تأثیر تغییرات آب‌و‌هوایی بر دامداری و کشاورزی در اروپا

تأثیر تغییرات آب‌و‌هوایی بر دامداری و کشاورزی در اروپا
Copyright euronews
نگارش از Jeremy Wilksیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«بسته به روند تغییرات آب‌وهوایی، اگر کاری برای محدود کردن انتشار گازهای گل‌خانه‌ای نکنیم، تا سال‌های ۲۰۷۰ تا ۲۱۰۰ کل نظام کشاورزی‌ و حتی شکل روستا‌ها عوض خواهد شد.»

آگهی

این برنامهٔ تغییرات آب‌وهوایی از‌ یورونیوز به این مسأله می‌پردازد که کشاورزان چطور می‌توانند خود را با تغییرات آب‌وهوایی هماهنگ کنند.

ماه گذشته، طبق مقیاس جهانی رکورد گرمترین ماه مه را شکست چون دمای آن ۰/۶ درجه بالاتر از میانگین دمای عصر پیشاصنعتی بود.

Euronews
تصاویر از ماهوارهٔ کوپرنیکوسEuronews

با دیدن جزئیات روی نقشه‌هایی که ماهوارهٔ کوپرنیکوس در اختیار ما می‌گذارد، خواهیم دید که تغییرات زیادی در کار بوده است. 

منطقهٔ آبی رنگ بالای نقشه جاهایی را نشان می‌دهد که در اسکاندیناوی و حوالی دریای سیاه سردتر از معمول بوده‌اند، چون یک جبهه هوای سرد از شمال غربی رسید. روند دیگری که در ماه‌های گذشته آغاز شده دماهای بالاتر در سیبری است.

EUronews
نقشهٔ تغییرات دمایی ماه مه ۲۰۲۰EUronews

روی نقشه بالا می‌توان دید که ماه گذشته دمای هوا تا ۱۰ درجه بالاتر از میانگین معمول بوده است. برعکس در استرالیا، و بخش‌هایی از برزیل و کانادا هوا سردتر از معمول بوده است.

یکی از روندهای کلیدی تغییرات آب‌وهوایی که در فصل بهار شناسایی شد عبارت است از خشکی بیش از معمول در سرتاسر اروپا. با نگاهی به نقشهٔ تغییرات رطوبت هوا و خاک، که در زیر آمده، بیندازید این تحولات را بهتر درک خواهید کرد. 

Euronews
نقشهٔ تغییرات رطوبت هوا و خاک در ماه مه ۲۰۲۰Euronews

تغییرات آب‌وهوایی و چالش‌های کشاورزان

کشاورزان اروپایی چطور با چالش تغییرات آب‌وهوایی کنار می‌آیند؟ آیا آنها قادرند با گرمای هوا و خشکی طولانی بسازند یا تغییرات خیلی سریعتر از این حرف‌هاست؟ برای پاسخ سری به  زدیم.

اورلی‌یَن ۱۵ سال است که در مزرعه‌ای در منطقهٔ آردش فرانسه کار می‌کند و خانواده‌اش از دویست سال پیش اینجا بوده‌اند. او که نگران تغییرات آب‌و‌هوایی اخیر است می‌گوید: «بزرگترین تغییر سالهای اخیر واقعا خشکی دائمی بوده. از سه سال پیش هرسال کم‌آبی داشتیم. بهار امسال هم همینطور. محصول علوفه بسیار کم شده است.» او می‌افزاید: «اینجا چشمه و جوی آبی داشتیم. جویبار ما دیگر در کل سال آبی ندارد و خشک شده،‌ حالا گاوها‌یمان باید از این مخزن آب،‌ آب بخورند.»

مزرعهٔ او همیشه علوفهٔ خودش را تولید می‌کرده، اما مزرعه‌داران حالا مجبور شده‌اند علوفهٔ اضافه هم بخرند. همین مشکل را برای آب هم دارند. او حالا تصمیم دارد در مزرعهٔ خود از زمین زیر کشت علوفه کم‌ کند و به‌جایش انگور بکارد تا بتواند از پس هزینه‌های کم‌آبی بر بیاید.

بیشتر کشاورزان باید با کمبود آب، گرمای بیشتر هوا و بی‌اطمینانی نسبت به آینده کنار بیایند. آنها در عین‌حال باید تولید محصول را ادامه بدهند و مجبورند از تولید گازهای گلخانه‌ای هم کم کنند. بسیاری تلاش دارند از این خطرات بکاهند اما دانشمندان می‌گویند این تلاش‌ها هنوز کافی نیست.

پاتریک برتوتزی، مدیر موسسهٔ پژوهشی اگروکلیم دراین‌باره می‌گوید: «روی‌هم‌رفته، اگر تغییرات شیوهٔ انجام کار را ببینیم، انطباق‌های فنی حکایت از آن دارد که تلاش داریم تا بدون اینکه نظام کشاورزی را تغییر بدهیم کارمان را بهتر کنیم. این تغییرات از نظر پاتریک برتوتزی کافی نیست و کار بنیادینی باید صورت گیرد.»

او می‌افزاید: «بسته به روند تغییرات آب‌وهوایی، اگر اوضاع به همین منوال جلو برود، یعنی اگر کاری برای محدود کردن انتشار گازهای گل‌خانه‌ای نکنیم، تا سال‌های ۲۰۷۰ یا نهایتا ۲۱۰۰، کل نظام کشاورزی‌ و حتی شکل روستا‌ها عوض خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تغییرات آب‌وهوایی؛ آیا کاشت میلیاردها درخت هوای زمین را تصفیه می‌کند؟