کنسرت شب تابستانی؛‌ سفری موسیقایی به گرد جهان با ارکستر وین

کنسرت شب تابستانی؛‌ سفری موسیقایی به گرد جهان با ارکستر وین
کپی رایت  euronews
نگارش از Andrea Bolitho  & یورونیوز فارسی

کنسرت اخیر «شب تابستانی»، با اجرای ارکستر فیلارمونیک وین، مجموعه‌ای از قطعات کلاسیک آهنگسازان بزرگ جهان را دربر می‌گیرد. اجرای این قطعات به‌شکلی طراحی شده که شنوندگان را به سفری موسیقایی در جهان آهنگسازانی از نقاط مختلف دنیا می‌برند.

دنیل هاردینگ، رهبر ارکستر این اجرا می‌گوید: «با خودمان گفتیم بعد از یک سالی که مردم خانه‌نشین بوده‌اند و از سفر و دیدن کشورهای دیگر و چیزهای تازه محروم بوده‌اند، با موسیقی به خودمان یادآوری کنیم اینها چه زیباست. پس برنامه‌ای تدارک دیدیم با قطعات موسیقی آهنگسازانی از سراسر اروپا، آمریکا و روسیه و در آخر به مدد گوستاو هولست از سیارهٔ خودمان هم دور شدیم و به سوی مشتری رفتیم که به‌ آورندهٔ نشاط و شوخ‌طبعی معروف است.»

ایگور له‌ویت، پیانیست معروف روسی-آلمانی قطعه‌ای از راخمانینوف را ملهم از پاگانینی در سالن موسیقی شونبرن وین می‌نوازد.

ایگور خود دربارهٔ این قطعه معروف می‌گوید: «این قطعه، جست‌وگریخته‌، بخش‌های شوخ‌طبعانه‌ای دارد اما در کل قطعه ملیحی است،‌ همگی ما واریاسیون معروف شمارهٔ ۱۸ را می‌شناسیم که خیلی لطیف و جسورانه و احساسی است. اما این قطعه روی‌هم‌رفته هوشمندانه است نه به‌معنای آن که خنده‌دار باشد بلکه بیشتر ملیح است. گذشته از این‌ها نواختن این قطعه خیلی به آدم می‌چسبد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

صدای منحصربه‌فرد ارکستر فیلارمونیک وین، حاصل کار نوازندگان بسیار مستعد و سازهای استثنایی و میراث نوازندگان نامدار آن است.

دانیل فروش‌هاور، مدیر ارکستر فیلارمونیک وین دربارهٔ پیشینهٔ درخشان این ارکستر می‌گوید:‌ «اگر کسی در سال‌ ۱۸۷۵ در اپراخانهٔ ما ساز می‌زد اپرای آیدای جوزپه وردی را با خود او، و سپیده دم خدایان را با خود واگنر می‌نواخت، ما نخستین اجرای سمفونی برامس را داشتیم، گوستاو ماهلر رهبر ارکستر ما بود. همین افراد و نام‌ها بوده که سروشکل و صدای ارکستر ما را ساخته،‌ و این صدا حافظه مشترکی است که نسل‌به‌نسل به ما رسیده است.»

دنیل هاردینگ، رهبر ارکستر اجرای «شب تابستانی» دربارهٔ توان استثنایی ارکستر فیلارمونیک وین می‌گوید: «هدایت این ارکستر مثل راندن ماشین مسابقه خطرناک است، چون فورا به کوچکترین حرکتی واکنش نشان می‌دهد، یعنی اگر به‌عنوان رهبر ارکستر، قلقش را پیدا کنید و با این ارکستر برقصید،‌ دنیا را به شما می‌دهند اما اگر از پس این کار بر نیایید آنوقت جانور خطرناکی است.»

و سرانجام کنسرت «شب تابستانی» با والسی از اشتراوس به پایان می‌رسد، یعنی نوای موسیقی، بعد از سفری طولانی به‌خانه یعنی به وین برمی‌گردد.