تعامل فرهنگی و موسیقی شهری، دو چالش جدید فستیوال «بالکان ترافیک»

تعامل فرهنگی و موسیقی شهری، دو چالش جدید فستیوال «بالکان ترافیک»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فستیوال بالکان ترافیک امسال در دوازدهمین دوره برگزاری خود بیش از همیشه با هر ذوق و سلیقه ای سازگار بود. تماشاگران و علاقمندان فستیوال این فرصت را داشتند تا از سبک های مختلف موسیقی لذت ببرند.

آگهی

فستیوال موسیقی بالکان ترافیک Balkan Trafik در بروکسل امسال چالشی جدید را طراحی کرده است: هنرمندانی از کشورهای صربستان، کوزوو و بوسنی هرزگوین در این فستیوال به مدت چند روز زندگی هنری جمعی را در کنار یکدیگر تجربه می کنند. 

پل ارتباطی میان کشورهای بالکان از طریق تعامل فرهنگی

تمرین های پیش از اجرا زمینه ساز پلی ارتباطی است که سیاستمداران هنوز موفق به ایجاد آن نشده اند.

بیمبیما، خواننده سبک موسیقی هیپ هاپ از کووزو می گوید: «من پیش از جنگ دوستانی صرب، بوسنیایی و کراوت داشتم، بنابر این چنین ارتباطی برایم طبیعی و عادی است. این تعامل باید پیشتر شکل می گرفت اما خوشحالم که به هر صورت چنین جمعی تشکیل شد؛ زیرا ارتباط و مراوده فرهنگی می تواند باعث تبادل نظر بیشتر میان افراد شود و زمینه همکاری در دیگر حوزه ها را نیز فراهم کند.»

مارسلو، دیگر نوازنده سبک هیپ هاپ از صربستان نیز معتقد است: «ما باید از بین همکاری و کشتن همدیگر یکی را انتخاب کنیم، پس بهتر است با یکدیگر کار کنیم و در کنار هم زندگی کنیم.»

گشایش درها به سوی هیپ هاپ و دیگر سبک های موسیقی شهری

این ایده تنها ابتکار تازه «بالکان ترافیک» نبود. این فستیوال که به صورت سنتی به موسیقی فولکلور گرایش دارد امسال درهایش را به روی طیف های مختلف موسیقی شهر از جمله هیپ هاپ و اسلم نیز گشود. تجربه ای موفقیت آمیز که برای هنرمندان بلژیکی نیز تازه و بدیع بود. آنها دریافتند که هنرمندان بالکان آنقدرها هم از این فضا دور نیستند.

یوسف سوات، خواننده بلژیکی سبک هیپ هاپ در این زمینه می گوید: «در اینجا با نکات جدیدی آشنا شدم زیرا پیش از این هیچ شناختی از موسیقی بالکان نداشتم…با همکاری این شناخت بیشتر هم می شود.»

فستیوال بروکسل علاوه بر برقراری پل ارتباطی میان کشورهای بالکان، سعی در گسترش این ارتباط به دیگر کشورهای اروپایی دارد. از بین سبک های موسیقی که به نقد اجتماعی می پردازند، خوانندگان و نوازندگان هیپ هاپ بیش از دیگر سبک ها از نقاط مشترک بهره می برند.

بیمبیما، خواننده کوزوویی در بخشی از اجرای خود به این مضمون اشاره می کند: «ما با فساد و افکار و ذهن های فاسد مبارزه می کنیم. ما همچنین مخالف جنگ هستیم که نماد تقابل ماتریالیسم با معنویت است.»

تنوع موسیقی ها عامل جذابیت بیشتر جشنواره

اما در کل، فستیوال «بالکان ترافیک» را نمی توان بدون موسیقی فولکلور، فانفار(سبکی از موسیقی که با سازهای مسی نواخته می شود) یا موسیقی کلزمر (موسیقی سنتی یهودیانِ اشکنازی ساکنِ اروپای شرقی ) تصور کرد. از هر کدام گروه کوچکی در فستیوال حضور دارند.

مسئولان برگزار کننده امسال با اندکی نوآوری، چشم اندازهای جدیدی را به روی فستیوال گشوده اند. نیکلا وی یرز، تولید کننده فرهنگی در فستیوال بالکان ترافیک معتقد است: «در بالکان شاهد نسلی جوان و جوانان علافمند به موسیقی هستیم. بالکان تنها در سنت، فولکلور و قومیت خلاصه نمی شود، در آنجا هنر معاصر نیز پر رنگ است و تم شهری فستیوال برای نزدیک کردن بیشتر بالکان و دیگر نقاط اروپا به یکدیگر از طریق هنر و موسیقی طراحی شده است.»

فستیوال بالکان ترافیک امسال در دوازدهمین دوره برگزاری خود بیش از همیشه با هر ذوق و سلیقه ای سازگار بود. تماشاگران و علاقمندان فستیوال این فرصت را داشتند تا از سبک های مختلف موسیقی لذت ببرند.

توماس، یکی از شهروندان بروکسل احساس خود را از حضور درفستیوال اینگونه بیان می کند: « فضایی زنده و پر هیجان، همه احساس خوبی دارند. تنوع موسیقی ها بسیار زیاد بود و قطعات جالبی از موسیقی بالکان اجرا شد. در مجموع می توانم بگویم که فوق العاده بود.»

بیش از چهارصد هنرمند از کلیه کشورهای جنوب شرق اروپا از جمله بلغارستان، ترکیه، رومانی و دیگر کشورهای این منطقه در روزهای پایانی هفته گذشته در پنج بخش مختلف به اجرای برنامه پرداختند. مجموعه ای متنوع از سبک های سنتی و مدرن موسیقی که برای مخاطبانی برگزیده و علاقمند انتخاب شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شب‌های صدا؛ بزرگ‌ترین فستیوال‌های موسیقی شهری در جهان

جشنواره بین المللی باروک؛ موسیقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای برای تمام اعصار

جشنواره رقص و موسیقی در پاراگوئه