فیلم مستند پاکستانی درباره قتل ناموسی نامزد اسکار ۲۰۱۶

فیلم مستند پاکستانی درباره قتل ناموسی نامزد اسکار ۲۰۱۶
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هر سال در پاکستان نزدیک به هزار زن قربانی قتل های ناموسی می شوند. فیلم مستند «دختری در رودخانه: بهای بخشیدن» روایت دختری به نام صبا مقصود است که پدر

آگهی

هر سال در پاکستان نزدیک به هزار زن قربانی قتل های ناموسی می شوند. فیلم مستند «دختری در رودخانه: بهای بخشیدن» روایت دختری به نام صبا مقصود است که پدر و عمویش بدلیل ازدواجی که به نظر آنها نامناسب است تصمیم به کشتن او می گیرند اما صبا زنده می ماند. به گزارش کمیسیون حقوق بشر پاکستان تنها در سال ۲۰۱۵، ۵۰۰ تن قربانی قتل های ناموسی شدند. بیشتر مرتکبان این قتل ها بستگانی هستند که ادعا می کنند زنان و دختران موجب بی آبرویی خانواده شده اند.

شارمین عبید چینوی کارگردان فیلم «دختری در رودخانه: بهای بخشیدن» امیدوار است این مستند به اصلاح قوانین و تشدید مجازات مرتکبان قتل های ناموسی کمک کند. او که پیشتر برنده اسکار برای مستندی درباره اسیدپاشی به زنان پاکستان شده گفت: «در روستاها و شهرهای کوچک پاکستان اگر با مردم حرف بزنید می بینید که قتل ناموسی از نظر آنها جرم نیست برای اینکه هیچوقت کسی به این جرم به زندان نرفته است. هدف من شروع گفتگوی ملی در باره قتل ناموسی بود زیرا مردم باید متوجه بشوند که این جرم بسیار سنگینی است. نمی توانیم بگوییم بخشی از دین یا فرهنگ ما است، این جرمی جدی و قتل است و مرتکبان آن باید به زندان بروند.»

پدر و عموی صبا مقصود به جرم اقدام به قتل او زندانی شدند اما صبا مانند قربانیان دیگر قتل های ناموسی، برای بخشیدن مرتکبان تحت فشار قرار گرفت. سال گذشته لایحه ای برای تشدید مجازات مرتکبان قتل ناموسی به پارلمان پاکستان ارائه شد که بعلت تاخیر هنوز تصویب نشده است. خانم عبید چینوی امیدوار است استقبال بین المللی و توجهات داخلی به این فیلم، موجب تسریع تصویب قانون در پارلمان بشود. او اضافه می کند: «بزرگترین جایزه فیلم این است که نخست وزیر دست به کار شده با دعوت از همه مسئولان مربوطه، لایحه ممنوعیت قتل ناموسی سال ۲۰۱۴ را هر چه زودتر در پارلمان تصویب کنند. میراث نخست وزیر به زنان کشور این خواهد بود که هیچ زنی به نام ناموس و آبرو کشته نشود و مرتکبان مجازات شوند تا کسی این کار را نکند.»

پس از نامزدی فیلم برای اسکار ۲۰۱۶ در رشته مستند کوتاه، نواز شریف نخست وزیر پاکستان با تجلیل از این فیلمساز وعده داد برای تصویب لایحه تلاش کند تا پاکستان برای همیشه از «اهریمن قتل های ناموسی» رها شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک مقام قضایی با تشریح جزئیات قتل دختر تالشی: پرونده به‌طور ویژه رسیدگی می‌شود

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید