Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کارگردان فرانسوی اپرای «فانتازیو» در پاریس از نقش هنر و فرهنگ می گوید

با همکاری
کارگردان فرانسوی اپرای «فانتازیو» در پاریس از نقش هنر و فرهنگ می گوید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اپرای «فانتازیو» اثر ژاک اوفنباخ، آهنگساز آلمانی-فرانسوی در «تئاتر دو شاتله» در پاریس به روی صحنه رفته است.

اپرای «فانتازیو» اثر ژاک اوفنباخ، آهنگساز آلمانی-فرانسوی در «تئاتر دو شاتله» در پاریس به روی صحنه رفته است. توما ژولی، کارگردان هنری این اجراست. او در حاشیه تمرینا اجرای این اپرا، با یورونیوز گفتگو کرد.

کارگردان ۳۵ ساله فرانسوی که اهل نورماندی است در پاسخ به این سوال که آیا نسبت به آینده هنر خوشبین است یا نه، می گوید: «چون از نورماندی هستم می توانم به سبک نورمن ها جواب بدهم و بگویم بله و نه! بگذارید توضیح بدهم: خوش بین هستم چون فکر می کنم هر چه بیشتر اکران نشینیم هر چه بیشتر ارتباط مجازی برقرار کنیم، منظورم شبکه های اجتماعی و تلفن هوشمند و اینترنت و غیره است- بیشتر نیاز خواهیم داشت که اینجا با هم باشیم. در یک جا و در یک زمان. این پاسخی است به مشکلات امروز ما.»

از نظر او قلب هنر در سالنهای کنسرت و تئاتر و اجرای زنده موسیقی و اپرا می تپد. او می گوید: «تئاتر و اپرا باید همیشه پر از جمعیت باشد، محل اجرای زنده همیشه مردم را به سوی خود جذب می کند، ۲۵۰۰ سال است که چنین بوده است. هنر هنوز وجود دارد چون وجودش لازم بوده است. اگر هنر نیازی حیاتی نمی بود، تا کنون از بین رفته بود.»

وی می افزاید: «اما در عین حال که در این دوران ناآرامی که این همه دودستگی و اختلاف وجود دارد، همه اینها به صورت ابزار بازی سیاسی به کار برده می شود که به نظر من خیلی خطرناک است. چون برای من “پولیتیک” باید معنایی متعالی داشته باشد چون از واژه «پولیس» یونانی می آید که به معنی شهر و در نتیجه به معنی وحدت است. ولی متأسفانه سیاست این روزها چنین معنای متعالی ندارد.»

او درپایان می گوید که هنر و فرهنگ برای زیستن در کنار هم ضروری است و می افزاید: «فرهنگ به زندگی معنی می دهد و اینها دو چیز است که این روزها کم داریم، زندگی بی معنا شده چون از آینده اطمینان نداریم و این اضطراب زندگی اجتماعی را مشوش می کند. بنابراین نمی فهمم چرا سیاستمدارهای ما دست به اقدام گسترده فرهنگی نمی زنند که همه این شکاف های اجتماعی را از بین ببرند. من واقعا اعتقاد دارم که هنر و شعور می تواند دنیا را نجات دهد. من واقعا چنین اعتقادی دارم و به همین دلیل خوش بین هستم!»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجرای اپراکمیک «فانتازیو»، اثر اوفنباخ در تئاتر «شاتله» پاریس

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی