Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کاهش بودجه کمک به 80 میلیون فقیر اروپایی

کاهش بودجه کمک به 80 میلیون فقیر اروپایی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر روز صبح هزاران تن از مواد غذایی در بازار رانجیس فرانسه بار گیری می شوند. رانجیس بزرگترین بازار موادغذایی اروپاست. هر روز بنگاههای خیریه مقادیری از این مواد غذایی را برای کمک به مستمندان کنار می گذارند.

این بازا یکی از مهمترین بازوهای کمکی بنگاههای خیریه در اروپاست. با این حال بسیاری از کشورهای اروپایی با این نوع از کمکها هر چند 18میلیون اروپایی گرفتار آن باشند مخالفند.

هر روز صبح آرنو لانگله و همکارانش در بازار میو ه وتره بار رانجیس فرانسه بدنبال باقی مانده میوه و غذاهای فروخته نشده می گردند. هدف آنها تنها کمک تهیه غذای بینوایان شهر است تا شب گرسنه سر بر بالین نگذارند. “ما پیش عمده فروشها می رویم، جعبه های متفاوت را می گیریم در بین آنها میوه و غذاهای قابل خوردن را جدا می کنیم. اما امروزه خیلی امیدوار به پیدا کردن آنچه را که لازم هم نیستیم

روزهایی هست که محصولات سالم بسیارند و روزهایی که شانسی برای پیدا کردن

آن چنانی نداریم. اما تمام محصولاتی که نمی شود مجانی از عمده فروشان تهیه کرد را باید خرید.”

محصولات خریداری شده در انبارماریان دوباره جداسازی می شوند.

انباری که سه سال پیش توسط انجمن اندس خریداری شد. آندس شبکه ملی مواد غذایی در فرانسه است. کارکنان انبار پیش تر بیکار بوده اند و حال با این طرح هم امکان تولید بیشتری بدست آورده اند و هم حقوق بگیرند. جعبه های پر شده از مواد غذایی به تمام مراکز مراجعه فقرا و مستمندان منتقل می شوند.

“هر سال توانسته ایم مقدار توزیع محصولاتمان را افزایش بدهیم. در سال 2010 770 تن میوه و ترهبار توزیع کردیم.

در حالیکه در سال 2009 این رقم تنها 440 تن بود. و مطمینم که امسال محصولاتمان افزایش پیدا خواهد کرد.

هرسال تقاضا بالاتر می رود و خب افراد بیشتری خواستار کمک دراین زمینه هستند. بسیاری از افراد خیر خواه هم در حال حاضر خواستار تشکیل چنین انجمنها و بنگاههایی هستند.”

بحران مالی و اقتصادی اروپا باعث شده تا آمار فقرا و مستمندان بالا برود.

مثل رستورانهای موسوم به قلب در فرانسه که کلوش هنرمند نامی فرانسه از بنیانگذارانش بوده است. از مادر خانواده، بازنشسته تا دانش آموز و کارگر از مشتریان ثابت این رستورانها هستند. از سال 2008 تا امروز تعدا د مراجه کنندگان به این مکانهای توزیع مجانی غذا 25 درصد افزایش پیدا کرده است.

“می دانید با توجه به حقوقهای دریافتی افراد قدرت خرید شان پایین آمده با 600 یورو در آمد ماهانه چگونه می توان هم از پس اجاره خانه و پرداخت هزینه روزانه زندگی بر آمد. ما قدرت پرداخت هزینه هایمان را نداریم.

می دانید من … پس از پرداخت هزینه های ماهانه تنها 160 یورو برایم می ماند. 160 یورو برای همه چی برای لباس برای همه چی

خوشبختانه این رستورانها وجود دارند. بدون این رستورانها ما تا امروز زنده نبودیم و حالا می خواهند همین کمکها را کاهش دهند.”

یک چهارم کمکها از جانب برنامه اروپایی کمک به مستمندان فراهم می شود.

برنامه ای که ابتکار اولیه آن را نیز کلوش کمدین فرانسوی بر عهده داشته است.

او در سال 1987 توانست تا کمیسوین اروپا را در تخصیص چنین سرمایه ای به افراد بی پناه و بیکار قانع کند. بر اساس این برنامه اروپایی بخشی از مازاد تولیدات کشاورزان اروپایی به این طرح اختصاص می یابد. اما مازاد محصولات کشاورزی تنها یک چهارم نیاز نیازمندان را بر آورده می کند. برای تهیه سه چهارم باقی مانده باید به برنامه کشاورزی مشترک اتحادیه اروپا پناه برد.

اما 6 کشور عضو اتحادیه با این کمکها مخالف هستند.

بودجه فعلی برنامه اروپایی کمک به مستمندان 480 ملیون یور در سال است

مبلغی معادل تنها یک درصد بودجه برنامه های کشاورزی مشترک این اتحادیه و اگر از کمکهای بازار کشاورزی این قاره بکاهیم این بودجه تا 80 درصد افت شدید پیدا خواهد کرد. این کمکها نیاز 18 میلیون از ساکنان این قاره را فراهم می کند و این کمکها نیمی از بودجه بانک غذایی اروپا را فراهم می کند. بانکی که منبع تهیه و توزیع مواد غذایی در 19 کشور اروپایی را فراهم می کند.

“امروز 80 میلیون نفر در اروپا زیر خط فقرند.

80 میلیون نفر تنها در اروپا، نمی توان چنین مبلغ عظیمی را نادیده گرفت

و بدلیل پیچیدگیهای که در روند کمکها وجود دارد نمی توان در حال حاضرسیاست واحدی برای حل این موضوع در نظر گرفت.

چرا که بسیاری در اروپا هنوز اعتقادی به ایده اروپای واحد ندارند، به هر حال نمی شود واقعیت را نادیده گرفت نیاز امروز ایجاد سیاستهای انسان دوستانه برای

مستمندان در مقیاسی اروپاییست.”

به اضافه اینکه کمکها بصورت نابرابری توزیع شده اند.

مثلا در لهستان و مجارستان کمکهای بانک غذایی اروپا 90 درصد از هزینه بنگاههای خیریه را فراهم می کند.

“ امتیاز اصلی این برنامه 100 درصد اروپایی اینست که این برنامه یک مشخصه اصلی خواهد داشت اتحاد و همبستگی بین تمام دولتها و کشورها از ثروتمندترین آنها تا فقیر ترین. رفتن به سوی برنامه ای ملی که هر کشوری تامین کمکها را به عهده بگیرد نشان می دهد که در اروپای امروز اتحادی در مقیاس

قاره ای وجود ندارد. من به عنوان شهروند اروپایی تاکید می کنم که این موضوع شرم آور است.”

اگر برنامه کمکهای اروپایی بزودی همان طور که کمیسیون اروپایی می خواهد

در راستای افزایش بودجه حرکت نکند موسسات خیریه توان پاسخ دادن به تقاضاهای که هرروز افزایش پیدا می کنند را نخواهد داشت. به اضافه اینکه بدلیل بحران اقتصادی در این قاره کمکهای افراد خیرو ثروتمند تر روز بروز کم و کمتر می شود.

برای رییس کمکهای مردمی پاریس

هر گونه کاهش کمکهای اروپایی فاجعه ای عظیم به بار می آورد.

“امیدواریم اصلاحات این برنامه با توجه به افزایش بی سابقه فقر در اروپا برنامه ریزی شوند،چرا که کمکهای اتحادیه اروپا طرحی تازه نیست اما نسبت به سالهای آغازین طرح فقر و محرومیت در اورپا افزایش دو چندانی پیدا کرده است.

پس باید بودجه این کمکها افزایش پیدا کند. باید مخاطبهای شما در جریان باشند.

تمام کمکهای اتحادیه اروپا تنها یک یورو از پول تو جیبی یکساله اروپاییها کم می کند. این در حالیست که می شنویم کمکهای میلیاردی به این بانک یا آن موسسه می شود واقعا شرم آور و ضد انسانیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها