Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

«ویزا برای موسیقی»؛ پل ارتباط موسیقی آفریقا و خاورمیانه با جهان

«ویزا برای موسیقی»؛ پل ارتباط موسیقی آفریقا و خاورمیانه با جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«ویزا برای موسیقی»، همایش و بازار بین المللی فروش موسیقی است که هر سال هنرمندانی را از آفریقا و خاورمیانه در رباط پایتخت مراکش گرد هم می آورد.

آگهی

«ویزا برای موسیقی»، همایش و بازار بین المللی فروش موسیقی است که هر سال هنرمندانی را از آفریقا و خاورمیانه در رباط پایتخت مراکش گرد هم می آورد. این رویداد بزرگ فرهنگی که به محل تبادل دیدگاه های مختلف در جهت رونق صنعت موسیقی تبدیل شده امسال چهارمین دوره خود را پشت سر گذاشت.

از میان شرکت کنندگان این دوره می توان به گروه پیامبران پیام «The Messengers of Messages» اشاره کرد که به آن گروه نلسون ماندلا نیز می گویند. اجرای موسیقی برای انتشار پیام صلح، یکپارچکی، بخشش و آشتی در قاره آفریقا هدف آنهاست که با همین ایده از آفریقای جنوبی به همایش ویزا برای موسیقی آمده اند.

پرنس مالاتسی رهبر این گروه می گوید: «دغدغه فعلی ما حصول اطمینان از همکاری و داشتن امکان سفر به دور دنیا برای انتشار پیاممان است.» سکو کویاته، هنرمند بسیار مستعد گینه ای در اروپا بیشتر از آفریقا شناخته شده است. او در همایش «ویزا برای موسیقی» هنر خود را به نمایش گذاشت تا بلکه بتواند از این طریق پلی برای همکاری با قاره آفریقا ایجاد کند.

کارولینا والجو، تهیه کننده و مدیر برنامه های کویاته که پس از کنسرت او در سالن موسیقی رباط واکنش های مثبتی دریافت کرد، می گوید: «بسیار عالی بود. فکر می کنم علاقمندان زیادی از این اجرا استقبال کردند و آنرا پسندیدند. دعوت های زیادی نیز برای اجرا و حضور در فستیوال های مختلف دریافت کردیم.» فرانکی کانزا ساکن پوینته نویر در کنگو است. او به تازگی دومین آلبوم موسیقی خود را منتشر کرده و با سیهام دومینیک ، خواننده ساحل عاجی که وی نیز آلبومی جدید به بازار ارائه کرده اجرای مشترکی داشتند. فرانکی کانزا می گوید: «ما به دنبال تهیه کننده، سرمایه گذار و مجریانی واقعی می گردیم که بتوانند ما را به جلو ببرند و به روی یک صحنه بزرگ قرار دهند.»

گروه «دکتر پراتز» Doctor Prats که حدود دو سال است در کاتالونیا تاسیس شده و تاکنون دو آلبوم نیز به بازار ارائه کرده اند، اجرایی دیدنی در این همایش داشتند که استقبال زیاد حضار روبرو شد. آنها در کشورهای اسپانیا، فرانسه، مجارستان و حتی ژاپن کنسرت داده اند.

میکی سانتاماریا، نوازنده اسپانیایی این گروه از حضور در رباط به عنوان یک سکوی پرتاب نام می برد: «این فرصت خوبی است که در آفریقا نصیبمان شده است. برای نخستین بار است که در اینجا موسیقی اجرا می کنیم و می دانیم که افراد پر نفوذ زیادی در این همایش حضور دارند. شاید پس از چند اجرا پیشنهاد برگزاری کنسرت هایی را در گوشه ای از آفریقا دریافت کنیم. باید ببینیم چه پیش می آید.»

در غرفه «اگادیر لایو»، ناشر موسیقی مراکشی به یک خواننده رپ برخوردیم که درامی فولادی همراه داشت و به زبان بربری می خواند. گرت میسام، تهیه کننده لندنی او را به ما معرفی کرد: «بله ما کارهای زیادی انجام دادیم و ایجینت های زیادی را نیز ملاقات کردیم، تا قبل از هفته آینده که اینجا ترک می کنیم برنامه های زیادی برای اجرا داریم، قطعاتی را ضبط می کنیم و کنسرت نیز خواهیم داشت.»

گروه موکومبا که از زیمبابوه در همایش شرکت کرده به زبان انگلیسی و نیز چند گویش آفریقایی موسیقی اجرا می کند. این گروه پس از چندین کنسرت اروپایی، اجرای قطعاتی از آخرین آلبوم خود «Luyando» را در رباط به روی صحنه برد.

اما یونس طالب که بیشتر با نام «لموتشو» او را می شناسند، یک ستاره موسیقی در مراکش است که با گویش خاص برخی نواحی کشورش رپ خوانی می کند.

لموتشو امیدوار است که در بیرون مرزهای کشورش نیز موفقیت های بیشتری کسب کند : «ما (مراکشی ها) برخی زبان ها را نمی فهمیم اما وقتی هنرمند قوی اجرا کند آنرا حس می کنیم. برای من هم همینطور است زمانی که برای خارجی ها اجرا می کنم آنها می دانند که چیزی برای گفتن دارم و حس می کنند که بایست کاری منسجم و قوی باشد.»

ولفگانگ اسپیندلر، خبرنگار یورونیوز گزارش خود را اینگونه به پایان می برد: «هرگاه سخن از جنگ، خشونت و فقر به میان می آید اغلب کشورهای قاره آفریقا و خاورمیانه کانون خبرهای روز هستند. این کشورها در عین حال می خواهند ارزش های فرهنگی خود را نیز به اشتراک بگذارند. «ویزا برای موسیقی» بدون شک پلتفرمی ایده آل برای تماس و ارتباط هنرمندان بین المللی با دیگر نقاط جهان و امکانی برای آنها جهت معرفی هنر و چهره ای متفاوت از کشورشان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تعامل فرهنگی و موسیقی شهری، دو چالش جدید فستیوال «بالکان ترافیک»

آخرین کشوری که نام خود را تغییر داد؟

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید