Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امدادگران «کلاه سفیدها» نمی توانند در اسکار شرکت کنند

امدادگران «کلاه سفیدها» نمی توانند در اسکار شرکت کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کلاه سفیدها، نام جمعیتی از نیروهای داوطلب و غیرمسلح در سوریه است که در جریان جنگ داخلی این کشور به کمک هموطنانشان آمدند و به آنها برای حفظ جانشان در درگیری ها و نجات شهروندان از زیر آوار حملات هوایی ک

آگهی

کلاه سفیدها، نام جمعیتی از نیروهای داوطلب و غیرمسلح در سوریه است که در جریان جنگ داخلی این کشور به کمک هموطنانشان آمدند و به آنها برای حفظ جانشان در درگیری ها و نجات شهروندان از زیر آوار حملات هوایی کمک کردند.

نام رسمی این سازمان «دفاع مدنی سوریه» است و نیروهای این سازمان در بخش های تحت کنترل شورشیان فعالیت می کنند.

جوانا ناتاسگارا و اورلاندو وون انسایدل، فیلم سازان بریتانیایی در مستندی کوتاه، فعالیت کلاه سفیدها طی پنج هفته را به تصویر کشیده اند. این فیلم نامزد دریافت جایزۀ اسکار شده است.

سازندگان فیلم «کلاه سفیدها» می گویند فرمان اجرایی دونالد ترامپ مبنی بر ممنوعیت سفر اتباع هفت کشور به آمریکا، بطور مستقیم بر حضور دست اندرکاران این فیلم در اسکار تاثیر گذاشته است. آنها این فرمان را نوعی وضع ممنوعیت علیه مسلمانان می دانند.

جوانا ناتاسگارا، تهیه کننده فیلم می گوید: «قرار بود یکی از داوطلبان جوان کلاه سفیدها به نام خالد خاطب و همچنین رئیس سازمان کلاه سفیدها که رائد صالح نامیده می شود برای این مراسم به ما بپیوندند. اما اکنون مشخص نیست که آنها می توانند به آمریکا بیایند یا خیر. به همین دلیل ما اکنون خودمان را بسیار مسئول تر احساس می کنیم و اصرار داریم تا مطمئن شویم که پیام کلاه سفیدها حتی اگر نمایندگانشان نتوانند به اینجا بیایند، به تمام جهان برسد.»

مستند «کلاه سفیدها» در تلاش است تا عملکرد این سازمان که تا کنون بیش از ۶۰ هزار نفر را در جریان جنگ داخلی سوریه نجات داده، نشان دهد. تیم فیلمبرداری مدت ۵ هفته را با حدود ۳۰ داوطلب کلاه سفیدها گذرانده و هر روز شاهد تلاش آنها برای نجات جان انسانها بوده است.

به گفته کارگردان فیلم، با دیدن آنها که همواره پر از امید و خوشبین به آینده بودند، انسان دیگر نمی تواند به تسلیم شدن فکر کند.
اورلاندو وون انسایدل می گوید: «ما احساس می کنیم این آخرین فرصت برای آمریکاست. در این لحظه حساس، بسیار مهم است که صدای سوری ها و مردم خاورمیانه شنیده شود تا به سوء تفاهم ها و کلیشه ها پایان داده شود. به نظر ما در جهانی که بسیار چندپاره شده، شنیدن پیام مهربانی کلاه سفیدها بیش از هر زمانی ضروری است.»

مانند داوطلبان سوری مستند «کلاه سفیدها» اصغر فرهادی و ترانه علیدوستی، کارگردان و بازیگر ایرانی فیلم «فروشنده» نیز در اسکار امسال غایب خواهند بود.

هلا کامل، دیگر میهمان اسکار امسال نیز قادر به شرکت در این مراسم نیست. مستند «وطنی: سرزمین من» درباره این زن سوری و خانواده اش است که توانسته اند از جنگ بگریزند و خود را به آلمان برسانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت سوریه انتقال کلاه سفیدها را محکوم کرد

آمادگی بریتانیا برای اعطای پناهندگی به کلاه سفیدهای نجات‌ یافته از سوریه

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید