Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

فستیوال موسیقی جاز در باکو

فستیوال موسیقی جاز در باکو
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از بیست و دوم تا سی ام اکتبر، شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان میزبان فستیوال جاز سال ۲۰۱۶ بود.

آگهی

از بیست و دوم تا سی ام اکتبر، شهر باکو پایتخت جمهوری آذربایجان میزبان فستیوال جاز سال ۲۰۱۶ بود. در این فستیوال، ۶۵ برنامه از موسیقیدان های سبک جاز در ۱۰ سالن این شهر اجرا شد.

عمر، خواننده و ترانه سرای بریتانیایی در سبک سول و بلوز است که با هنرمندان مشهوری نظیر اریکا بادو و استیوی واندر همکاری کرده است. او می گوید: «سال ۲۰۰۰ بود که استیو واندر با من تماس گرفت و گفت: (هی مرد بیا به استودیو برویم.)… و بعد آهنگ “احساست می کنم” را با هم نوشتیم.» اجرای این آهنگ، در باکو با استقبال زیادی روبرو شد.

اولین گروه جاز باکو در سال ۱۹۳۸ بوجود آمد. و حال هنرمندانی نظیر رین سلطانف و ایسفر سارابسکی با نوآوری این سبک را در آذربایجان زنده نگاه می دارند.

ایسفر سارابسکی می گوید: «من هیچوقت با ارگ کار نکرده ام بنابراین وقتی «رین» من را برای این پروژه موسیقی دعوت کرد، ابتدا کمی سخت بود. ولی بعد برایم جالب شد و شروع به تمرین کردم. در این پروژه ما قطعه ها را با ظرافت با یکدیگر پیوند داده ایم.»

رین سلطانف نیز در مورد این پروژه می گوید: «ما در فستیوال بزرگ امسال در کنار قطعات موسیقی برای جوانان، کلاس های حرفه ای و سمینار هم برگزار کرده ایم.»

در این فستیوال جاز برای کودکان نیز بخش مخصوصی در نظر گرفته شده تا آنها را با این سبک از موسیقی آشنا کنند. یک هنرمند خردسال در حاشیه این فستیوال گفت : «من لمان گاسیموف هستم و ده سال دارم. از ۷ سالگی ساکسیفون نواختم و می خواهم وقتی بزرگ شدم موسیقیدان شوم.»

بخش دیگری از این فستیوال گردهمایی های شبانه است. این دورهمی ها فرصت مناسبی است برای همکاری و همنوازی هنرمندان خارجی و محلی. آنها گاهی تا صبح، در مقابل بینندگان به بداهه نوازی های مشترک می پردازند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان