Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

باکالورِه آ، روایت فساد بی پایان در رومانی

باکالورِه آ، روایت فساد بی پایان در رومانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«باکالورِه آ» یا دیپلم، نام فیلم جدید کریستیان مانجیو، کارگردان با استعداد رومانیایی است.

آگهی

«باکالورِه آ» یا دیپلم، نام فیلم جدید کریستیان مانجیو، کارگردان با استعداد رومانیایی است. او در سال ۲۰۰۷ نخل طلای جشنواره کن را به خاطر فیلم تکان دهنده خود موسوم به «چهار ماه و سه هفته و دو روز» از آن خود کرده بود؛ روایتی جالب از آخرین سالهای قدرت چائوشسکو، دیکتاتور سابق رومانی.

اما «باکالورِه آ» روایتی از زمان حال است. داستان پزشکی به نام رومئو و همسرش که هم و غمشان چیزی نیست جز موفقیت دخترشان در تحصیل.

امسال سال دیپلم گرفتن الیزا است و در صورت گرفتن نمره عالی وی این شانس را دارد که برای ادامه تحصیل راهی بریتانیا شود. اما درست در روز امتحان دچار حادثه شده و موفق به شرکت در جلسه امتحان نمی شود و بدین ترتیب رویای پدر و مادر که در ابتدا بدیهی می نمود حالا با این حادثه نقش بر آب می شود.

رومئو که همواره دخترش را تشویق به صداقت و اخلاق مداری می کرد به ناگاه خود راه دیگری در پیش می گیرد… او به دنبال این است که با رشوه دادن، شرایط اعزام دخترش به خارج را مهیا کند.

فیلمی بدبینانه نسبت به جو حاکم بر زندگی روزمره طبقه متوسط در رومانی که ادامه تحصیل فرزندانشان در خارج را به ماندن در کشور ترجیح می دهند، آن هم به هر قیمتی. فساد و نفوذ دولتمردان نقطه کانونی این فیلم را تشکیل می دهد، دو مقوله ای که بتازگی هم موج جدیدی از اعتراضات را در رومانی برانگیخته اند.

مانیجو در این فیلم دست روی نبض جامعه ای می گذارد که گویی از نفس افتاده است و حاضر به مصالحه است. فیلمی قوی که سال گذشته هم جایزه بهترین طراحی صحنه را در جشنواره کن از آن خود کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد