Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رونالدو ویلازون، از خوانندگی تا کارگردانی صحنه

با همکاری
رونالدو ویلازون، از خوانندگی تا کارگردانی صحنه
Copyright 
نگارش از Katharina Rabillon
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اپرای برلین میزبان اجرایی متفاوت از اوپرت «خفاش» اثر یوهان اشتراوس پسر است. رولاندو ویلازون،‌ خواننده مکزیکی صدای تنور کارگردان این اجرا سه دوره مختلف زمانی را برای سه پرده این اثر انتخاب کرده است.

رولاند ویلازون،‌ هنرمندی همه فن حریف است: او هم خواننده اپراست، هم کارگردان و هم نویسنده. ویلازون به‌تازگی اوپرت «خفاش» اثر یوهان اشتراوس پسر را در «دویچه اوپر»‌ برلین به‌روی صحنه برده‌است.

در روایت رولاندو ویلازون،‌ از اوپرت «خفاش»، پرده اول در قرن نوزدهم می‌گذرد، پرده دوم تماشاچی را به برلین شرقی تحت سیطره کمونیسم در دهه ۵۰ میلادی می برد و پرده سوم نیز سفر به آینده نامعلوم و فضاست.

خبرنگار یورونیوز با رولاند ویلازون و خوانندگان اصلی موقع تمرینات و قبل از اولین اجرای آن ملاقات کرده است.

«وقتی خواننده جغرافیای صحنه را بداند،‌ موقع خواندن احساس آزادی می‌کند»

این اجرا هفتمین تجربه خواننده صدای تنور به‌عنوان کارگردان صحنه است. او می‌گوید: «کارگردان صحنه هستم و می خواهم همکاران من و خواننده ها روی صحنه مسیر مشخصی داشته باشند، بدانند چه موقع باید کجا باشند و چه حرکت‌هایی را باید انجام بدهند و دلیل این حرکات و حتی حالت‌های چهره و بدنی که باید به خود بگیرند چیست. خواننده جغرافیای صحنه، حرکات و رقص‌آرایی را کاملا می داند و در کار خواندن احساس آزادی می‌کند.»

رولاندو ویلازون می‌گوید که هدف کارگردان این است که مخاطب اثر را مثل هدیه ای دریافت کند. خواننده مکزیکی در ادامه می‌گوید: ‌«تمرینات قبل از نمایش، هم خسته کننده است و هم جذاب. ۱۵ ساعت در روز را بدون وقفه مشغول فکرکردن،‌ تغییر دادن و هماهنگ کردن چیزها با انرژی و با ایده هنرمندان هستید همه این کارها برای این است که در نهایت اجرا مثل هدیه ای در اختیار تماشاچی قرار بگیرد. هر چه به روز اولین اجرا نزدیک‌تر می‌شویم ،‌ فاصله کارگردان با صحنه بیشتر می‌شود.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«حس ششم رولاندو ویلازون فوق العاده است»

توماس بلوندل،‌ خواننده صدای تنور در این اجرا نقش «گابریل فون ایشنشتاین»‌ را بازی می‌کند. خواننده بلژیکی می‌گوید موقع شروع تمرینات محو رولاندو ویلازون بوده‌است: «اول از همه بگویم که کار کردن با رولاندو برایم مثل یک رویا بود. وقتی کارم را شروع کردم او را می‌شناختم او همان موقع هم یک ستاره جهانی بود. الان هم با او کار می کنم. وقتی تمرینات اوپرت «خفاش» را شروع کردیم، سه روز طول کشید تا توانستم به خودم بگویم : خب کافی است باید به جای خیره شدن و تحسین کردنش کار را شروع کنم.»

او می‌افزاید: «ویلازون می‌داند چه چیزی برای خواننده مهم است. سر تمرینات دقیقا می‌دانست چه می خواهد. ایده‌ها و افکارش را به‌خوبی برای ما بیان می کرد. طوری که احساس می‌کردیم این ایده‌ها در سر خود ما شکل گرفته است، مهم است و ویلازون به خوبی از پس آن برمی‌آمد.»

تجربه های ویلازون به عنوان کارگران صحنه برای خواننده ها بسیار مفید بوده است. آنت داش،‌ خواننده صدای سوپرانو نقش «روزالیند» همسر «گابریل فون ایشنشتاین» را بازی می‌کند و می‌گوید:‌ «تجربه‌های ویلازون خیلی به ما کمک کرد. این تجربه‌ها به‌خوبی در رویکرد او محسوس است، هیچوقت از حدش فراتر نمی رود. حواسش هست که مثلا یکی از بازیگران دوست دارد تحسین بشنود. حس ششمش فوق العاده است.»

بیشتر بخوانید:‌ اجرای دوصدایی خواننده تنور و باس در پراگ

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«دولچه دوئلو»، اجرای دونفره خواننده اپرا و نوازنده ویلونسل

اولین اجرای جهانی اپرای «قطب جنوب»، درامی در میان یخهای جاودانه

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان