Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا پرتغال باید اعلام ورشکستگی کند؟

آیا پرتغال باید اعلام ورشکستگی کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه “شبکه“، به مسائل مهم و خبرساز جهان می پردازیم و با تحلیل گران در نقاط مختلف ارتباط برقرار می کنیم تا قلب یک مسئله مشخص را بشکافیم. هر شرکت کننده در بحث باید ظرف 25 ثانیه یا کمتر به پرسش مورد نظر پاسخ دهد.

کریس برنز مجری برنامه، ابتدا نگاهی دارد به موضوع مرکزی این هفته.

کریس برنز: “با از راه رسیدن موج برنامه های ریاضت اقتصادی و کاهش کمک های دولتی در اروپا، خشم کارگران و کارکنان افزایش می یابد. هم مبارزه در خیابان ها و هم درگیری در مراکز قدرت نشان می دهد که آینده اروپا عمیقا وابسته به این است که برای پایان دادن به بحران مالی و کسری بودجه کشورها، تاچه حد می توان فشار بر جامعه را کنترل کرد. بحران مالی اروپا، دولت های مختلف را واژگون می کند. این بار نوبت پرتغال است بویژه که اپوزیسیون این کشور، دور جدید برنامه های ریاضت اقتصادی را رد کرده است. از سوی دیگر پارلمان پرتغال بدون کمترین تاملی توصیه های بانک مرکزی و کمیسیون اروپا را کنار گذارده است.

از آنجا که پرتغال در آستانه ورشکستگی است، ناچار به دریافت کمک از اتحادیه اروپا روی خواهد آورد. بازارهای مالی نگرانند که این بحران، هزینه کمک به پرتغال و نجات آن از ورشکستگی را به رکورد تازه ای در سطح اروپا برساند.

این بحران فشار بیشتری را بر دوش آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز تحمیل می کند. در انتخابات منطقه ای آلمان، رای دهندگان، ائتلاف سیاسی مرکل را به خاطر پرداخت بیشترین سهم کمک های مالی، مجازات کردند.

پرسش اینست که خطرات سیاسی این بحران تا چه حد متوجه رهبران اروپا، متوجه واحد پول یورو و درنهایت متوجه خود اتحادیه اروپاست؟ در این برنامه، از بروکسل و از پارلمان اروپا، مارکوس فربر، عضو پارلمان اروپا از آلمان که بخشی از ائتلاف دولت مرکل است شرکت دارد. او عضو کمیته امور اقتصادی و پولی پارلمان اروپاست.

از لیسبون، “ژوا دوک” در ارتباط با ماست که رئیس دانشگاه فنی لیسبون و پرفسور در مسائل مالی است. او پیش از این، سرپرست گروه تحقیق در تنظیم خدمات مالی پرتغال بود.

همچنین در بروکسل “کارستن برزکی” با ماست که اقتصاددان ارشد در بانک آی. ان. جی، و تحلیلگر مسائل بحران مالی است.

اجازه بدهید با ژوا دوک شروع کنیم: بسیاری از تحلیلگران می گویند وضعیت مالی پرتغال پایدار نیست و کاهش بودجه می تواند اقتصاد این کشور را با یک سقوط مارپیچ روبرو کند. آیا وقت آن نیست که پرتغال اعلام ورشکستگی کند و به بازسازی اقتصادش بپردازد؟”

ژوا دوک “بله، اکنون زمان بازسازی است و یا حداقل باید اقداماتی در این زمینه انجام داد. اما اگر ما کمک هایی از اروپا دریافت داریم، نیازی به اعلام ورشکستگی نیست. زیرا صندوق بین المللی پول یا کمک های اروپا این امکان را می دهد که ما بدهی هایمان را بپردازیم و از قید آن آزاد شویم.”

کریس برنز:“مارکوس، شما در این باره چه فکر می کنید؟” مارکوس فربر: “من فکر می کنم که اگر ما نیاز داریم که ارزش پول یورو را حفظ کنیم، بنابراین هر کاری که در این زمینه لازم است باید انجام دهیم. اما از طرف دیگر پرتغال باید در چارچوب قانون حرکت کند و درعین حال برنامه های صرفه جویانه را هم به پیش ببرد. اما از آنجا که پرتغال اکنون دولت ندارد و در انتظار انتخابات است، بنابراین مذاکره در این مورد مشکل است. زیرا یک چیز روشن است و آن اینکه کمک های اروپا وابسته به تلاش بیشتر برای کاهش کسری بودجه است.” کریس برنز:“بسیار خوب. برویم سراغ کارستن، بسیاری از مردم می گویند دولت پرتغال نمی تواند کاهش کسری بودجه را به شیوه کنونی که به نابودی اقتصاد می انجامد، به پیش ببرد. شما چه فکر می کنید؟”

کارستن برزکی: “موجب شگفتی است اگر این میزان از کاهش هزینه ها، برای رفع بحران کافی باشد. زیرا در طول ده سال گذشته، هزینه ها به طور متوسط 7 درصد افزایش داشته است. حال، کاهش هزینه ها و همزمان پویش اقتصادی، کار عجیبی است که یا نشدنی است و یا چالش عظیمی را می طلبد.”

کریس برنز: “به ژوا برگردیم، آیا این وضعیت موجب بیرون افتادن پرتغال، ایرلند و حتی یونان از حوزه مالی یورو نمی شود؟ و این به معنای پایان اتحادیه اروپا نخواهد بود؟”

ژوا دوک: “امیدوارم که اینطور نباشد. من فکر می کنم گام هایی که بزودی برخواهیم داشت، انطباق کامل بر قوانین حوزه یورو را با جدیت به پیش خواهد برد و حداکثر ظرف یک یا دو سال، اقتصاد این کشورها می تواند در شرایط مناسبی قرار گیرد و با قوانین حوزه یورو هماهنگ شود.”

کریس برنز: “بسیار خوب، مارکوس نوبت شماست. در آلمان بسیاری می گویند که این کشورها باید اعلام ورشکستگی کنند و از حوزه یورو خارج شوند، شما چه فکر می کنید؟”

مارکوس فربر: “من فکر می کنم که این راه حل نیست، زیرا بدهی پرتغال، ایرلند و یونان در داخل حوزه یورو است و اگر این کشورها داخل این حوزه هم نبودند، بدهی های سنگین تری می داشتند. ما کمک های مالی برای کشورهایی که تازه به حوزه یورو می پیوندند نیز درنظر گرفته ایم. البته یک چیز باید روشن باشد و آن اینکه باید اقتصاد کشورهایی مانند پرتغال، ایرلند، یونان و اسپانیا را در کنار برنامه های کمکی، تقویت نیز بکنیم.”

کریس برنز: “بسیار خوب. کارستن! بسیاری از مردم می گویند چرا این کشورها حوزه یورو را ترک نمی کنند؟ آیا چنین کاری، باعث بحران بزرگ دیگری نخواهد شد؟”

کارستن برزکی: “من فکر می کنم که خروج از حوزه یورو انتخاب خوبی برای این کشورها نیست. آنها در خارج از این حوزه وضع بهتری نخواهند داشت. اما میتوان این پرسش متفاوت را مطرح کرد که: آیا این مناسب خواهد بود که کشورهای ثروتمند حوزه یورو را ترک کنند و کشورهای فقیر را تنها بگذارند؟”

کریس برنز: “بسیارخوب این پرسش خوبی است. حالا به سراغ هر سه شرکت کننده می رویم. با ژوا شروع می کنیم: اتحادیه اروپا گاه فراخوانده می شود تا نوعی از اتحاد اقتصادی را آزمایش کند. البته این به معنای تغییر پیمان لیسبون خواهد بود. فکر می کنید با توجه به اینکه همه کشورها با تغییر پیمان موافق نیستند، این کار غیر ممکن خواهد بود؟”

ژوا دوک: “نمی دانم که با آن موفقت خواهند کرد یانه، اما باور من اینست که ما در یک دوره انتقالی به سر می بریم. اقتصاد اروپا در وضعیت فعلی باقی نخواهد ماند. نمی توان با شرایط کنونی که هر کشور عضو، بودجه متفاوت و سیستم مالیاتی متفاوت، اما واحد پولی یکسان داشته باشد، ادامه داد. یا باهم به عقب برمی گردیم و یا به جلو خواهیم رفت. و این به معنای اینست که ناگزیریم قدرت حکومت مرکزی را تقویت کنیم.”

کریس برنز: “بسیارخوب. مارکوس! آنگلا مرکل مایل است در پیمان لیسبون برخی تغییرات واقع بینانه داده شود. اما بسیاری از اعضا هستند که با این تغییرات موافق نیستند. این درست است؟”

مارکوس فربر: “درواقع شما درست می گویید. امکان تغییر پیمان وجود ندارد و ما باید هرکاری را که می توانیم، در درون پیمان لیسبون انجام دهیم. فکر می کنم راه های زیادی برای تقویت عمل مشترک، بدون نیاز به تغییر پیمان، وجود دارد که باید همین حالا انجام گیرد.”

کریس برنز: “بسیار خوب. کارستن! آیا واقعا می توان بدون تغییر پیمان، آنچه را که لازم است انجام داد؟”

کارستن برزکی: “من فکر می کنم واقعا دشوار است و کشورهای عضو آماده پذیرش یک قدرت اقتصادی متمرکز در سطح اروپا نیستند. البته اکنون در آلمان هر کسی موافق است که به کشورهایی مانند پرتغال و یونان گفته شود که چه بکنند، اما بعید است که افکار عمومی در آلمان آماده پذیرش این باشد که بقیه اعضای اتحادیه اروپا به آلمان بگویند که چه بکند.”

کریس برنز: “بسیار خوب. مارکوس به شما برمی گردیم: آنگلا مرکل همراه بقیه رهبران اروپا، با سیستم کمک های اروپایی برای نجات بقیه کشورها از بحران، تا سال 2013، موافقت کرد. اما پرداخت کمک ها را تایید نکرد. سال 2013 سال انتخابات در آلمان است. آیا برای رهبری مرکل، اجرای توافق مربوط به کمک ها، یک نقطه قوت خواهد بود یا نقطه ضعف؟”

مارکوس فربر: “البته توافق انجام شده در آخرین دیدار سران دولت ها، درباره نحوه اجرای سیستم حمایتی اروپا بود و فکر نمی کنم که مشکلی وجود داشته باشد. آلمان می داند که چه باید بکند، اما این سایر اعضا هستند که باید بپذیرند که چه کارهایی باید انجام دهند. در این صورت همه به توافق می رسند.”

کریس برنز: “بسیارخوب. ژوا! شما در پرتغال یک بودجه تورمی با امکان پرداخت کامل دستمزدهای سالانه و بدون رقابت اقتصادی داشتید. آیا این یک وضعیت متضاد نیست؟”

ژوا دوک: “بسیار خوب، ممکن است چنین به نظر آید. اما اگر شما سطح دستمزدها را با بقیه اروپا مقایسه کنید، تفاوت بزرگی را خواهید دید. اما این درست است که اقتصاد پرتغال رقابتی نیست و من امیدوارم که کمک های صندوق بین المللی پول و اروپا، رقابتی شدن آن را تثبیت کند.”

کریس برنز: “بسیار خوب. کارستن! آیا این واقع بینانه است که فکر کنیم کشورهایی مانند پرتغال می توانند در چارچوب اروپایی که به نظر می رسد رقابتی است، به یک اقتصاد غیررقابتی ادامه دهند؟”

کارستن برزکی: “من فکر می کنم این کار ممکن نباشد و ما به سوی نوعی بازسازی بدهی اعضا پیش می رویم. آلمان باید به رای دهندگان خودش بگوید که به سمت یک انتخاب می رود: یا به سمت اروپای فدرالی که در آن کشورهای غنی صورت حساب کشورهای فقیر را می پردازند و یا حفظ حق حاکمیت ملی هر کشور.”

کریس برنز: “بعضی مردم می گویند زمان آنست که دولت آلمان به رای دهندگان خود بگوید که ما فقط به پرتغال کمک نمی کنیم، بلکه به بانک های آلمان نیز کمک می کنیم که میلیاردها یورو به کشورهایی مانند پرتغال وام داده اند. در این باره چه می گویید؟”

مارکوس فربر: “هر کشور عضو، مسئول است که اقتصاد خود را رقابتی نگهدارد و بدهی های سیستم مالی و بازپرداخت ها را کنترل کند و از نحوه مدیریت آنها مطمئن شود. این ها کارهایی است که باید انجام شود و همواره آسان نیست که با تکیه به پرداخت های خارجی آلمان به مسائل پاسخ گفت.”

کریس برنز: “بسیار خوب. این بحرانی است که به نظر نمی آید بزودی پایان یابد. من از همه مهمانان برنامه، از مارکوس فربر عضو پارلمان اروپا، ژوا دوک رئیس دانشگاه فنی لیسبون و کارستن برزکی تحلیل گر اقتصادی، برای شرکت در این بحث سپاسگزارم.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان و موافقان اتحادیه اروپا چه بیمها و امیدی دارند؟

چرا با وجود کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر، مهاجران اقتصادی راهی اروپا می شوند؟

ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا چه پیامدهایی برای طرفین خواهد داشت؟