آمادگی بریتانیا برای اعطای پناهندگی به کلاه سفیدهای نجات‌ یافته از سوریه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
White Helmets
White Helmets   -   کپی رایت  Qasioun News Agency

بریتانیا اعلام کرد که آماده است به شماری از اعضای گروه کلاه سفیدهای سوریه یا خانواده‌های آنها که موفق به ورود به خاک اردن شده‌اند، پناهندگی اعطا کند.

روز یکشنبه ۴۲۲ نفر از جمله ۹۸ تن از اعضای گروه کلاه سفیدها موفق به خروج از سوریه و ورود به اردن از مسیر اسرائیل شدند.

شمار نجات یافتگان در ابتدا ۸۰۰ نفر اعلام شده بود اما این آمار پس از ساعاتی اصلاح شد. هنوز شمار قابل توجهی از کلاه سفیدها در خاک سوریه حضور دارند که موفق به فرار نشده‌اند.

اعضای گروه «دفاع غیر نظامی سوریه» موسوم به «کلاه سفیدها» در جریان جنگ داخلی سوریه وظیفه کمک به شهروندان این کشور در مناطق دستخوش ناآرامی و نجات آنها را برعهده داشتند. عملیات تخلیه آنها و خانواده‌هایشان شنبه شب به کمک نیروهای اسرائیلی انجام شد.

ارتش اسرائیل با اعلام این خبر و اشاره به اینکه عملیات تخلیه امدادگران سوری به درخواست آمریکا و کشورهای اروپایی صورت گرفته، تصریح کرد: «جان نیروهای کلاه سفید در پی پیشروی ارتش بشار اسد در جنوب این کشور در معرض خطر قرار گرفته بود.»

اعضای گروه امدادرسانی «کلاه سفیدها» پس از ورود به مناطق شمالی خاک اسرائیل به سوی اردن هدایت شدند. این افراد که ماموریت آنها امدادرسانی و تخلیه مجروحان از زیر آوار پس از بمباران مناطق تحت اشغال شورشیان توسط ارتش سوریه و هواپیماهای روسیه بود در صورت دستگیر شدن، احتمالا در معرض مجازات‌هایی همچون زندان و حتی اعدام قرار می‌گرفتند.

بیشتر بخوانید:

ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای با تایید عملیات انتقال نیروهای تخلیه شدۀ کلاه سفیدها به «یک کشور همسایه» تصریح کرد که این عملیات در سیاست کلی اسرائیل مبنی بر امتناع از پذیرش پناهجویان سوری در خاک خود، به هیچ وجه تغییری ایجاد نمی‌کند.

محمد القاید، سخنگوی وزارت خارجه اردن نیز اعلام کرد: «نیروهای کلاه سفید به دلیل آنکه جانشان در معرض خطر قرار دارد و صرفا به خاطر مسائل انسان‌دوستانه از سوی اردن پذیرفته شده‌اند. این افراد به زودی به سه کشور آلمان، کانادا و انگلیس فرستاده می‌شوند.»

کلاه سفیدها خود را غیرسیاسی می‌خوانند اما مسکو و دمشق آن‌ها را به پیوند با تروریست‌ها متهم می‌کنند. اعضای این سازمان در مناطقی حضور دارند که از کنترل نیروهای دولتی سوریه بیرون است.

فیلمی به کارگردانی اورلاندو ون اینزیدل که از فعالیت امدادگان داوطلب در سوریه برای نجات جان غیرنظامیان در زیر بمباران‌های شهری ساخته شده بود سال گذشته موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین مستند سینمایی شد.

بیشتر بخوانید: