تنها یک جهش ژنتیکی کوچک انسان را مستعد ابتلا به سرطان کرده است

عکس تزیینی است
عکس تزیینی است Copyright CANVA
نگارش از مریم عباسی‌زاده
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستین یاکوبوزیو-دوناهو از یک مرکز سرطان ‌شناسی در نیویورک که این پژوهش را هدایت کرده است می‌گوید تیم تحت سرپرستی او برای اینکه بفهمند چرا بشر بیشتر مستعد ابتلا به سرطان است، صدها ژن بین انسان و ۱۲ پستاندار اولیه را مقایسه کرده‌اند.

آگهی

تحقیقات جدید حاکی از آن است که یک تغییر کوچک در دی‌ان‌ای بشر که پس از تکامل انسان‌ها از سایرپستانداران نخستین ( نخستی‌سانان) رخ داده، آنها را مستعد ابتلا به سرطان کرده است.

سرطان در سایر پستانداران پدیده‌ای نسبتاً نادر است. کالبد شکافی ۹۷۱ پستاندار پس از مرگ، در باغ وحش فیلادلفیا در پنسیلوانیا بین سال‌های ۱۹۰۱ تا ۱۹۳۲  نشان داد که تنها هشت مورد ازآنها دارای تومورسرطانی بودند.

به همین منظور کریستین یاکوبوزیو- دوناهو به همراه همکارانش در تیم تحقیقاتی مرکز سرطان شناسی«مموریال-اسلون کترینگ» نیویورک، برای درک این موضوع که چرا ما بیشتر از سایر پستانداران مستعد سرطان هستیم، صدها ژن میان انسان و ۱۲ پستاندار اولیه (نخستی‌سان) را مورد بررسی قرار دادند.

آنها کشف کردند که از زمانی که از شامپانزه ها جدا شدیم، نسخه کمی متفاوت از ژنی به نام BRCA۲ در بدن ما تکامل یافته‌است. BRCA۲ به عنوان یک ژن سرکوب کننده تومور شناخته می شود زیرا در ترمیم دی‌ان‌ای نقش دارد.  با این‌حال، محققان دریافتند یک جهش ژنتیکی در دی‌ان‌ای  ژن BRCA۲ در انسان سبب شد تا کارایی این ژن در سرکوب تومور تا ۲۰ درصد کاهش یابد و همین موضوع می‌تواند نرخ بالای سرطان در انسان را توضیح دهد.

این یافته‌ها به اطلاعات ما در مورد نقش ژن BRCA۲ در تحقیقات مرتبط با سرطان می‌افزاید. ژن BRCA۲ (مخفف سرطان سینه ) یک ژن انسانی است که به دسته‌ای از ژن‌های سرکوبگر تومور تعلق دارد. این ژن در کروموزوم ۱۳ انسان قرار دارد و تقریباً در ۴۵ درصد از سرطان‌های خانوادگی و ۱۰ تا ۲۰ درصد از سرطان های سینه و تخمدان نقش دارد.

افرادی که دارای انواع خاصی از ژن BRCA۲ هستند- به صورتی که فعالیت‌های ترمیمی آن کمتر است - در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان پستان و تخمدان قرار دارند.

خانم یاکوبوزیو می‌گوید:«در این مرحله نمی‌دانیم چرا BRCA۲ در انسان نسبت به سایر موجودات نخستی‌سان کمتر فعال شده است. یکی از احتمالات این است که کاهش فعالیت BRCA۲ در راستای افزایش باروری بوده است، چرا که تحقیقات نشان می‌دهند زنان مبتلا به انواع BRCA۲ مرتبط با سرطان، به نظر راحت‌تر باردار می شوند..»

وی ادامه داد: «اگر این چنین باشد، افزایش باروری در انسان به قیمت افزایش ابتلا به سرطان تمام شده است.»

کشف اینکه یک جهش ژنتیکی در ژن BRCA۲ می‌تواند عامل اصلی ابتلای انسان به سرطان باشد، ممکن است به کشف درمان‌های جدید برای این بیماری منجر شود. اگر چه تغییر ژن در انسان بسیار غیرممکن و سخت به نظر می‌رسد، اما از لحاظ تئوری می‌توان از روش‌های ویرایش ژنی استفاده کرد و این ژن انسانی را شبیه نسخه آن ژن در پستانداران اولیه کرد و میزان ابتلا به سرطان کاهش را کاهش داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا از هر پنج فرد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی چهار نفر زن هستند؟

برای نخستین بار در دنیای پزشکی؛ تشخیص و از بین بردن سلول‌های سرطانی با استفاده از نور

نتایج یک تحقیق: خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات با اضافه وزن بیشتر می‌شود