بوداپست پذیرای جشنواره بین المللی تئاتر

بوداپست پذیرای جشنواره بین المللی تئاتر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشنواره بین المللی دو سالانه تئاتر «مداچ» در بوداپست امسال در برگیرنده ۲۲ نمایش از ۱۳ کشور جهان است. در این جشنوار آثاری از نمایشنامه نویسان کلاسیک و

آگهی

جشنواره بین المللی دو سالانه تئاتر «مداچ» در بوداپست امسال در برگیرنده ۲۲ نمایش از ۱۳ کشور جهان است. در این جشنوار آثاری از نمایشنامه نویسان کلاسیک و معاصر به اجرا در می آید.

سوفیا ریدگ، مدیر جشنواره درباره ترکیب اجراهای معاصر و کلاسیک می گوید: «در تئاتر معاصر شاهد جریانی هستیم که بیش از پیش از گروه کر، قدیمی ترین شیوه اجرای نمایش، بهره می جوید. این راه حل مناسبی برای نشان دادن انبوه مردم در دوران بحران مهاجرت است. فرد کمرنگ تر می شود. بسیاری از مردم درک می کنند که بر جامعه تاکید بیشتری شده است. نمایشهای کلاسیک با متون قدیمی خود این پدیده را بهتر انعکاس می دهند.»

نمایش ایلیاد اثر هومر که در فاصله سالهای ۱۱۸۰ تا ۱۲۶۰ قبل از میلاد نوشته شده الگوی مناسبی برای بازخوانی گذشته است. مدیر گروه تئاتر آتن اعتقاد دارد در حالیکه سیاستمداران تلاش می کنند تا در سطح جامعه به راه حل مناسبی دست یابند، رسالت هنرمندان برانگیختن احساسات مردم است.

استاتیس لیواتینوس، رییس گروه تئاتر ملی یونان می گوید: «ایلیاد پیش از بحران پناهجویان در سالهایِ گذشته نوشته شده است. با اینحال هومر چنین چیزی را پیش بینی کرده بود. زیرا اثر او به جنگ، ویرانی و نگون بختی مردمانی می پردازد که کمر به نابودی یکدیگر بسته اند. در پایان چه چیزی می ماند؟ تنها درک و آشتی میان نسلها و از همه مهمتر آشتی میان افراد.»

کارگردانهای اندکی جسارت اجرای نمایشنامه «مردم» اثر فدریکا گارسیا لورکا، را داشته اند. این متن بی گمان راز آلود، سورئال و انقلابی ترین اثر نوسینده اسپانیایی است. در این نمایش، لورکا به کوته فکری و هنجارهای روشنفکران زمان خود حمله می کند و تئاتر را که توسط قرار دادهای اجتماعی زمین گیر شده مورد نقد قرار می دهد.

الکس ریگولا، کارگردان این نمایش می گوید: «در این نمایش یک عشق ناممکن، قوی و خلاف عادت وجود دارد. در حقیقت نمایشنامه لورکا تصویر گر همجنس گرایی خود نویسنده است. ممکن است فکر کنیم در روزگار ما این مسئله پیچیده ای نیست. ولی باید به یاد بیاوریم هنوز در برخی کشورها ی جهان برای همجنس گرایی خطر اعدام وجود دارد. نسبت به آن تبعیض وجود دارد زیرا در این کشورها همجنس گرایان نمی توانند ازدواج کنند.»

این جشنواره فرصتی برای آشنایی با هنر تئاتر مجارستان و کشورهای ناشناخته تری مانند کره جنوبی است. گروه کره جنوبی در این جشنواره به اجرای آیین مذهبی و سرود مرگ می پردازد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟