جشنواره اپرای وکسفورد برای آثاری که تا کنون کمتر اجرا شده است

جشنواره اپرای وکسفورد برای آثاری که تا کنون کمتر اجرا شده است
نگارش از Euronews

جشنواره اپرای وکسفورد که در ایرلند برگزار می شود به اجرای آثاری از دنیای اپرا اختصاص دارد که تا به حال روی صحنه نرفته اند یا اجرای خیلی محدودی داشته اند.

دیوید اگلر ، رهبر ارکستر، مدیر هنری این رویداد است.
او درباره چشم اندازهای جشنواره و برنامه های دور بعدی آن به یورنیوز می گوید: «جشنواره ما تنها جشنواره اروپایی است که اواخر سال برگزار می شود. از نظر شهرت هم ما را به عنوان سالن اپرای دونیزنتی دوم می شناسند که در برگامو در ایتالیا، زادگاه آهنگساز است. تا کنون بیش از ۱۷ اثر از دونیزتی در جشنواره ما اجرا شده است و در واقع در احیای آثار آهنگساز ایتالیایی نقش داشتیم. اجرای اپراهای ناشناخته فرانسوی هم سنتی قدیمی در جشنواره ماست. مثل اجرای اپراهایی از ماسنه که مردم اصلا نمی دانند وجود دارد. ما به موسیقی دانان و آهنگسازانی از سرزمین چک هم علاقه نشان می دهیم، کسانی مثل آنتونین دورژاک، بدریخ اسمتانا، زِندِک فیبیچ و بوهوسلاو مارتینو.»

یکی دیگر از آثاری که امسال در این جشنواره اجرا شد، اپرای «مارگریتا» ساخته جاکوپو فرونی، آهنگساز ایتالیایی قرن نوزدهم است. این اثر آخرین بار در اواسط قرن نوزدهم اجرا شده و از آن موقع در هیچ سالن اپرایی به روی صحنه نرفته است.

هدف ما شناختن استعدادهای جوان است

بیش از ۱۲ سال است که اگلر مدیریت هنری جشنواره اپرای وکسفورد را برعهده دارد. او می گوید که اهمیت این جشنواره در این است که آثار کمتر شناخته شده به دوستداران اپرا معرفی می کند. او می افزاید: «به نظرم نقش ما در دنیای اپرا این است که کارهایی را اجرا می کنیم که دوستداران اپرا ندیده اند. اجرای برخی از این آثار با موفقیت همراه بوده و می خواهیم بدانیم چرا تعدادی از آثار مدتهای زیادی اجرا نشده است. نقش اصلی ما این است. بخشی دیگر از نقشمان هم این است که به سراغ هنرمندان جوان برویم؛ کسانی که در آغاز راه هستند. مثلا خوان دیه گو فلورس که از اینجا به شهرت رسید. او گفته که وقتی اولین بار به اینجا آمد، تنها ۲۵ سنت در جیب داشت.»

دور بعدی جشنواره اپرای وکسفورد

مدیر هنری جشنواره درباره دور بعدی این رویداد می گوید: «یکی از آثاری که در دور بعدی جشنواره در سال ۲۰۱۸ میلادی اجرا خواهیم کرد، اپرای فاوست اثر «شارل گونو» آهنگساز قرن نوزدهم است. سال آینده دویستمین سالگرد تولد آهنگساز فرانسوی خواهد بود. ممکن است از بپرسید چرا جشنواره وکسفورد می خواهد اپرایی به این معروفی را اجرا کند؟ دلیلش این است که می خواهیم نسخه ابتدایی این اثر را روی صحنه ببریم که تا به حال اجرا نشده است.»