Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگو با مانی حقیقی کارگردان اژدها وارد می شود

گفتگو با مانی حقیقی کارگردان اژدها وارد می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلم «اژدها وارد می شود» ساخته مانی حقیقی روایتی سورئال از تاریخ ایران است. داستان سال ۱۳۴۳ و با ترور نخست وزیر شروع می شود. مرگ یک تبعیدی در جزیره

آگهی

فیلم «اژدها وارد می شود» ساخته مانی حقیقی روایتی سورئال از تاریخ ایران است. داستان سال ۱۳۴۳ و با ترور نخست وزیر شروع می شود. مرگ یک تبعیدی در جزیره قشم پای یک مامور ساواک را به این جزیره باز می کند، اما در مسیر داستان روشن می شود در عمق گورستان متروکه جزیره، اژدهایی لانه کرده است.

فیلم «اژدها وارد می شود» با عنوان انگلیسی (A Dragon Arrives) اخیرا در بخش مسابقه شصت وششمین جشنواره فیلم برلین شرکت کرد. مانی حقیقی سال ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲ نیز برای نمایش فیلمهایش به برلیناله (خارج از بخش مسابقه) دعوت شده بود. او در گفتگو با یورونیوز درباره پنجمین فیلمش گفت: «فیلم ترکیبی از ژانرهای مختلف است. عناصری از (فیلیپ) مارلو، ژول ورن، تن تن و فیلم وسترن و فیلم نوآر و جمع همه اینها دارد. یک نوع تجربه گرایی و استفاده از عناصر هر کدام از آنها است. تا ببنیم نتیجه آن چه می شود.»

کارگردان که برای روایت داستان سبک سورئال و طنزآمیز را برگزیده است درباره تاثیر گرفتن از نمایشنامه نویسان آوانگارد قرن بیستم می گوید: «ساموئل بکت، هارولد پینتر و یوژین یونسکو در ساختن فیلم تاثیر زیادی داشتند. ایده مرکزی آن جستجو برای و یا در انتظار چیزی مبهم است.»

فیلم دائما بین حقیقت، واقعیت گذشته و یا افسانه سازی از گذشته جابجا می شود. خبرنگار یورونیوز از مانی حقیقی پرسید: «آیا این رویکرد شخصی شما از تاریخ ایران محسوب می شود؟» مانی حقیقی ضمن تایید گفت: «بله. این نکته که هنوز چیزهایی را از دوران پیش از انقلاب به خاطر می آورم، دوره ای که زندگی کردم. البته سنم زیاد نیست ولی میانسال هستم، سن من در حدی است که می توانم درباره مفاهیمی که فکر می کنم درست و مهم هستند نظر داشته باشم و به این نتیجه برسم که آن مفاهیم در حدی که من تصور می کردم درست و مهم نیستند. در نهایت به ساختن چنین فیلمی منجر می شود.»

در دهه های اخیر، سینمای ایران موقعیت شایسته ای در جشنواره فیلم برلین کسب کرده است. چهار فیلم ایرانی در بخش های مختلف شرکت داشتند و سال گذشته فیلم تاکسی جعفر پناهی برنده جایزه مهم فستیوال شد ولی به دلیل محکومیت نتوانست برای دریافت جایزه به برلین بیاید. جعفر پناهی که به زندان و ۲۰ سال محرومیت از فیلمسازی محکوم شد، پس از آزادی از انجام فعالیت اصلی خود، محروم است. مانی حقیقی با اشاره به وضعیت فیلمسازان و تاثیر سانسور به عنوان مانع فعالیت افزود: «وضعیت خیلی پیچیده است. مانند مارپیچ حلزونی است که باید راهی به بیرون از آن پیدا کنی. اگر خوش شانس و هشیار باشی همیشه راهی وجود دارد.»

مانی حقیقی در پاسخ به پرسش خبرنگار یورونیوز درباره وجود سانسور و خود سانسوری در ایران افزود: «بله خودسانسوری همیشه هست و بزرگترین دشمن است. بنظر من مسئولان ممیزی در ایران کسانی هستند که می شود با آنها مذاکره کرد. اگر بخواهی، همیشه امکانش هست. شاید همیشه درجه ای از انعطاف پذیری وجود داشته باشد. اما خودسانسوری را نمی توانید با خودتان مذاکره کنید. این کار سختی است و باید قاطع باشید. من سعی کردم در این فیلم اینطور باشم و فکر می کنم موفق بودم.»

فیلم با لایه های داستانی مختلف، ترکیب واقعیت های تاریخی و مولفه های فانتزی و داستانی، از تصویر برداری ماهرانه از طبیعت قشم و موسیقی ساده و پرصلابت بهره برده است. «اژدها وارد می شود» در بخش رقابت های جشنواره فیلم فجر شرکت داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

لیلا حاتمی به یورونیوز: می‌توانستم خودم، همکارانم و حرفه‌ام را مسخره کنم

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید