جشنواره ویتره؛ نگاه ویژه فرانسوی‌ها به سینمای ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از ایلیا نیک
جشنواره ویتره؛ نگاه ویژه فرانسوی‌ها به سینمای ایران
Copyright  تصویر یورونیوز

تعدادی از کارگردانان ایرانی میهمان فرانسوی‌ها بودند و آنها نیز در شهر کوچک ویتره به تماشای فیلم این کارگردانان نشستند.

جشنواره «تصاویر تازه‌ای از ایران» فرصتی را برای منتقدان فرانسوی و علاقه‌مندان به سینمای ایران به وجود آورد تا بتوانند از دریچه سینما با فرهنگ و مسائل اجتماعی و فرهنگی روز ایران ارتباط برقرار کنند.

این جشنواره با هدف ارائهٔ تصویری تازه از سینمای ایران، و همچنین معرفی استعدادهای جوان فیلمسازی در این کشور، از۲۰ تا ۲۴ آذرماه در شهر ویترهٔ فرانسه برگزار شد.

لوران لمبون، منتقد سینما در این باره به خبرنگار یورونیوز می‌گوید: «نکته اصلی این فیلم مساله زنان بود و اینکه آنها می‌توانند با نیروی خود در جامعه تغییر ایجاد کنند.»

او افزود: «نکته بعدی به طبقهٔ متوسط ایرانی باز می‌گردد که در این فیلم‌ها به خوبی می‌توان «گذار آن» را دید، طبقه‌‌ای که تغییرش کلیت جامعهٔ ایرانی را متحول می‌کند.»

کل این جشنواره یک کشف جذاب بود، کشف مردم و سینمایی که ما اصلا نمی‌شناختیم
برنارد هوماری، برگزارکننده جشنواره

این منتقد فرانسوی همچنین تاکید کرد: «در این فیلم‌ها می‌بینیم که جامعه درگیر دو چیز است، تمایلِ همزمان به آزادی و وفاداری به ارزشهای مذهبی.»

برنارد هوماری، برگزارکننده جشنواره نیز به یورونیوز می‌گوید: «کل این جشنواره یک کشف جذاب بود، کشف مردم و سینمایی که ما اصلا نمی‌شناختیم. نکته‌ای که به تمامی با عنوان جشنواره یعنی تصاویر تازه ای از ایان همخوانی دارد.»

به گفته او «جای خوشحالی بسیار دارد که در این دوران پرمشکل در ایران، شانس آن را داشتیم که با این تمدن و سینمای غنی این کشور آشنا شویم.»

نگاه مخاطب فرانسوی به فیلم آپاندیس

یکی از مخاطبانی که به تماشای فیلم آپاندیس نشسته در این باره می‌گوید: «فیلم برایم با چاشنی خنده و گریه توام بود، نمی‌دانستم کجای فیلم باید گریست و کجا خندید و آخرسر حسابی خندیدم. در این فیلم به نکات تازه‌ای درباره نظام بهداشت و درمان عمومی ایران پی بردم.»

نمی‌دانستم کجای فیلم باید گریست و کجا خندید و آخرسر حسابی خندیدم
مخاطب فرانسوی که فیلم آپاندیس را تماشا کرده

دستچینی از فیلمهای ایرانی سالهای اخیر به مدت چهار روز برای علاقه‌مندان در این جشنواره به نمایش درآمد.

از این میان، شش فیلم بلند از سه کارگردان زن و سه کارگردان مرد، در بخش مسابقهٔ این جشنواره حضور داشتند؛‌ «برگ جان»، ساختهٔ ابراهیم مختاری، «یه‌وا» ساختهٔ آناهید آباد، «مادری» به کارگردانی رقیه توکلی، «آپاندیس» ساختهٔ حسین نمازی، ویلایی‌ها ساختهٔ منیر قیدی و «خانه‌ای در خیابان چهل و یکم» ساختهٔ حمیدرضا قربانی.

ژان کلود کری‌یِر، فیلمنامه‌نویس نامدار فرانسوی در کنار ابوالفضل جلیلی، فیلمساز برجستهٔ ایرانی از حامیان معنوی این جشنواره هستند.

به توییتر یورونیوز بپیوندید