هجوم کاربران ایرانی به «IMDB»؛ گزینه ارزش‌گذاری فیلم جدید فرهادی غیرفعال شد

اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی
اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی   -   کپی رایت  AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی

پایگاه اینترنتی «آی ام دی بی» که یکی از مهمترین مراجع اطلاعاتی آنلاین در دنیای سینما محسوب می شود امکان نمره دهی به فیلم «قهرمان» اثر اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی را غیرفعال کرد. 

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که گروهی از کاربران با مراجعه به این پایگاه اینترنتی و ثبت نام بر روی آن نمره های پائینی به فیلم «قهرمان» دادند. امری که باعث شد نمره این فیلم در سایت «آی ام دی بی» (IMDB) سقوط کند. موج اعطای نمره پائین به «قهرمان» در این پایگاه اینترنتی پس از انتقاد گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی از برخی موضع گیری های اصغر فرهادی آغاز شد. 

این در حالی است که اثر جدید اصغر فرهادی که در جشنواره کن برنده جایزه بزرگ هیات داوران شد هنوز اکران عمومی نشده است. پایگاه اینترنتی «آی ام دی بی» احتمالا با توجه به عدم اکران عمومی «قهرمان» و تغییر ناگهانی میانگین نمره فیلم «قهرمان» تصمیم گرفته است تا امکان ارزش گذاری این اثر را برای کاربران غیرفعال کند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اصغر فرهادی در حاشیه جشنواره فیلم کن گفته بود که به سابقه بازیگران توجه نمی کند و تنها جنبه هنری کار آنها هنگام ایفای نقش برایش اهمیت دارد. این اظهارات وی مورد انتقاد محمد رسول اف، دیگر کارگردان ایرانی قرار گرفت. اصغر فرهادی همچنین جمله ای را که پس از انتشار مصاحبه اش با پایگاه اینترنتی «ورایتی» جنجالی شده بود تکذیب کرد. 

از قول اصغر فرهادی در پایگاه «ورایتی» آمده بود که حکومت ایران «سرکوبگر» است و آزادی بیان در این کشور وجود ندارد. برنده جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۲۱ پس از انتشار این مصاحبه اعلام کرد که چنین سخنانی نگفته و اظهاراتش اشتباه ترجمه شده است.

اصغر فرهادی کارگردانی فیلم های «جدایی نادر از سیمین»، «درباره الی»، «چهارشنبه سوری» و «گذشته» را در کارنامه دارد. او در سال ۲۰۱۲ جایزه اسکار بهترین فیلم به زبان خارجی را برای «جدایی نادر از سیمین» دریافت کرد. وی پنج سال بعد نیز برای فیلم «فروشنده» بار دیگر برنده جایزه اسکار بهترین فیلم به زبان خارجی شد.