نتیجه یک تحقیق: شاهزاده الهام‌بخش شخصیت دراکولا «خون گریه می‌کرده است»

تصویر ولاد سوم بر روی دیواری در قصر دراکولا در رومانی
تصویر ولاد سوم بر روی دیواری در قصر دراکولا در رومانی Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولاد سوم، شاهزاده رومانیایی را الهام‌بخش شخصیت دراکولا دانسته‌اند. هرچند او دندان‌های نیش بلندی برای گاز گرفتن گلوی قربانیان نداشت، اما نتایج یک تحقیق نشان داد که در زندگی واقعی‌، از چشمانش به جای اشک خون می‌آمده است.

آگهی

دانشمندان با بررسی ترکیب شیمیایی نامه‌های نوشته شده توسط شاهزاده ولاد سوم، یا ولاد دراکولا، دریافته‌اند که او مبتلا به یک بیماری نادر بوده است که باعث می‌شده تا خصوصیتی منحصر به فرد و متناسب با شهرتش پیدا کند.

ولاد سوم یک شاهزاده رومانیایی قرن پانزدهم بود که به وحشیگری و شکنجه دشمنانش در زمان فرمانروایی مشهور است. جوشاندن افراد در آب داغ یکی از انواع مجازات‌هایی بود که او در زمان حیاتش اعمال می‌کرد و لقب دیگرش، ولاد به سیخ‌ کِشنده، از روشی دیگر حکایت دارد که با آن مخالفانش را زجرکش می‌کرد.

اگرچه هیچ مدرکی در دست نیست که نشان دهد شاهزاده ولاد تمایلات خون‌آشام‌گونه نظیر تمایل به نوشیدن خون یا دوری از نور خورشید داشته، با این حال بسیاری از مورخان معتقدند که او الهام‌بخش شخصیت کنت دراکولا خون‌آشام افسانه‌ای در رمان ترسناک برام استوکر است.

این نویسنده ایرلندی که مجذوب افسانه‌های فولکلور رومانی درباره خون‌آشام‌ها شده بود، نام دراکولا را با این تصور که در زبان رومانیایی به‌معنای «شیطان» است انتخاب کرد. این اثر یکی از اولین موارد حضور خون‌آشام‌ها در کتاب‌های داستان به شمار می‌رود.

اکنون گروهی از دانشمندان با تجزیه و تحلیل شیمیایی نامه‌های تاریخی نوشته شده توسط ولاد سوم دریافته‌اند که این فرمانروای بی‌رحم سرزمین والاچیا در رومانی کنونی، مبتلا به یک نوع بیماری بوده که باعث می‌شده خون در اشک‌هایش وجود داشته باشد.

دانشمندان در تحقیق خود ساختار بیولوژیکی و شیمیایی سه نامه بجا مانده از ولاد را مورد بررسی قرار دادند که دو تای آنها در سال ۱۴۷۵ و یکی از آنها در سال ۱۴۵۷ نوشته شده بود.

عکس: آسوشیتد پرس
موزه-قصر دراکولا در رومانی با تصویر ولاد سوم بر روی دیوارعکس: آسوشیتد پرس

آنها در تحقیق خود بر پروتئین‌هایی تمرکز کردند که به حروف روی کاغذ چسبیده بود. پروتئین‌های باستانی معمولا به طور طبیعی به اشیایی که افراد به دست می‌گیرند می‌چسبند و به خوبی می‌توانند برای قرن‌ها بر اجسام باقی بمانند.

دانشمندان ابتدا پروتئین‌هایی را که احتمالاً در اثر آلاینده‌های مدرن روی کاغذ بجا مانده بودند کنار گذاشتند و آن دسته‌ای را که مربوط به پوست، سیستم تنفسی و خون انسان بود مورد آنالیز قرار دادند. 

نتایج تحقیق مشخص کرد زمانی که ولاد سوم در حال نوشتن حروف روی کاغذ بوده، این پروتئین‌ها به طور طبیعی به روی حروف راه پیدا کرده‌ و ماندگار شده‌اند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از روی تحلیل این پروتئین‌ها مشخص شد که ولاد سوم از یک بیماری نادر به نام «همولاکریا» رنج می‌برده است. این بیماری باعث پدیده‌ای به نام «گریه خون‌آلود» می‌شود.

همولاکریا می‌تواند به دلیل وجود تومور در دستگاه اشکی به وجود بیاید و یا در اثر عوامل موضعی مانند التهاب ملتحمه باکتریایی تحریک شود.

نتایج مطالعات تازه در نشریه علمی «Anlytical Chemistry» منتشر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شاهزاده لیختن‌اشتاین متهم به شکار «سلطان» خرس‌های رومانی شد

کنسرت فیلیپ گلس همراه با نمایش فیلم دراکولا در بخارست

دراکولا هم می میرد، به یاد کریستوفر لی