کنسرت فیلیپ گلس همراه با نمایش فیلم دراکولا در بخارست

کنسرت فیلیپ گلس همراه با نمایش فیلم دراکولا در بخارست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلیپ گلس، آهنگساز آمریکایی همراه با گروه نوازندگان زهی «کرونوس کوارتت» برای اولین بار در بخارست، پایتخت رومانی نمایش «دراکولا؛ موزیک و فیلم» را اجرا کرد و به این ترتیب به فیلم دراکولا اثر تاد براونین

آگهی

فیلیپ گلس، آهنگساز آمریکایی همراه با گروه نوازندگان زهی «کرونوس کوارتت» برای اولین بار در بخارست، پایتخت رومانی نمایش «دراکولا؛ موزیک و فیلم» را اجرا کرد و به این ترتیب به فیلم دراکولا اثر تاد براونینگ جان دوباره ای بخشید.

این فیلم در سال ۱۹۳۱ میلادی ساخته شده بود و اکنون یکی از آثار کلاسیک تاریخ سینما به شمار می رود. فیلیپ گلس آهنگ متن اجرا شده را در سال ۱۹۹۸ به طور خاص برای این فیلم ساخته بود.

فیلیپ گلس معتقد است اجرای این کنسرت همراه با نمایش فیلم، برخلاف تبلیغات تجاری و فیلمهای معمولی امکان ارتباط مخاطبان را با فیلم از نزدیک فراهم می کند.

او می گوید: «دلیل اینکه ما اجرای زنده را دوست داریم به دلیل متفاوت بودن آن است. وقتی در برابر صحنه نمایش یک فیلم موسیقی اجرا می کنید می توانید ادعا کنید که زنده بودن اجرا را به فیلم قرض می دهید. زنده بودن اجرا، بخشی از فیلم می شود.»

مخاطبان رومانیایی برای اجرای زنده فیلیپ گلس بسیار هیجان زده بودند. اجرایی که داستان دراکولا را به کشور آنها بازگرداند. داستان دراکولا که نوشته برام استوکر، نویسنده بریتانیایی است از شخصیت ولاد سوم، شاهزاده رومانیایی الهام گرفته است.

لیویو زامورا، یکی از شرکت کنندگان در کنسرت می گوید: «چه چیزی بیش از نام فیلیپ گلس می تواند من را به خود جذب کند؟ در درجه اول او هنرمند بزرگی است و مدتهاست که می خواستم او را اینجا در رومانی ببینم. دوما من رومانیایی هستم و خون من به نوعی از خون دراکولا نشأت گرفته است.»

النا گئورگسکو، یکی دیگر از شرکت کنندگان می گوید: «ایده اجرای زندۀ همراه با نمایش فیلم من را به خود جذب کرد. این چیزی است که بندرت رخ می دهد و وقتی اتفاق می افتد انتظار داریم که تجربه زیبایی باشد.»

پیش از سقوط کمونیسم، مردم رومانی چندان با فیلم دراکولا و رمان برام استوکر آشنایی نداشتند. قساوت و نام ولاد سوم الهامبخش داستان تخیلی برام استوکر شد. گفته می شود او از کاخ «بران» واقع در مرز ترانسیلوانی با والاچیا در رومانی به عنوان محل اقامت دراکولا الهام گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه یک تحقیق: شاهزاده الهام‌بخش شخصیت دراکولا «خون گریه می‌کرده است»

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید