Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نمایشگاهی از زندگی آخرین پادشاه ایران در کاخ سعدآباد

نمایشگاهی از زندگی آخرین پادشاه ایران در کاخ سعدآباد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied
آگهی

کاخ سعدآباد از سال ۱۳۵۰ تبدیل به یکی از اقامتگاه های اصلی محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران شد. اداره کنندگان فعلی کاخ موزه سعد آباد نمایشگاهی برگزار کرده اند برای بازدیدکنندگانی که قصد دارند با زندگی روزمره پادشاه ایران و خانواده اش آشنا شوند. از تابلوی مشهور رستم در سالن ورودی کاخ گرفته تا میز ناهار خوری میهمانان فرح و محمدرضا پهلوی در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفته اند. جذابیت‌های زندگی سلطنتی، بسیاری از ایرانیان و گردشگران خارجی را به این کاخ کشانده است.

بیش از ۳۸ سال است که این کاخ تبدیل به موزه شده، اما برای اولین بار سالن‌های این کاخ با وسایل به جا مانده از خانواده سلطنتی دکور شده است. آگاته فیلیپ،‌ توریست فرانسوی که می گوید:‌«‌اینجا شبیه کاخ ورسای فرانسه است و بسیاری از ظروف طلا و اشیا دیگر مانند کاخ ورسای هستند. این کاخ جذابیت ویژه ای دارد.»

کبری پارسا سعادت یکی از کارشناسان موزه کاخ سعدآباد می گوید: «مجموعه سعدآباد از سال ۱۹۳۹ به یکی از اقامتگاه‌های پادشاه ایران تبدیل شد. این کاخ بیشتر میزبان خانواده سلطنتی در تابستان‌ها بود. کاخ سه طبقه دارد، طبقه اول و دوم برای استقرار خانواده بودند و زیرزمین بنوعی گلخانه کاخ بوده است. کل ساختمان توسط معماران ایرانی طراحی و ساخته شده است.»

سعدآباد از مجموعه عمارت‌ها و کاخ‌هایی است که در دربند، شمالی‌ترین منطقه شهر تهران در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار بنا شده‌ است. سعدآباد از شمال با کوه‌های البرز، از شرق با گلابدره از غرب با ولنجک و از جنوب با تجریش همسایگی دارد. رودخانه جعفر آباد، از وسط محوطه کاخ می‌گذرد.

در دوران پهلوی اول، سراسر باغ سعدآباد ازرودخانه دربند مشروب می‌شد؛ ولی در دوران پهلوی دوم، به دلیل بخشیدن آب رودخانه در نیمی از شبانه‌روز و کافی نبودن این میزان آب رودخانه برای آبیاری سراسر مجموعه، از دوازده رشته قنات قدیمی و جدیدالاحداث استفاده گردید.

دانیل بوس گردشگر و موسیقیدان سوپیسی می گوید:‌ «اینجا با موزه‌های دیگر جهان متفاوت و کاملا شگفت انگیز است. البته بسیاری از وسایل درون کاخ را می توانید در اروپا هم بیابید.»

در بخش دیگری از مجموعه کاخ بخشی ازخودروهای محمدرضا شاه پهلوی و پدرش به نمایش گذاشته اند. از رولزرویس سلطنتی گرفته تا کالسکه‌ای که بریتانیای کبیر ۹۰ سال پیش به رضا شاه پهلوی هدیه داد.

نیکی قربانی ایرانی مقیم آمریکا درباره نمایشگاه می گوید:‌ «‌من از دیدن نمایشگاه لذت بردم و با خیلی از چیزهایی از نزدیک آشنا شدم، هر چند که مادرم به من درباره آنها توضیح داده بود اما واقعیت تفاوت زیادی با توصیفهای او دارد. اینجا از نزدیک با هنر و معماری این کاخ نیز آشنا شدم.»

این برای اولین بار پس از پیروزی انقلاب است که نمایشگاهی از زندگی خانواده سلطنتی با چنین جزییاتی به نمایش در می آید. از عکس‌های اعضای خانواده سلطنتی گرفته تا لباس‌های ملکه ایران فرح پهلوی نخستین بار در این مجموعه فرهنگی به نمایش گذاشته می شود.

شیرین اهری یکی از کارشناسان موزه کاخ سعدآباد می گوید:‌ «در کاخ سعدآباد مجموعه‌ای تاریخی از لباس‌های ایرانیان در دوران مختلف قبل از انقلاب جمع آوری شد و پس از انقلاب می توان گفت این لباس‌ها کمک زیادی به قوم شناسان ایرانی کرد. از دو شال و نیم پیش بخشی از این مجموعه فرهنگی تبدیل به موزه پوشاک ایرانیان از زمان قاجاز تا امروز شده است. این موزه نوع لباس‌های مردان و زنان ایرانی در سه قرن اخیر را گردهم آورده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان