ترانه‌های محلی آمریکای لاتین به‌روایت خوانندهٔ مشهور اُپرا

با همکاری
ترانه‌های محلی آمریکای لاتین به‌روایت خوانندهٔ مشهور اُپرا
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Katharina Rabillonیورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«خواندن به زبان مادری (اسپانیایی) برایم شگفت‌انگیز است. موسیقی‌ام در زبان مادری غنی‌تر می‌شود. زبان و ترانه‌ها نقش مهمتری پیدا می‌کنند و آوازها پُربارتر می‌شوند.»

سِرِناتا لاتینا عنوان برنامه‌ای است که در آن دو هنرمند استثنایی آمده‌اند تا در کنار هم دنیای شگفت‌انگیز موسیقی آمریکای لاتین را به شیوه‌ای تازه کشف و بازنمایی کنند.

زاویه دومستر، چنگ‌نواز چیره‌دست فرانسوی و رولاندو ویلازون، خوانندهٔ اسطوره‌ای مکزیک با هماهنگیِ خیره‌کننده‌ای در جشنوارهٔ لوزیتس، در بوستان رویایی موسکائو، واقع در مرز آلمان و لهستان برنامه اجرا کردند.

رولاندو ویلازون که سالها در سراسر جهان اُپرای کلاسیک اجرا کرده، دربارهٔ این اجرای تازه می‌گوید: «خواندن به زبان مادری (اسپانیایی) برایم شگفت‌انگیز است. موسیقی‌ام در زبان مادری غنی‌تر می‌شود. زبان و ترانه‌ها نقش مهمتری پیدا می‌کنند و آوازها پُربارتر می‌شوند.»

دراین برنامه، ترانه‌های محلی با آهنگ‌های هنری تلفیق شده‌اند، آهنگ‌هایی که آهنگساز مشهوری چون آلبرتو گیناسترا آنها را در اصل برای خواندن با پیانو ساخته‌ است. چنگ نقش مهمی در موسیقی پاپ این کشورها از جمله شیلی، آرژانتین و ونزوئلا دارد.

زاویه دومستر، نوازندهٔ مشهور چنگ در این باره می‌گوید: «می‌خواستیم ملودی‌هایی را پیدا کنیم که صدای چنگ در آنها حتی بهتر از پیانو به‌گوش برسد.» او می‌افزاید: «موسیقی آمریکای لاتین شما را می‌گیرد. گاه، کیفیتی بازیگونه دارد و آدمی را به رقص در می‌آورد و گاه چیزهایی دارد که اشک به چشم آدمی می‌آورد.»

رولاندو ویلازون دربارهٔ یکی از ترانه‌های محلی مورد علاقه‌اش می‌گوید: «عاشق لایّورونا هستم. ترانهٔ این قصهٔ تاریک و سوررئال، آهنگساز گمنامی دارد. این آ‌هنگ کلّ دنیای ذهنی مکزیک، حضور مرگ، عشق و رازآلودگی را یکجا دارد.»

این خوانندهٔ تِنور نامدار، دربارهٔ موسیقی آمریکای لاتین می‌گوید: «موسیقی آمریکای لاتین بسیار غنی و شگفت‌انگیز است. نوعی مالیخولیا، نوعی اندوه و نوعی فراق در این موسیقی هست. مردمان آمریکای لاتین در رنج‌ اند، اما این قارّه همچنان می‌رقصد، می‌خندند و به‌دنبال شادی زندگی است.»

این دو هنرمند آلبوم مشترک خود را با نام سرناتا لاتینا به‌تازگی روانهٔ بازار کرده‌اند و تور اجرای برنامهٔ اخیر آنها تا سال آیندهٔ میلادی ادامه خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خاموشی و صفا و آرامش؛ پیام کریسمسی خوانندهٔ ولزی اُپرا در اجرای آنلاین

سونیا یونچوا خواننده سوپرانو مشهور بلغار با موتزارت در اپرای برلین

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان