نرودا، قصه پاسبان و شاعر

نرودا، قصه پاسبان و شاعر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلم «نرودا» داستان واقعی تعقیب این شاعر معروف را با تخیل و طنز می آمیزد

آگهی

فیلم «نرودا» ساخته کارگردان اهل شیلی «پابلو لاراین» داستان پابلو نرودا، شاعر معروف و برنده جایزه نوبل را روایت می کند که پس از پیوستن به حزب کمونیست در کشور خود مورد آزار و تعقیب قرار گرفت.

«گائل گارسیا برنائل»، در نقش یک پلیس سمج، مأمور تعقیب شاعر می شود. این بازیگر درباره نقش خود می گوید: «شخصیتِ فوق العاده و بی نظیری است، پیچیده است و خیلی جای کار دارد. نقش انعطاف پذیری است و بازی کردنش بسیار لذت بخش است. نکات کلیدی اش اینها هستند و بعد البته، بُعد شاعرانه شخصیت نرودا و چیزهای دیگری مثل سیاست هم در کار است. کاری که فیلم با همه اینها می کند به همراه تجربه ما و امتحانِ کارهای مختلف، ماجراجویی بزرگی بود.»

فیلم، بیش از آنکه سرگذشت نامه باشد، یک فیلم پلیسی شاعرانه است که حقایق تاریخی را با تخیل در می آمیزد. حاصل کار معجونی تلخ و شیرین از شوخی و گستاخی است.

کارگردان درباره نوع شوخی های فیلم می گوید: «ما از آن شوخی های معمولِ فیلمهای کمدی، با تکه پرانی های خنده دار نداریم. کمدی موقعیت داریم، و اینکه ما موقعیتهایی آفریده ایم که خنده دار هستند، ممکن است تا حدی پوچ باشد. چون شوخی، روش فوق العاده ای است برای گفتن حرفهایی که در حالت عادی خیلی شُعارگونه است.»

منتقدان، بازی «گائل گارسیا برنائل»، هنرپیشه مکزیکی را در این فیلم ستوده اند. فیلم «نرودا» که در «دوهفته کارگردانانِ» شصت و نهمین دوره جشنواره فیلم کن به نمایش درآمده است اواخر امسال در دیگر نقاط جهان به روی پرده خواهد رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرگ به دلیل «مسمومیت»؛ برادرزاده پابلو نرودا پس از ۵۰ سال به پرسش‌های بی‌پاسخ جواب می‌دهد

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید