Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اجرای کنسرتو ویولون شماره یک شیمانوفسکی، آهنگساز لهستانی در مونیخ

با همکاری
اجرای کنسرتو ویولون شماره یک شیمانوفسکی، آهنگساز لهستانی در مونیخ
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جنین یانوسن، نوازنده هلندی ویولن قطعات زیادی را اجرا کرده است. او همراه با ارکستر فیلارمونیک مونیخ کنسرتو ویولن شماره یک کارول شیمانوفسکی، یکی از

جنین یانوسن، نوازنده هلندی ویولن قطعات زیادی را اجرا کرده است. او همراه با ارکستر فیلارمونیک مونیخ کنسرتو ویولن شماره یک کارول شیمانوفسکی، یکی از پیشتازان واقعی آهنگسازی مدرن لهستان را اجرا می کند.

نوای کنسرتو ویولون شماره یک کارول شیمانوفسکی، آهنگساز لهستانی در مونیخ طنین انداز می شود. جنین یانسون، نوازنده چیره دست ویلون، غرق در رنگ های این قطعه، به همراه ارکستر فیلارمونیک مونیخ به این اثر جان می بخشد.

نوازنده جوان هلندی قطعات زیادی را اجرا کرده از برامس، باخ، بتهوون و حال هم سراغ کنسوتو ویولون شماره یک آهنگساز لهستانی رفته است که یکی از اولین کنسورتو ویولونهای مدرن به حساب می آید و در آن ازتونالیته و زیبایی شناسی سنتی موسیقی رومانتیک خبری نیست.

یانسون می گوید: «دنیای شیمانوفسکی را خیلی دوست دارم. نواختن این قطعه و رویارویی با رنگ آمیزی متفاوت دنیای شیمانوفسکی بسیار شادی آور است. از آغاز تا انتهای اثر تنش وجود دارد. منظورم این است که لحظات صمیمی و زیبایی در این قطعه هست که می خواهید حسش را حفظ کنید و نمی خواهید به پایان برسد.»

شیمانوفسکی کنسرتو ویولون شماره یک را در سال ۱۹۱۶ میلادی، در بحبوبه جنگ جهانی اول و با الهام از امپرسیونیسم فرانسوی ساخت. این اثر اولین بار بعد از جنگ در سال ۱۹۲۲ میلادی در ورشو اجرا شد.

والری گرگیُف، رهبر ارکستر فیلارمونیک مونیخ می گوید: «شیمانوفسکی یکی از نوادگان شوپن بود. می دانست چطور باید ملودی بنویسد. در قرن بیستم وقتی این را در باره کسی بگویید خیلی از او تعریف کرده اید. رنگ و زیبایی صداهای ارکستر و صدای ویولن در آثار او فوق العاده است.»

یانسون می گوید که گوش دادن به موسیقی شیمانوفسکی برایش تجربه ای لذت بخش است: «برای من موسیقی زبانی بسیار توانمند است. آن قدر توانمند که واژه ها توان بیانش را ندارند. در نتیجه احساس خود را فقط با موسیقی می توان منتقل کرد.»

والری گریگیوف، رهبر روس ارکستر فیلارمونیک مونیخ از تجربه کار با نوازنده جوان هلندی می گوید: «وقتی با هنرمندی مثل جنین کار می کنید با چیزهایی روبرو می شوید که اصلا انتظارش را ندارید. او همواره در جستجوی چیزهایی تازه است. من برای موسیقیدانهایی که از قلمروهای شناخته شده فراتر می روند، احترام زیادی قائل هستم.»

نوازنده جهانگرد می گوید دیدن ویولن استرادیواریوس گرانبهایی که در سال ۱۷۰۷ میلادی ساخته شده برایش تجربه ای دگرگون کننده بوده است: «وقتی این ویولن را دیدم مثل این بود که از نو چیزی به من الهام شد. هر قطعه ای را که پیش از این نواخته بودم باید با این ویولن تکرار کنم چون این ساز اندیشه های جدیدی در ذهن به وجود می آورد و الهام بخش است. ظرافت صدای آن بیشتر است. احساس من هم در باره قطعه ها عمیقتر شده است.»

وی می افزاید: «وقتی این ساز را در دست می گیرم فکر می کنم که این صدای من است و احساس می کنم شریک زندگیم را پیدا کرده ام.»

جنین یانسون در جدیدترین آلبوم خود قطعاتی از برامس و بلا بارتوک، آهنگساز مجار را اجرا کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا