکسل. یک سوال در مورد پرورش مرغ و جوجه و نگه داری آنها در قفس دارم. می خواستم بدانم آیا هنوز این کار مجاز است و قانونی در اینباره وضع نشده است؟”

آلکس تیلور:
این یک سوال مهم است چرا که قوانین اروپا اخیرا تغییر کرده اند.

میشل واندِنبوش:
دقیقاً، اما این تغییرات شامل مرغ های تخمگذار است. به این ترتیب سالن های بسته با سیستم قفس، از یکم ژانویه 2012 ممنوع شده است، اما قفس هایی که به اصطلاح بهتر هستند هم، مناسب نیستند.

آلکس تیلور:
دقیقا به چه دلیل؟

میشل واندِنبوش:
یعنی قفس ها کمی بزرگتر هستند و یک لانه دارند. البته برای رسیدن به لانه مرغ ها باید صف ببندند… و نمی توانند زمین را نوک بزنند….منظورم این است که، ما خواهان قوانینی هستیم که تمام سیستم های نگهداری در قفس را ممنوع اعلام کنند و روش های پرورش بدون قفس باشند.

آلکس تیلور:
اما هزینۀ چنین کاری بسیار بالا خواهد بود.

میشل واندِنبوش:
نخیر، ما موفق شده ایم شرکت های بزرگی مانند “یونیلور” را متقاعد کنیم، و همچنین شرکت “کالوه” که سس مایونز می سازد و بسیاری از سوپر مارکت ها و شرکت های دیگر استفاده از تخم مرغ هایی را که در قفس تولید می شوند در محصولات خود متوقف خواهند کرد.

آلکس تیلور:
البته تنها در بلژیک، نه در کل اروپا، درسته؟

میشل واندِنبوش:
در بریتانیا هم همینطور. در هر صورت باید از یک جا شروع بشود و سپس سعی کنیم این روند را گسترش دهیم.

آلکس تیلور:
سوال دیگری برای میشل واندِن بوش:

“سلام من گاسپار هستم و در بروکسل زندگی می کنم. اگر ببینم همسایۀ من حیوانی را مورد آزار قرار می دهد، آیا می توانم این کار را به پلیس گزارش بدهم و آیا او توسط
قانون مجازات می شود؟”

آلکس تیلور:
آیا یک قانون اروپایی در مورد بد رفتاری با حیوانات وجود دارد؟

میشل واندِنبوش:
خیر، این مسئله در سطح هر یک از کشورهای عضو تنظیم می شود. در بلژیک و در همۀ کشورهای اتحادیه اروپا در اینباره قانون وجود دارد.

آلکس تیلور:
پس اگر همسایۀ من سگ خود را آزار دهد، می توانم به پلیس بروم و گزارش دهم.

میشل واندِنبوش:
مسلما، البته باید مدرک داشته باشید.

آلکس تیلور:
چه مدرکی؟

میشل واندِنبوش:
خوب اگر مدرکی نیست، پلیس باید تحقیقات خود را انجام دهد و این کار را همیشه انجام نمی دهند و در هر کشوری قانون فرق دارد. در بلژیک برای مثال حداکثر محکومیت شش ماه زندان است اما در فرانسه قانون شدیدتر برخورد می کند و مجازات می تواند تا دو سال زندان باشد. در مورد بد رفتاری با حیوانات، البته پس از پیمان لیسبون، اتحادیه اروپا، حیوانات را به عنوان موجوداتی حساس و ضعیف در نظر گرفته، در نتیجه در مواقع مختلف از جمله هنگام حمل و نقل حیوانات، باید به این امر توجه ویژه ای شود.

آلکس تیلور:
سوال دیگری در مورد حقوق حیوانات:

“سلام، نام من مانولو و از “اونتینی یِنت” در استپانیا هستم. سوال من این است: آیا قانونی در سطح اروپا وجود دارد که از وضعیت حیوانات در باغ وحش ها دفاع کند؟ در اینصورت چگونه می توان از این حیوانات دفاع کرد؟”

آلکس تیلور:
مسئله پیچیده تر است، زیرا از نظر مالی به نفع باغ وحش ها است که با حیوانات خوب رفتار کنند.

میشل واندِنبوش:
معمولاً همینطور است. البته باید گفت یک بخشنامۀ اروپایی هم وجود دارد که نکات مهم دربارۀ رفتار مناسب را حیوانات را شرح داده است.

آلکس تیلور:
یعنی در باغ وحش های اروپایی با حیوانات به خوبی رفتار می شود؟

میشل واندِنبوش:
تنها به دلیل وجود یک قانون، نحوۀ رفتار با حیوانات تغییر نمی کند و همه به قانون احترام نمی گذارند. اما باغ وحش ها پیشرفت های مهمی کرده اند و دیگر حیوانات وحشی را در قفس نشان نمی دهند. آنها تلاش می کنند که مکان و نحوۀ زندگی حیوانات در طبیعت را بازسازی کنند. با وجود این و به ویژه در اروپای شرقی هنوز مشکلات بسیاری وجود دارد و با حیوانات بد رفتاری می شود و حتی نیازهای اولیۀ آنها هم نادیده گرفته می شود.

آلکس تیلور:
یک سوال دیگر:

“سلام نام من ماریا و ساکن “اونتینی یِنت” در استپانیا هستم. عضو انجمنی برای مراقبت از حیوانات به نام “لا گواردیا” هستم. سوال من این است: “گایا” GAIA، دقیقاً چه کاری علیه گاوبازی و برای جلوگیری از آن انجام داده است؟”

آلکس تیلور:
این موضوع به طور خاص مربوط به اسپانیا است اما نگرش اسپانیایی ها در حال تحول است، برای مثال در کاتالونیا.

میشل واندِنبوش:
کاملاً درست است. کاتالونیا گاوبازی را ممنوع کرده است و این از خودِ بارسلون شروع شد. پس این واقعاً گام بسیار مثبتی است. در مناطق دیگر نیز، اسپانیایی ها در انجمن هایی گرد هم می آیند و علیه گاوبازی مبارزه می کنند. انجمن “گایا” و بسیاری از گروه های دیگر نیز آنها را همراهی می کنند و در این امر مهم، تلاش می کنند تا گاوبازی و این نمایش های شرم آور گاوبازی پایان پیدا کنند.

آلکس تیلور:
خوب، سوال دیگری در مورد حقوق حیوانات در برنامۀ سخن من:

“سلام نام من فلیکس است و در بروکسل زندگی می کنم. آیا قانونی علیه صنعت خز و پوست در اروپا وجود دارد؟”

آلکس تیلور:
در چه مرحله ای هستیم؟ شما مطمئناً با آن مخالف هستید.

میشل واندِنبوش:
بله، کاملاً. از سال 2003 میلادی، بریتانیا پرورش حیوانات به منظور تولید پوست و خز را ممنوع کرده است و اتریش هم از سال 2005 میلادی چنین قانونی را وضع کرده. ما در بلژیک، برای ممنوعیت مزارع خز و پوست مبارزه می کنیم. البته به زمان نیاز است و باید گفت که اکثریت کشورهای اروپایی با این ممنوعیت ها موافق اند، البته به غیر از کشورهای اسکاندیناوی که بزرگترین تولید کنندگان خز و پوست هستند و مبارزه با آنها بسیار دشوار است. البته دوستان و همکاران فنلاندی ما تلاش خود را می کنند تا قوانینی در این کشورها هم وضع شوند. باری دیگر بگوییم که این قوانین در سطح ملی و در هر یک از کشورهای عضو تعیین می شوند و هدف ما ممنوعیت فعالیت این تولیدات است.

آلکس تیلور:
یک سوال دیگر اینجا در سخن من:

“سولن لوروآ ، از بلژیک. آیا صدای انجمن هایی مانند “گایا” که برای حمایت از حقوق حیوانات فعالیت می کنند، از سوی سیاستمداران شنیده می شوند؟ “

آلکس تیلور:
خود شما لابی گری و رایزنی می کنید؟

میشل واندِنبوش:
بله، ما عضو گروه اروپایی حمایت از حیوانات هستیم و سعی داریم سطح آگاهی نمایندگان اروپایی را در اینباره بالا ببریم.

آلکس تیلور:
برای مثال چه کار می کنید؟

میشل واندِنبوش:
خوب برای مثال، می دانید که اتحادیه اروپا، تجارت محصولات فرآوری شده از فوک ها را در سال 2009 میلادی ممنوع کرد. بلژیک اولین دولت عضو اروپا بود که در سال 2007 این کار را انجام داد و اتحادیه اروپا هم آن را دنبال کرد. این ممنوعیت بدون تلاش انجمن های اروپایی که در این راه مبارزه کردند، امکان پذیر نبود. کانادا اصلاً راضی به این مسئله نبود اما از سال 2009 جان صدها هزار فوک که به شیوۀ بی رحمانه ای قتل عام می شدند، نجات پیدا کرد.

آلکس تیلور:
به آخرین سوال برنامۀ سخن من می رسیم:

“سلام! اسم من جان و از استان بروتاینِ فرانسه هستم. سوال من از “گایا” این است: چگونه “گایا“، در اروپا و به همراه انجمن های دیگر ملی مانند “اس پ آ” در فرانسه، برای ایجاد یک شبکه و لابی گری قوی تر با نهادهای اروپایی فعالیت می کند؟ “

آلکس تیلور:
از قرار این شبکه وجود دارد.

میشل واندِنبوش:
بله و این آقا کاملا حق دارد. ما باید با هم همکاری کنیم و قوی تر باشیم. این یک ضرورت است.

آلکس تیلور:

میشل واندِنبوش از شما بسیار سپاسگزارم.

شما می توانید موضوع برنامه های آیندۀ ما را در وب سایت یورونیوز پیدا کنید و پرسش های خود را مطرح کنید. من سعی خواهم کرد تا شما پاسخ های صحیح را به دست بیاورید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا بالاترین مقام شهری در مکزیک با یک تمساح ازدواج کرد؟

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی