Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جمهوری اسلوونی و بحران نظام بازنشستگی

جمهوری اسلوونی و بحران نظام بازنشستگی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان های رتبه بندی اعتبار مالی در شب سال نو مسیحی خبرهای بدی برای جمهوری اسلوونی داشتند و موسسه مودی رتبه اعتباری این کشور را کاهش داد. این هدیه سال نو مربوط به پی آمدهای رفراندم ژوئن سال 2011 بود که در آن مردم با افزایش سن بازنشستگی و تلاش دولت برای کنترل بدهی ها مخالفت کردند.

سر انجام انتخابات زودرس در ماه دسامبر برگزار شد و گرایش چپ میانه که در ارتباط با طرح اصلاح بازنشستگی مواضع مردم پسند داشت به پیروزی رسید. برنده اول این انتخابات شهردار لیوبلیانا پایتخت اسلوونی بود.

اسلوونی اولین بخش از یوگسلاوی سابق در اروپای مرکزی بود که در سال 2007 به واحد پولی اروپا پیوست. اما این پیشرفت کوچکی بود و اقتصاد باز و بحران مالی حوزه یورو این کشور را نیز در نوردید و بدهی دولت تا چهل درصد تولید ناخالص ملی رسید. این اگرچه هنوز در مقیاس استاندارد های اروپایی رقم بالایی نیست اما بدون اصلاحات می تواند به سرعت افزایش یابد.

مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی اسلوونی هشدار می دهد که نسل کودکان امروز به سرعت به مرز بازنشستگی می رسد، اما نرخ تولد بسیار پایین است. بنابراین سهم مستمری بازنشستگان در تولید ناخاص ملی افزایش می یابد. در سال گذشته بودجه بازنشستگی یکصدو و پنجاه میلیون یورو افزایش یافت.

بوریس مایسن، مدیر موسسه تحقیقات اقتصادی اسلوونی:

“طی بیست تا سی سال آینده، ما کمتر از یک نفر شاغل به ازای یک نفر بازنشسته خواهیم داشت. من نمی خواهم خیلی بدبین باشم ولی ممکن است ما به سرعت به وضعیت یونان نزدیک شویم.”

مدرسه این روستا با گنجایش هشتاد کودک ساخته شده اما معلم این مدرسه اکنون تنها به آموزش سیزده دختر و پسر مشغول است. اخیرا مدرسه دیگری در این منطقه بسته شد، زیرا از استاندارد حداقل شاگرد که پنج نفر برای هر مدرسه است نیز برخوردار نبود. مدرسه لدین یکی از 342 مدرسه اسلوونی است که آموزش کودکان سنین مختلف در یک کلاس را برعهده دارد. در اینجا تجهیزات مدرن آموزشی به کمک معلم مدرسه می آید.

زوران یانکویچ، برنده انتخابات ماه دسامبر، در تلاش است تا طرحی که سن بازنشستگی را به 65 سال افزایش می دهد، به صورت قانون درآورد، اما دوشان سمولیک رهبر اتحادیه های صنفی می گوید که افزایش 62 به 65 سال غیر قابل قبول است.

دوشان سمولیک، رییس اتحادیه های صنفی آزاد:

“اسلوونی یکی از نادر کشورها در اروپاست که سهم کارفرمایان در پرداخت بازنشستگی بسیار پایین تر از سهمی است که کارگران می پردازند و این عادلانه نیست.”

اما وزیر کار و امور اجتماعی می گوید که اروپا به شمول اسلوونی ناگزیر از تطبیق خود با جهانی شدن است و برای مقابله با مسائل جمعیتی اروپا گزینه های زیادی پیش رو ندارد.

ایوان سوتلیک، وزیر کار و امور اجتماعی اسلوونی:

“برخی از مهاجر پذیری به عنوان یک راه حل سخن می گویند، اما تنظیم آن مشکلات تازه ای ایجاد می کند. بنابراین ما امکان دیگری جز طولانی تر کردن دوره اشتغال به کار شهروندان نداریم. اگر عمر طولانی تری داشته باشیم، باید طولانی تر هم کار کنیم.”

بحران های اجتماعی و اقتصادی حوزه یورو تا کنون به تغییر دولت ها در پرتغال، یونان، ایتالیا، اسپانیا و اکنون در اسلوونی انجامیده است. چه کشوری در نوبت بعدی است؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها