ترکیه و پیوستن به اتحادیه اروپا

ترکیه و پیوستن به اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، جیران از ترکیه پرسش خود را در زمینه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا مطرح می‌کند و دوروته اشمیت، پژوهشگر و مسئول برنامه ترکیه معاصر در موسسه فرانسوی روابط بین الملل پاسخ می‌دهد.

جیران: نظر شما درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا چیست؟ چه مزایا و معایبی برای هر یک از طرفین خواهد داشت؟

دوروته اشمیت به پرسش جیران اینگونه پاسخ می دهد:

«مذاکرات پیرامون پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا هنوز به نتیجه نرسیده است. آنچه مسلم است اینکه مذاکرات هنوز در جریان است و باید روشن کنم که پایان مذاکرات لزوما به معنی پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نیست و این چیزی است که مردم و دولت ترکیه را ناخرسند ساخته است.

به هر حال برای بررسی ۳۵ فصل از آیین نامه شرایط پیوستن به اتحادیه اروپا حدود ده سالی زمان لازم است. یادآوری می‌کنم که گفتگو در مورد ۱۳ فصل از این مجموعه آغاز شده و تن‌ها یک فصل آن پایان یافته است.

در ارتباط با منافع دوسویه باید گفت که این مسئله در طول زمان تغییر می‌کند. در ابتدای مذاکرات، ترکیه به شدت مشتاق پیوستن به اتحادیه اروپا بود. اتحادیه اروپا هم در اوج شکل گیری و توسعه‌اش بود. به همین دلیل ترکیه هم شاید این احساس را داشت که از گستره و حوزه اتحادیه اروپا جدا افتاده است.

اما امروزه، اتحادیه اروپا درگیر بحران است و روابط بین کشور‌ها دستخوش تغییر است. ترکیه به عنوان یک قدرت منطقه‌ای ظهور یافته و حتی فرا‌تر از منطقه و در سطح جهانی بیشتر از گذشته به عنوان یک بازیگر محسوب می‌شود. حال آنکه اروپا در حوزه‌های سیاسی، نهادی، اقتصادی و مالی شدیدا در بحران فرو رفته و به همین دلیل جاذبه کمتری دارد.

در نظر داشته باشیم که در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا با موانع فنی و سیاسی روبرو هستیم.

از نظر فنی، اگر به آیین نامه‌های کمیسیون اروپا توجه داشته باشیم می‌بینیم که در ارتباط با ترکیه فصل‌های زیادی هستند که گفتگو و مذاکره درباره آنها دشوار است.

به عبارت دیگر، امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که اصلاحات در زمینه پیوستن به اتحادیه اروپا برای کشور بزرگی چون ترکیه با نظام حقوقی سنتی و ویژگی‌های سیاسی خاص خودش هزینه زیادی دارد. از اینرو، این جنبه تنها به دشواری اصلاحات در پیوستن به اتحادیه اروپا برمی گردد.

به علاوه، با مجموعه‌ای از موانع سیاسی هم روبرو هستیم، از جمله آنچه که از سوی اروپا به عنوان مانع حقوقی مطرح شده است. منظورم مساله حضور ترک‌ها در بخشی از شمال قبرس است که این به معنای نقض پروتکل آنکارا مبنی بر آزادی دسترسی ناوهای اروپایی به بنادر قبرس است.»

شما هم اگر پرسش یا نظری دارید می‌توانید در وبسایت یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها