محققان از راز حفظ جنین در بدن زن مومیایی ۲ هزار ساله پرده برداشتند

عکسبرداری کامپیوتری از مومیایی دو هزار ساله در لهستان
عکسبرداری کامپیوتری از مومیایی دو هزار ساله در لهستان Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیمی از پژوهشگران که سرگرم تحقیق بر روی جسد یک زن باردار مومیایی هستند می‌گویند دریافته‌اند که چگونه جنین این زن برای ۲ هزار سال در رحم او باقی مانده است.

آگهی

تیمی از پژوهشگران که سرگرم تحقیق بر روی جسد یک زن باردار مومیایی هستند می‌گویند دریافته‌اند که چگونه جنین این زن برای ۲ هزار سال دست‌نخورده در رحم او باقی مانده است.

این مومیایی مصری در سال ۱۸۲۶ به ورشو آورده شده بود و روی تابوت آن «یک مرد کاهن» نوشته شده بود، اما سال گذشته عکسبرداری با اشعه ایکس و آزمایش‌های کامپیوتری محققان نشان داد که متعلق به یک زن باردار هفت‌ماهه است. پژوهشگران تخمین زده بودند این زن بین ۲۰ تا ۳۰ سال سن داشته و اندازه جمجمه جنین نیز نشان داده بود هفته ۲۶ تا ۲۸ بارداری را می‌گذرانده است.

این اولین مورد شناخته‌شده در جهان است که صنعت باستانی مومیایی توانسته از اجزای بدن یک زن باردار به خوبی محافظت کند، با این حال دلیل این امر معلوم نبود.

اکنون نگاه دقیق‌تر به مومیایی نشان می‌دهد که جنین در حین زایمان نمرده بوده است. محققان دریافته‌اند که مومیایی زن با ماده «ناترون» حفظ شده است. ناترون که یک نمک قلیایی موجود در بستر دریاچه‌های خشک است و با نام بوره ارمنی نیز شناخته می‌شود، در شماری از دریاچه‌های مصر یافت می‌شود.

این ماده که برای مومیایی کردن جسد استفاده می‌شده است، بدن را خشک می‌کرده و با عمل به عنوان یک ضدعفونی کننده باعث جلوگیری از تجزیه شدن جسد توسط باکتری‌ها می‌شده است. استفاده از این نمک سطح pH خون را کاهش می‌دهد و همزمان با افزایش غلظت آمونیاک و اسید فرمیک، خون و مایع نگه‌دارنده جنین اسیدی‌تر شده و این امر استخوان‌ها را به اصطلاح معدنی یا سنگی‌شکل می‌کند. امری که باعث حفظ ساختار جنین شده و رحم برای دو هزار سال دست‌نخورده و بکر باقی مانده است.

باستان‌شناسان می‌گویند علیرغم این سنت که قبل از انجام عمل مومیایی امعاء و احشاء و اعضای داخلی بدن فرد تخلیه می‌شود، هنوز نمی‌دانند چرا مومیایی‌کنندگان جنین را از بدن زن خارج نکرده‌اند.

نتایج مطالعه تازه در ژورنال علم باستان‌شناسی منتشر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف تازه دانشمندان از مومیایی‌های مرموز بابون‌های متعلق به ۲۸۰۰ سال پیش در مصر

تحقق احتمال یک در ۵۰ میلیون؛ زن آمریکایی در هر دو رحم خود باردار شد

کشف مواد اولیه مومیایی‌سازی از یک کارگاه باستانی ۲۶۰۰ ساله در مصر