Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نقطه عطف در دنیای علم؛ دانشمندان «جنین کامل» ۱۴ روزه را بدون اسپرم، تخمک و رحم رشد دادند

نمونه مدل جنینی دانشمندان در اسرائیل
نمونه مدل جنینی دانشمندان در اسرائیل Copyright Weizmann Institute of Science
Copyright Weizmann Institute of Science
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

محققان اسرائیلی توانسته‌اند مدل‌هایی از سلول‌های بنیادی شبیه جنین ۱۴ روزه را رشد دهند. این موضوع نقطه عطف در دنیای علم محسوب می‌شود اما در مقابل به‌عنوان یک میدان مین اخلاقی نیز به حساب می‌آید.

آگهی

پیش از این نیز یکی از محققان دانشگاه کمبریج بریتانیا موفق شده بود مدل‌های جنین مانندی را تا مرحله جنین‌های ۱۴ روزه رشد دهد. حال یک گروه تحقیقاتی رقیب به رهبری یعقوب [جیکوب] هانا محقق فلسطینی ساکن اسرائیل نیز نتایج تحقیقات خود را در مجله معروف نیچر منتشر کرده است. آن‌ها نیز توانسته‌اند به مرحله جنین ۱۴ روزه برسند.

علاوه بر این، مدل جنین‌های این گروه تحقیقاتی «کامل» است یعنی تمام ساختارهای یک جنین واقعی را دارد.

خوشه‌های سلولی در تحقیق آن‌ها پس از گذشت دو هفته حدود نیم میلی‌متر به اندازه یک دانه شن می‌رسد اما این خوشه‌های سلولی «واقعی» نیستند. آن‌ها از سلول‌های بنیادی جنینی بدون نیاز به اسپرم یا تخمک استفاده کرده‌اند. این جنین خارج از رحم نیز توسعه یافته استد. آن‌ها در واقع از قدرت سلول‌های بنیادی جنینی استفاده کردند که می‌تواند به هر نوع سلولی تبدیل شود.

پروفسور یعقوب هانا گفت: «این نخستین مدل جنینی است که سازماندهی محفظه ساختاری و تشابه مورفولوژیکی به جنین انسان در روز چهاردهم دارد.»

AHMAD GHARABLI/AFP or licensors
یعقوب هاناAHMAD GHARABLI/AFP or licensors

وی تاکید کرد که بیشترین چالش برای بارداری به ماه نخست شکل‌گیری جنین بر می‌گردد و در واقع این موضوع جعبه سیاه مشکلات بارداری است چرا که اغلب جنین در هشت ماه باقی مانده رشد می‌کند.

محققان امیدوارند تا با این تحقیق به روشن کردن اسرار مراحل اولیه رشد انسان و علل ناشناخته سقط جنین کمک کنند.

محققان می‌گویند کار آن‌ها با سایر تیم‌ها متفاوت است زیر از سلول‌های بنیادی جنینی به‌جای اصلاح ژنتیکی استفاده می‌کنند و مدل‌هایی شبیه جنین‌های واقعی انسان را تولید می‌کنند که دارای کیسه زده و حفره آمنیوتیک هستند.

جیمز بریسکو از موسسه فرانسیس کریک بریتانیا گفت که این شباهت‌ها می‌تواند این مدل‌ها را برای تحقیقات درباره شرایطی مانند سقط جنین، نقایص مادرزادی و ناباروری مفیدتر کند.

قوانین بریتانیا کشت جنین انسان در آزمایشگاه را بیش از ۱۴ روز ممنوع می‌کند اما از آنجا که ساختارهای مشتق شده از سلول‌های بنیادی به‌طور مصنوعی شکل می‌گیرند به صراحت تحت پوشش مقررات موجود نیستند.

با این حال اکثر محققان در این مرحله محدودیت‌های داوطلبانه‌ای را برای کار خود در نظر گرفته‌اند.

تحقیقات موسسه اسرائیلی وایزمن مدل‌های خود را بیش از ۱۴ روز توسعه نداده و شامل انتقال مدل‌ها به رحم انسان یا حیوان نمی‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان برای اولین بار به کمک سلول‌های بنیادی «اندام‌های کوچک» ساختند

دستاورد تازه دانشمندان: خلق جنین انسان بدون نیاز به اسپرم و تخمک

واکنش جنین انسان به طعم کلم‌برگ و هویج چگونه است؟ محققان پاسخ می‌دهند