Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

خودارضایی و کلیتوریس در دلفین‌ها؛ آیا حیوانات هم از آمیزش جنسی لذت می‌برند؟

دلفین
دلفین Copyright Getty
Copyright Getty
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج یک تحقیقات جدید نشان می‌دهد کلیتوریس دلفین‌ها در هنگام برقراری رابطه جنسی تحریک و بزرگ‌تر می‌شود، اتفاقی که به باور پژوهشگران نشانه لذت بردن حیوان از آمیزش جنسی است.

آگهی

در دنیای حیوانات همواره دلفین‌ها را به عنوان موجوداتی که احساسات جنسی بسیار قوی دارند می‌شناسند، حیواناتی که جفت‌های خود را در میان دگرجنس‌ و هم‌جنس‌گراها انتخاب می‌کنند و حتی گاهی هم به سراغ خودارضایی می‌روند.

تا به حال دانشمندان می‌دانستند دفلین‌ها مانند همه پستانداران ماده دارای کلیتوریس هستند اما مطمئن نبودند که این موجودات دریایی در رابطه جنسی، لذت را هم تجربه می‌کنند یا خیر. حالا تحقیقات جدید ثابت کرده کلیتوریس این حیوانات به هنگام آمیزش جنسی بزرگ‌تر می‌شود و این نشانه‌ای است که اثبات می‌کند دلفین‌ها از آمیزش جنسی لذت می‌برند. 

پاتریشیا برنان از کالج Mount Holyoke در ایالات متحده، از اعضای تیمی در تازه‌ترین تحقیق در همین خصوص بوده است. او معتقد است کلیتوریس دلفین‌ها کاملا حالت واکنشی دارد است. برنان در ادامه می‌افزاید: «کلیتوریس دلفین‌ها فضای توسعه یافته خوبی دارد که در حالت نعوظ بزرگ‌تر می‌شود و در هنگام تحریک لمسی بسیار هم حساس‌تر است.» 

برنان نمونه‌هایی از دلفین‌ها را مورد بررسی قرار داده تا متوجه شود بافت نعوظ دارای خمیدگی‌های S مانند است. این خمیدگی نشان می‌دهد که بافت کلیتوریس پس از تحریک بزرگ‌تر می‌شود، دقیقا مانند آنچه در انسان انجام می‌شود و محرک لذت است. 

کانوا،
دلفین‌ها واژن پیچیده‌ای نسبت به دیگر حیوانات پستاندار دارندکانوا،

دلفین‌ها واژن‌های بسیار پیچیده‌ای دارند که دارای چین‌های زیادی است. فرضیه‌ها این بود که این چین‌ها برای حذف آب نمک در طول جفت‌گیری بوده است، زیر ظاهرا آب نمک برای اسپرم پستانداران کشنده است اما برنان در مصاحبه اخیر خود به نشریه نیو ساینتیست گفت که هیچ پژوهشگری این چین‌ها را به صورت دقیق مطالعه نکرده و یا سعی نکرده این ایده را آزمایش کند. 

برنان در ادامه می‌گوید: «وقتی واژن‌ها را تشریح می‌کردیم، به این کلیتوریس‌ها نگاه می‌کردم و فقط شگفت زده می‌شدم. به خودم می‌گفتم اوه خدای من، این کلیتوریس‌ها بسیار بزرگ و به خوبی توسعه یافته هستند.» 

در سال ۲۰۱۴، نشنال جئوگرافیک این سوال را مطرح کرد که که واژن حیوانات دقیقا کجا واقع شده است. در تحقیقات و بررسی‌های زیست‌شناسی تکاملی همواره اندام تناسلی مردانه به دلیل کلیشه‌های جنسیتی دیرینه‌ای که وجود داشته توجه بیشتری را به خود جلب می‌کردند. برای مدت طولانی، محققان بر این باور بودند که در رابطه جنسی مردان نقش غالب را دارند و زنان بیشتر منفعل‌تر هستند. 

اما صرف نظر از واژن، کلیتوریس حتی کمتر مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است. در دو دهه گذشته بالاخره تحقیقات تشریحی دقیقی در خصوص کلیتوریس انسان انجام شد. نخستین مطالعه جامع کلیتوریس توسط پروفسور هلن اوکانل رهبری شد و نتایج آن در دهه ۱۹۹۸ منتشر شد. مطالعه دیگری در سال ۲۰۰۵ در این رابطه صورت گرفت. 

جامعه علمی عمدتا مرد همیشه برای درک ارگاسم زنانه تلاش کرده‌اند. بنابریان مطالعه دلفین برنان ممکن است در این حوزه نیز مفید باشد و در درک مفهوم لذت جنسی زنان و نقش ارگاسم زنانه موثر واقع شود. 

آیا حیوانات دیگری از آمیزش جنسی لذت می برند؟

از آنجایی که کارکرد اصلی جفت‌گیری تولید مثل است، منطقی است که طبیعت به ماده‌ها یک تجربه لذت‌بخش در حین رابطه جنسی پاداش می‌دهد تا آنها را برای داشتن بیشتر این حس تشویق کند.

با این حال تصور می‌شود که تنها تعداد انگشت شماری از حیوانات از آمیزش جنسی لذت می برند. بونوبوها (میمون‌های بزرگ در حال انقراض) در دوران بارداری یا شیردهی هم آمیزش جنسی دارند؛ روندی که پژوهشگران می‌گویند که این حیوانات احتمالا تنها برای سرگرمی دست به چنین رفتاری می‌زنند. بونوبوها به‌عنوان «بی‌شعورترین گونه‌های غیرانسانی روی کره زمین» توصیف شده‌اند و تا ۷۵ درصد از رفتار جنسی آنها ممکن است صرفاً برای لذت باشد.

همچنین تصور می‌شود که خفاش‌های میوه‌خوار پوزه‌کوتاه دیگر گروهی از حیوانات باشند که برای لذت چنین کاری را انجام دهند. چرا که تحقیقات و بررسی‌ها نشان می‌دهد این حیوانات برای طولانی‌تر کردن آمیزش جنسی خود دست به «رابطه جنسی دهانی‌» می‌زنند.

کانوا،
ماکاک‌های ژاپنی درآمیزش جنسی حیواناتی بی‌قید هستندکانوا،

تنها حیوان شناخته شده دیگری که در حین آمیزش جنسی لذت می برد، ماکاک ژاپنی ماده است. موجودی از زیرخانواده دم‌درازیان است که شباهت زیادی به میمون دارد. گونه‌های ماکاک نسبت به سایر گونه‌های نخستین مانند گوریل‌ها، جفت‌گیری طولانی‌تر دارد که به نظر می‌رسد بیشتر با هدف لذت صورت می‌پذیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قورباغه‌‌های اروپایی ماده برای فرار از برقراری رابطه جنسی «خودشان را به مُردن می‌زنند»

کشف جدید دانشمندان راه را برای ارگاسم‌های پیاپی و بدون نیاز به استراحت مردان هموار می‌کند

شگفتی دانشمندان از زنده ماندن زنبورهای ملکه در زیر آب