«دولچه دوئلو»، اجرای دونفره خواننده اپرا و نوازنده ویلونسل

با همکاری
«دولچه دوئلو»، اجرای دونفره خواننده اپرا و نوازنده ویلونسل
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این اجرای دونفره با الهام از دوئتهایی که در قرن هجدهم میلادی اجرا می شد، «دولچه دوئلو» نامیده شده است

«دولچه دوئلو»، نام آلبومی است که چیچیلیا بارتولی، خواننده مشهور صدای متزو سوپرانو و سول گابتا، نوازنده ویولونسل باهم منتشر کرده اند. دو هنرمند بنام دنیای موسیقی کلاسیک در این آلبوم آریاهایی از موسیقی دوران باروک را اجرا کرده اند.

آگهی

چیچیلیا بارتولی، و سول گابتا، دو بانوی پرآوازه دنیای موسیقی کلاسیک آلبوم جدیدی منتشر کرده اند به نام «دولچه دوئلو» گروه موسیقی موسوم به «کاپلا گابتا» و به رهبری «آندرا گابتا» آنها را همراهی می کنند. آنها برای تبلیغ این آلبوم در سراسر ارپا تور برگزار می کنند. ما توانستیم در تمرین دو هنرمند قبل از اجرا در تئاتر پرنس رجنت در مونیخ شرکت کنیم.

چیچیلیا بارتولی، خواننده مشهور صدای متزو سوپرانو و سول گابتا، نوازنده آرژانتینی ویولنسل مجموعه ای از آریاهای فراموش شده دوران باروک را اجرا می کنند.

سول گابتا می گوید: «رپرتوارهایی که انتخاب کردیم ترکیبی است از زیبای، غم و شادی.»

یک از قطعات اجرا شده، آریای «فورتونا ئه اسپرانتسا» (Fortuna e speranza) ساخته آنتونیو کالدارا، آهنگساز باروک اهل ایتالیا بود. چیچیلیا بارتولی می گوید: «این آریایی بسیار غم انگیز، و در عین حال عمیق است.»

همراهی ساز و آواز

چیچیلیا بارتولی، خواننده صدای متزو سوپرانو می گوید: «از سالها قبل می خواستیم با هم برنامه اجرا کنیم و بالاخره موفق شدیم: موسیقی، ویلونسل و ارکستر همه چیز مهیا شد. گابتا می نوازد و من با آواز جوابش را می دهم. من یک جمله می خوانم و او با ساز جوابم را می دهد.»

ویژگی های ویلونسل در موسیقی دوران باروک می گوید: «آنموقع تک نوازی ویولنسل مرسوم نبود و این ساز در موسیقی دوران باروک به منظور اجرای نتهای بم و برای بداهه نوازی بود، بخشی از ساختار هارمونی بود و خواننده را همراهی می کرد. اما در این آریاها، یک جور گفتگو بین ویولنسل و خواننده وجود دارد و ارکستر ما را همراهی می کند. برای آن زمان خیلی جالب بوده است.»

صدای ویولونسل هم نزدیکترین صدا به صدای انسان است. چیچیلیا بارتولی می گوید که البته بستگی به این دارد که نوازنده که باشد. او می افزاید: «صدایی که از ساز “سول“می آید، صدای خود اوست، انگار روحش را می نوازد. احساس می کنید آواز می خواند، آوازی بسیار لطیف، والا و تاثیر گذار.»

سول گابتا می گوید که در همراهی خواننده با نوازنده ویولنسل، صدای خواننده متزو سوپرانو برایش الهام بخش بوده است و می افزاید: «من از صدای چیچیلیا الهام گرفتم. نه فقط از صدایش موقع آواز خواندن، بلکه از شیوه خواندش که زیباست، ترکیبی است ازچند چیز. کل شخصیتش و دنیایی که ترسیم می کند الهام بخش است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمزگشایی از کنسرتو ویولن استراوینسکی؛ اجرای «سرزنده» نوازنده یونانی

رونالدو ویلازون، از خوانندگی تا کارگردانی صحنه

متروپولیتن نیویورک میزبان دوستاره پرآوازه دنیای اپرا با اثری از وردی است