ادای دین سیاهان هالیوود به مارتین لوتر کینگ

ادای دین سیاهان هالیوود به مارتین لوتر کینگ
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

افتتاحیه فیلم «تندخویی» در نیویورک فرصت مناسبی بود تا بازیگران آن از تأثیر «مارتین لوتر کینگ» بر کار و زندگی خود بگویند.

آگهی

تریلر روانشناختی «تندخویی» که اکثر بازیگرانش سیاهپوست اند،‌ داستان زنی را روایت می‌کند که می‌خواهد از شوهر پیشینش انتقام بگیرد. اما افتتاحیه این فیلم در نیویورک فرصت مناسبی بود تا بازیگران آن از تأثیر «مارتین لوتر کینگ» بر کار و زندگی خود بگویند.

کریستال استوارت که در سال ۲۰۰۸ دختر شایسته آمریکا شد. او که در فیلم «تندخویی» بازی می‌کند درباره تأثیر لوترکینگ بر زندگی‌اش می‌گوید:«همه چیزم را مدیون او هستم. به خاطر اوست که امروز اینجا ایستاده‌ام و می‌توانم آزادانه با شما حرف بزنم. مارتین لوترکینگ،‌ بیان خلاقیت را برای سیاهان آمریکا ممکن کرد. همه ما به او احترام می‌گذاریم و دوستش داریم.»

لیریک بنت دیگر بازیگر این فیلم هم می‌افزاید:‌ «درباره کار بزرگ او زیاد حرف می‌زنیم اما به آن عمل نمی‌کنیم؛ قدم بعدی‌مان باید این (عمل کردن) باشد چون از حرف زدن خسته شده‌ایم. حالا باید حقیقت این مرد را زندگی کنیم.»

بیشتر بخوانید:

از زمان آغاز به کار مراسم اسکار، ۳۴ سال طول کشید تا نخستین سیاهپوست یعنی «سیدنی پواتیه» در سال ۱۹۶۳ ،‌ برای بازی در فیلم «زنبق‌های مزرعه» برنده اسکار شود. اما پس از آن چهل سال دیگر هم زمان نیاز بود تا هالیوود، اسکار بهترین بازیگر مرد سال ۲۰۰۱ را برای فیلم «روز تمرین» به «دنزل واشنگتن» تقدیم کند.

«هالی بری» نخستین زن آفریقایی‌تبار بود که همان سال (۲۰۰۱) اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برد.

نیم قرن پس از مرگ «مارتین لوتر کینگ» حضور سیاهان در هالیوود بسیار پر رنگٰتر شده است. از میان مشهورترین چهره‌های سیاهان در سینمای آمریکا می‌توان به دنزل واشنگتن، ساموئل ال جکسون،‌ هالی بری،‌ اسپایک لی،‌ کویین لطیفه و ادریس البا اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۶۰ سالگی سخنرانی معروف مارتین لوتر کینگ؛ «رویایی دارم» چگونه ماندگار شد؟

بیانسه به هوادارانش: طوری رأی بدهیم که گویی پای جانمان در میان است

مارتین لوتر کینگِ «فاتح» در آلبوم جدید استل