فصل پر بار سونیا یونچوا، خواننده صدای سوپرانو

فصل پر بار سونیا یونچوا، خواننده صدای سوپرانو
نگارش از Euronews

سونیا یونچوا، بتازگی نقش «فلوریا توسکا» را در اپرای «توسکا» اجرا کرده است.

سونیا یونچوا، خواننده صدای سوپرانو، کارش را با خواندن آریاهایی از اپراهای متعلق به دوران باروک آغاز کرد. هنرمند پرکار اهل بلغارستان، نقشهای زیادی را به رپرتوارهایش افزوده است.

بهتر است در یک اجرا هم بازی هایتان را بشناسید و با آنها قبلا کار روی صحنه کرده باشید.

فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷ در دنیای اپرا، برای سونیا یونچوا سالی پر بار است. خواننده صدای سوپرانو نقشهای متعددی را ایفا کرده است و خواهد کرد. از نقشهایی که وی در این فصل بازی کرده می توان به نقش الیزابت، در اپرای «دون کارلو» (اثر جوزپه وردی)، در اپرای باستیل پاریس، و نقش فلوریا توسکا در اپرای «توسکا» (اثر جاکومو پوچینی) در تالار اپرای متروپولیتن نیویورک اشاره کرد.

سونیا یونچوا قرار است بزودی در اپرای «لوییزا میلر» (اثر جوزپه وردی) در کنار پلاسیدو دومینگو، خواننده افسانه ای صدای تنور هم بازی کند. این اثر قرار است در تالار اپرای متروپولیتن نیویورک به روی صحنه برود. خواننده پرکار صدای سوپرانو همچنین در اپرای «ایل پیراتا» اثری از وینچنتزو بلینی، که در اپراخانه «لااسکالا» در میلان اجرا می شود، بازی خواهد کرد.

او می گوید: «این فصل اپرا برایم بسیار هیجان انگیز است. ترجیح می دهم خیلی در مورد آن فکر نکنم. همیشه گفته ام که موسیقی به خواننده اپرا، خیلی کمک می کند. حفظ کردن متن (بدون موسیقی) برای من کار سختی است.»

سونیا یونچوا می گوید که اجراهای پیشین هر کدام از نقشهایی را که می خواهد برای اولین بار بازی کند، بارها گوش می کند و می بیند.

وی در اپرای «توسکا» که در اپراخانه متروپولیتن اجرا می شود، نقش «فلوریا توسکا» را بازی می کند و می گوید: «قبل از آماده شدن برای نقش توسکا، آن را صدها بار گوش داده بودم به همین دلیل هم ایفای این نقش خیلی برایم سخت نبود. تقریبا تمام اجراهای پیشین نقش توسکا را دیده و شنیده ام چون می خواستم ببینم همکارانم و خوانندگان دیگر اپرا چگونه این نقش را اجرا کرده اند. این کار برایم خیلی فایده داشت. چون وقتی می بینید که دیگران چگونه این نقش را روی صحنه بازی می کنند، چیزهای زیادی درباره تفاوتهای ظریف آن متوجه می شوید و می توانید از پس قطعات سخت بخوبی بربیایید. دیدن و شنیدن تقریبا تمام اجرهای قبلی این اپرا برای بسیار الهام بخش بود.»

سونیا یونچوا: هنرمند باید همیشه برای چیزهای غیر منتظره آماده باشد

در این اجرای «توسکا»، ژیلکو لوچیچ صدای باریتون (درنقش اسکارپیا) و ویتوریو گریگولو، صدای تنور (در نقش ماریو کاوارادوسی) حضور دارند. ایم یونچوا قبلا هم با این خواننده کار کرده است.

یونچوا می گوید: «بهتر است در یک اجرا هم بازی هایتان را بشناسید و با آنها قبلا کار روی صحنه کرده باشید. چون با کار آنها آشنایی دارید و همه چیز تا حدودی طبق انتظار شما پیش می رود. البته می دانید که در دنیای اپرا محدودیت زیاد وجود ندارد.»

هنرمند پرآوازه می گوید که البته در دنیای هنر باید همیشه برای چیزهای غیر منتظره آماده بود و می گوید: «گاهی مجبور شده ام مثلا با خواننده ای همبازی شوم که پنج دقیقه قبل از اجرا، جایگزین خواننده اصلی شده است. من اصلا او را نمی شناختم، و ما مجبور بودیم صحنه های عاشقانه را با هم بازی کنیم. همه چیز هم بخوبی پیش رفت. ما هنرمندان باید همیشه آماده باشیم.»

بیشتر بخوانید:سونیا یونچوا: اجرای نقش در اپرای وردی برایم مایه افتخار است

مطالب مرتبط