Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

حضور دو کاریکاتوریست زن در نمایشگاه «کارتون شیرا»

حضور دو کاریکاتوریست زن در نمایشگاه «کارتون شیرا»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایشگاه سالانه «کارتون شیرا» در پرتغال، امسال برای اولین بار از یک کاریکاتوریست زن خارجی دعوت به عمل آورده است. سسیل برتراند، کاریکاتوریست بلژیکی

آگهی

نمایشگاه سالانه «کارتون شیرا» در پرتغال، امسال برای اولین بار از یک کاریکاتوریست زن خارجی دعوت به عمل آورده است. سسیل برتراند، کاریکاتوریست بلژیکی مهمان این نمایشگاه است.
آثار یک کاریکاتوریست زن اهل پرتغال نیز در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده است.

سسیل برتراند در دنیای مردانه کاریکاتوریست ها یک استثناء محسوب می شود: او کاریکاتوریست روزنامه فرانسوی زبان «لا لیبر بلژیک» است.

انتخاب این کاریکاتوریست زن با استقبال شهردار شهر ویلا فرانکا دوشیرا روبرو شده است.

آلبرتو مسکیتا، شهردار ویلا فرانکا دوشیرا می گوید: «حضور یک زن بسیار اهمیت دارد تا به ما تصویری زنانه از جامعه به شکلی جامع ارائه کند. به نظرم زنان قدم به قدم در حال به دست آوردن جایگاه طبیعی خود در جامعه هستند، اما همانطور که کار ارائه شده توسط سسیل در اینجا نشان می دهد، همچنان راه درازی باید پیموده شود.»

با نگاهی به سراسر کارنامه هنری ۲۵ ساله سسیل برتران می توان به تعهد او در تقبیح و نکوهش تمایزگذاری بین زنان و مردان پی برد.

خود او این تمایز را از هنگامی که کودک بوده است، به یاد می آورد.

سسیل برتران می گوید: «همان موقع و در هنگام کودکی به نظرم بسیار غیرمنصفانه می رسید که مجبور بودم پاهایم را به هم بچسبانم، به جای اینکه بتوانم پا روی پا بیندازم و یا حتی بدتر از آن به شکلی گشاد بنشینم. در نتیجه پسرها اجازه هر کاری داشتند ولی ما نه!»

آثار سسیل برتران اما منحصر به موضوع فمینیسم نمی شود. او به طراحی کاریکاتورهایی مرتبط با اخبار داغ روز نیز می پردازد.

بخش دیگری از نمایشگاه کارتون شیرا به نگاهی گذرا به روزنامه های پرتغالی در سال ۲۰۱۵ اختصاص یافته است.

در میان ۱۱ هنرمند حاضر در هفدهمین دوره نمایشگاه کارتون شیرا کریشتینا، تنها کاریکاتوریست زن پرتغالی این نمایشگاه نیز حضور دارد.

کریشتینا می گوید: «چندین طراح زن فوق العاده وجود دارند اما برای طراحی آثاری با موضوع سیاسی تنها من هستم. هر چند رسانه های زیادی برای چاپ این آثار وجود ندارند و روزنامه ها بسته می شوند. در نتیجه مشکل یک کاریکاتوریست زن بودن نیست بلکه مشکل به کاریکاتوریست روزنامه ها بودن برمی گردد.»

به اعتقاد آنتونیو مسئول نمایشگاه کارتون شیرا، همزمان با بحران روزنامه های چاپی دنیای اینترنت گزینه جایگزینی برای آنها نیست.

آنتونیو، مسئول نمایشگاه می گوید: «اینترنت می تواند یک مکمل باشد اما گزینه جایگزین نیست زیرا به طور کلی اینترنت درآمدزا نیست، یا اصلا درآمدزا نیست و یا درآمد حاصل از آن بسیار اندک است. رسانه های اینترنتی شاخه ای جهت همراهی رسانه های چاپی هستند. معتقدم که اینترنت می تواند برای بسیاری از امور مفید باشد: برای نمایش و گسترش دادن و پخش کردن چند کاریکاتور مناسب است اما گزینه جایگزین نیست.»

CARTOON XIRA, PORTUGAL – exhibition of the best Portuguese cartoons of 2015 – more info: https://t.co/ScDjyAAK1Epic.twitter.com/ZwbnmQ8G0B

— CARTOON GALLERY (@CARTOON_GALLERY) March 8, 2016

با این حال کاریکاتورهای نمایش داده شده در این نمایشگاه نیازی به اینترنت نداشتند: آنها در سال ۲۰۱۵ در روزنامه های پرتغال چاپ شدند و تا روز هشتم ماه مه در شهر ویلا فرانکا دوشیرا در پرتغال به نمایش گذاشته می شوند.

یکصد کاریکاتور نمایش داده شده در این نمایشگاه به رخدادهای سال ۲۰۱۵ از جمله بحران پناهجویان، تغییر دولت در پرتغال، بحران بدهی های یونان، حملات ماه نوامبر در پاریس و همچنین حملات ماه ژانویه به دفتر مجله فکاهی شارلی هبدو می پردازند.

دویسه دیش، خبرنگار یورونیوز در پرتغال می گوید: «موضوعات دیگری نیز سال ۲۰۱۵ را تحت تاثیر خود قرار دادند و کاریکاتوریست ها نیز آن ها را به تصویر کشیدند. به عنوان مثال می توان به رسوایی شرکت فولکس واگن و یا رسوایی فساد در فیفا اشاره کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟