چرا چندین هزار پرستار خارجی بریتانیا را ترک می‌کنند؟

تظاهرات کادر درمان در انگلیس
تظاهرات کادر درمان در انگلیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

افزایش ناگهانی شمار پرستاران خارجی که برای موقعیت‌های شغلی جدید خاک بریتانیا را ترک می‌کنند، نگرانی‌هایی را در میان مقامات درمانی این کشور برانگیخته است.

آگهی

هرسال به طور متوسط حدود ۹ هزار پرستار متولد خارج از اتحادیه اروپا بریتانیا را ترک کرده و در کشور دیگری مشغول به کار می‌شوند.

بنابر آمارها تعداد مجموع پرستاران در بریتانیا که به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ دو برابر شده و به رکورد ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر رسید. این عدد در مقایسه با سال قبل از همه‌گیری کرونا، چهار برابر افزایش یافته است.

اکثریت قریب به اتفاق کسانی که خاک بریتانیا را ترک می‌کنند به ایالات متحده، نیوزلند یا استرالیا می‌روند؛ کشورهایی که پرستاران در آنها بسیار بیشتر از بریتانیا (گاهی اوقات تا دو برابر) دستمزد می‌گیرند.

بر اساس تحقیقات بنیاد بهداشت انگلیس، بسیاری از این پرستاران تا سه سال در بریتانیا کار کرده بودند.

نظام درمانی بریتانیا با معضل ۴۰ هزار موقعیت شغلی خالی برای پرستاران دست و پنجه نرم می‌کند و به شدت به افرادی که از خارج از کشور می‌آیند وابسته است.

کارشناسان می‌گویند سازمان بهداشت انگلیس حقوقی در حد متوسط به پرستاران می‌دهد و به همین خاطر در رقابت با دیگر کشورها برای کادر درمان جذابیت کمتری دارد.

گزارش بنیاد بهداشت انگلیس نشان می‌دهد که سال گذشته، ۱۲ هزار و ۴۰۰ پرستار شاغل در بریتانیا برای دریافت گواهی وضعیت حرفه‌ای فعلی (CCPS) درخواست دادند. این گواهی معمولا وقتی مورد نیاز است که فرد پرستار می‌خواهد برای کار در کشور دیگری نقل مکان کند.

یک پرستار در بریتانیا به طور متوسط ۴۶ هزار دلار در بریتانیا درآمد دارد. این در حالی است که میزان حقوق متوسط یک پرستار در نیوزیلند ۵۷ هزار دلار،  در استرالیا ۷۱ هزار دلار و در آمریکا ۸۵ هزار دلار است.

تظاهرات کادر درمان در انگلیس
تظاهرات کادر درمان در انگلیسعکس: آسوشیتد پرس

به گفته مقامات پس از آنکه آمریکا در پی همه‌گیری کووید-۱۹ سیاست صدور ویزا را تغییر داد، تعداد پرستاران خارجی که از بریتانیا به آنجا رفتند ۱۰ برابر افزایش یافت.

پروفسور پت کالن، مدیر اجرایی کالج سلطنتی پرستاری، با ابراز نگرانی از کمبود نیروی کار گفت: «واقعیت این است که دستمزد پایین و شرایط بد کاری باعث می‌شود که خدمات بهداشتی و درمانی بریتانیا نتوانند در صحنه جهانی با دیگر کشورها رقابت کنند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وی اضافه کرد: «پرستاران بین‌المللی، مانند همه پرستاران، حق انتخاب برای کار در کشورهایی را دارند که برای مهارت‌ها و تخصص‌شان ارزش بیشتری قائل هستند. شوخی نیست که دستمزد پرستاران در بریتانیا به طور مشترک در پایین‌ترین سطح در میان ۳۵ کشور سازمان توسعه و همکاری اقتصادی قرار دارد.»

کادر درمان در بریتانیا طی ماه‌های اخیر در اعتراض به شرایط بد کار و حقوق‌های پایین بارها دست به تظاهرات زده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجربه‌های اروپایی؛ پرستاران در کدام کشورهای اروپایی درآمد بیشتری دارند؟

فرجام پرونده‌ای که بریتانیا را شوکه کرد؛ پرستار قاتل هفت نوزاد به حبس ابد محکوم شد

رونمایی از طرح بریتانیا برای اعطای ویزای کار به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های برتر