تجلیل از فیلمهای کلاسیک در جشنواره فیلم لومیر لیون

تجلیل از فیلمهای کلاسیک در جشنواره فیلم لومیر لیون
نگارش از Euronews

هشتمین دوره جشنواره لومیر با حضور کوئنتین تارانتینو در شهر لیون فرانسه آغاز بکار کرد. سه سال پس از دریافت جایزه یک عمر دستاورد هنری این فستیوال، کارگردان آمریکایی برای معرفی فیلمهای محبوب خود در میان دوستداران هنر هفتم حاضر شد.

تیری فرمو، مدیر فستیوال لومیر می گوید: «او (تارانتینو) دست خالی به جشنواره نیامده است بلکه به گفته خودش نگاهی به سینمای گذشته دارد و تاکید کرد که نمی خواهد درباره فیلمهای خودش حرف بزند. هدف او بررسی آثار فیلمسازان دیگر است و این مضمون جشنواره بود.» کوئنتین تارانتینو فیلم «بوچ کاسیدی» با شرکت پل نیومن و رابرت ردفورد ساخته سال ۱۹۶۹را به عنوان افتتاحیه ویژه جشنواره و بزرگداشت سینمای دهه ۷۰ میلادی برگزید.

پارک چون ووک مهمان برجسته جشنواره بود. کارگردان کره جنوبی که از نوابغ نسل خود محسوب می شود با نمایش ویژه ای از فیلمها از جمله «الد بوی» (Oldboy) و همچنین برگزاری کارگاه آموزشی به فستیوال لومیر آمده است. فیلم «اولد بوی» سال ۲۰۰۴ برنده جایزه بزرگ جشنواره کن شد. داستان این فیلم مهیج و دلهره آور درباره مردی است که بدون آگاهی از هویت و هدف رباینده خود، ۱۵ سال در هتلی به گروگان گرفته می شود.

نیکولاس ویندینگ رفن کارگردان دانمارکی فیلمهای معروف به کالت مهمان دیگر جشنواره لومیر است. کارگردان ۴۶ ساله نیز فیلم «بلیدر» (Bleeder) ساخته سال ۱۹۹۹ و دومین فیلم خود را معرفی کرد.

اهدای جایزه مهمترین بخش جشنواره است که معمولا به چهره های شاخص هنر هفتم داده می شود. امسال جایزه یک عمر دستاورد هنری برای اولین بار به یک زن، کاترین دونوو تعلق گرفت. با نگاهی به درخشش ستاره سینمای فرانسه بر پرده نقره ای جشنواره لومیر ۲۰۱۶ به کار خود پایان داد.