Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

طرح رُم برای صرفه‌جویی در انرژی؛ تابستانی گرم در انتظار ایتالیایی‌هاست

گرمای شهر رم و مردمی که از پنکه برای خنک کردن خود استفاده می‌کنند
گرمای شهر رم و مردمی که از پنکه برای خنک کردن خود استفاده می‌کنند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ایتالیا در نظر دارد قانونی را اجرایی کند که بر اساس آن استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع در اماکن دولتی در تابستان و زمستان محدودتر می‌شود.

آگهی

دولت ایتالیا برنامه دارد استفاده از تهویه مطبوع در مدارس و ادارات دولتی را برای دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتیگراد محدود کند.

این طرح جدید جیره‌بندی انرژی با هدف کاهش وابستگی ایتالیا به منابع انرژی روسیه طراحی شده و اجرای آن می‌تواند تابستانی گرم و طولانی برای ایتالیایی‌ها به همراه داشته باشد.

این طرح البته هنوز به قانون تبدیل نشده اما کمیته محیط زیست و تجارت دولت، این پیشنهاد اصلاحی و الحاقی را در «فرمان انرژی دولت ایتالیا» جای داده و تصویب کرده است.

رناتو برونتا، وزیر امور عامه دولتی این کشور می‌گوید با قوانین جدید می‌توان بین دو تا چهار میلیارد متر مکعب گاز در سال ۲۰۲۲ صرفه جویی کرد که تقریباً برابر با میانگین مصرف گاز سالانه ۲.۷ میلیون خانه است.

ماریو دراگی نخست وزیر این کشور هفته گذشته تاکید کرده بود در صورتی که ایتالیا بخواهد از تصمیم اتحادیه اروپا برای تحریم گاز روسیه تبعیت کند، ذخایز گاز این کشور تا پایان اکتبر پاسخگوی نیاز کشور خواهد بود. 

دراگی همچنین پیشنهاد کرد که خاموش کردن سیستم‌های تهویه مطبوع و گرمایشی می‌تواند یکی از راه‌های کاهش مصرف انرژی در بحران فعلی باشد.

ایتالیا ۹۵ درصد گاز مصرفی خود را وارد می‌کند که ۴۰ درصد آن از روسیه وارد می‌شود. از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه، این کشور به دنبال گزینه‌های جایگزین از جمله قراردادهای جدید برای واردات گاز از آنگولا، الجزایر و جمهوری کنگو بوده است.

پنج‌شنبه گذشته، وزیران این کشور اعلام کردند که معتقدند ایتالیا می‌تواند ظرف ۱۸ ماه به وابستگی خود پایان دهد، این در حالی است که پیشتر کابینه ایتالیا گفته بود ممکن است این روند تا دو سال طول بکشد.

قوانین جدید در مورد تهویه مطبوع در ایتالیا چیست؟

طبق گزارش های روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا این قوانین قرار است از اول ماه مه اجرایی شود و تا ۳۱ مارس ۲۰۲۳ اعمال شود. در حال حاضر، مقامات محلی می‌توانند مشخص کنند که در چه ماه‌هایی از سال می توان از سیستم‌های گرمایش و سرمایش استفاده کرد اما در خصوص دمای مورد نظر اشاره‌ای نشده است؛ اما با توجه به اصلاحیه جدید دمای مورد نظر نیز از سوی مقام‌ها اعلام می‌شود.

بر این اساس علاوه بر محدود کردن دمای تهویه مطبوع به ۲۵ درجه سانتیگراد در تابستان، گرمایش در اماکن عمومی در طول زمستان نیز بالاتر از ۱۹ درجه سانتیگراد نخواهد بود. به عبارت دیگر، ساختمان‌های عمومی و دولتی، در تابستان زیر ۲۵ درجه خنک و در زمستان نیز بالاتر از ۱۹ درجه گرم نخواهد شد.  

این طرح شامل مدارس، دفاتر پست و سایر ساختمان‌های دولتی در این کشور است. تخطی از این محدودیت‌ها می‌تواند جریمه‌هایی بین ۵۰۰ تا ۳ هزار یورو برای کسانی که از این قوانین پیروی نمی‌کنند به همراه داشته باشد. البته هنوز مشخص نیست که این محدودیت‌ها قرار است چگونه اعمال شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این قوانین همچنین برای بیمارستان‌ها یا خانه‌های سالمندان اعمال نمی‌شود، اما دولت امیدوار است که شرکت‌های خصوص و افرادی که در خانه‌های خود هستند هم برای حمایت از تلاش‌های صرفه‌جویی در انرژی از این روند پیروی کنند. 

در بیشتر نقاط ایتالیا سیستم‌های تهویه به ویژه در تابستان به پنکه محدود می‌شود و تنها بخش محدودی از منازل بازسازی شده و جدید در این کشور از کولرهای گازی و یا پکیج‌های خنک کننده استفاده می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لذت بردن پاریسی‌ها از گرمای تابستان در پلاژهای رود سن

تصاویری از کارناوال عروسک‌های غول‌پیکر در ایتالیا

کشتی مسافربری ایتالیایی در آتش سوخت؛ یکی از دوازده مسافر مفقود شده نجات یافت