فیلم نوکتوراما؛ پیشگویی سینما از حملات تروریستی فرانسه

فیلم نوکتوراما؛ پیشگویی سینما از حملات تروریستی فرانسه
نگارش از Euronews

این هفته در برنامه سینمای دیگر به فیلم «نوکتوراما» (Nocturama) می پردازیم. کارگردان فرانسوی برتراند بونلِو در فیلمی جسورانه، ماجرای گروهی از جوانان پاریسی را روایت می کند که در سطح شهر دست به حملات تروریستی می زنند.

فیلمنامه این اثر که مدتها پیش از حملات تروریستی اخیر در فرانسه نوشته شده به دو بخش تقسیم می شود. فیلم در نیمه نخست، گروهی از جوانان از سنین و نژادهای مختلف را دنبال می کند که عملیاتی دقیق و برنامه ریزی شده را در پایتخت فرانسه اجرا می کنند. در نیمه دوم فیلم، همین افراد سعی می کنند شب را در فروشگاهی لوکس واقع در طبقه بالای یک مرکز تجاری پنهان شوند. گرچه نتیجه کار از پیش معلوم است.

بونلو هرگز شخصیتهایش را داوری نمی کند، بلکه سعی دارد رفتارشان را همچون یک راوی باریک بین و بیطرف روایت کند و نتیجه گیری را به عهده تماشاگر بگذارد. او درباره انگیزه آنها نیز حرف چندانی نمی زند. قدرت فیلم در فرضیات است. فضای رویاگونه فروشگاه لوکس، که زندان موقت جوانان است، به صحنه رویدادهای سورئالی تبدیل می شود؛ قهرمانانِ سرمست از پیروزی در میابند که پایان نزدیک است و مکافات در کمین.

خواه این فیلم را یک مطالعه روانشناختی از خشونت در نظر بگیرید، خواه نقدی بر مصرفگرایی، یا به سادگی یک تجربه سبکیِ مهیج، تأثیرِ نوکتوراما تا مدتها همراه شما خواهد بود.