چایکوفسکی و پلاسیدو دومینگو در اپراخانه سلطنتی مسقط در عمان

چایکوفسکی و پلاسیدو دومینگو در اپراخانه سلطنتی مسقط در عمان
نگارش از Euronews

موسیقی بی نظیر، پیانیستی پرشور و یک رهبر ارکستر پرآوازه در اپراخانه سلطنتی مسقط در سلطان نشین عُمان .چایکوفسکی، بئاتریس رعنا، و پلاسیدو دومینگو در این گزارش «موزیک» ببینید.

اپراخانه سلطنتی مسقط در قلب پایتخت سلطان نشین عمان، سالن مجلل کنسرت در دل کویر، میزبان چهره های مشهور موسیقی کلاسیک چون پلاسیدو دومینگوست.

او رهبری ارکستر عمان را در اجرای کنسرتو پیانو شماره یک چایکوفسکی برعهده داشت. پیانیست این اجرا هم بئاتریس رعنا بود.

پیانیست ایتالیایی از حس و رابطه اش با این اثر آهنگساز روس قرن نوزدهم می گوید: «رابطه من با کنسرتو پیانوی شماره یک چایکوفسکی، مثل همه روابط عمیق عاشقانه، بر مبنای عشق و نفرت است.لحظاتی هست که عاشق این قطعه هستم و بدون آن نمی توانم زندگی کنم، لحظاتی هم هست که تحملش برایم دشوار است. خوشبختانه الان شدیدا به آن عشق می ورزم. این قطعه، یکی از قطعاتی است که با آن رشد می کنید: معماری با شکوه این قطعه، به همراه ظرافتهای عاطفی بی شمار و عوالم پنهان آن به گونه ای است که همیشه چیزی برای کشف کردن دارد.»

خواننده اسپانیایی-مکزیکی صدای تِنور درباره پیانیست جوان می گوید: «بئاتریس، پیانیست فوق العاده ای است. بعلاوه کنسرتو پیانوی شماره یک چایکوفسکی برای نواختن اثر دشواری است. از اینکه دیدم کسی در ۲۴ سالگی می تواند این اثر را به این خوبی اجرا کند، شگفت زده شدم. بئاتریس سن و سالی ندارد اما واقعا یکی از بهترین پیانیستهایی است که دیده ام. آدم حیران می شود که به کجا خواهد رسید!»

از نظر بئاتریس رعنا، راز موفقیت نوازنده پیانو در صداقت اوست: «صادقانه بگویم هیچ چیز در اجرای موسیقی طبیعی نیست. منظورم نواختن موسیقی نیست بلکه حرفه و شغل نوازندگی موسیقی است. وقتی در برابر مخاطب نشسته اید و انتظار دارید مخاطب دو ساعت ساکت در برابر شما بنشیند و ادعا هم دارید آنچه اجرا می کنید، خیلی جالب است، داشتن صداقت مهمترین چیز است. اگر با صداقت احساستان را به مخاطب منتقل کنید، می توانید حس کنید که در کنار او نشسته اید.»