Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یک مقام قضایی با تشریح جزئیات قتل دختر تالشی: پرونده به‌طور ویژه رسیدگی می‌شود

جزییات بیشتری از قتل دختر تالشی منتشر شد
جزییات بیشتری از قتل دختر تالشی منتشر شد Copyright PIXABAY
Copyright PIXABAY
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«پدر دختر با مهربانی که از خود نشان می‌دهد، اعتماد بازپرس را جلب می‌کند و به همین دلیل بازپرس از تحویل وی به خانواده اطمینان خاطر داشته است»

آگهی

جان احمد آقایی، معاون دادگستری گیلان گفت که به پرونده قتل دختر ۱۴ ساله تالشی به‌صورت ویژه رسیدگی می‌شود.

رومینا اشرفی، دختر متولد سال ۱۳۸۵ در روستای سفید سنگان لمیر از بخش حویق تالش بود که پدرش در تاریخ یک خرداد ۱۳۹۹ با ضربات داس وی را کشت. او دلیل قتل دخترش را اختلافات خانوادگی و فرار وی از خانه عنوان کرده است.

با این حال معاون دادگستری گیلان در شرح جزییات بیشتری از ماجرا گفت: «در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ماه این دختر به همراه پسری ۲۹ ساله متواری می‌شود و یک روز پس از آن پدر این دختر شکایتی تحت عنوان آدم ربایی در دادسرای شهرستان آستارا مطرح می‌کند و پرونده جهت بررسی در دستور کار دادسرا قرار می‌گیرد. پس از دستگیری پسرجوان، وی به مدت ۲۴ ساعت بازداشت می شود.»

چرا دختر نوجوان تحویل خانواده‌اش داده شد؟

وی درباره اینکه چرا دختر تحویل خانواده شد، گفت: «بازپرس با مشاهده اینکه پدر از روی مهربانی و گذشت از اشتباه دختر چشم پوشی کرده است؛ وی را تحویل خانواده می‌دهد. پدر دختر با مهربانی که از خود نشان می‌دهد، اعتماد بازپرس را جلب می‌کند و به همین دلیل بازپرس از تحویل وی به خانواده اطمینان خاطر داشته است.»

پدر دختر با مهربانی که از خود نشان می‌دهد، اعتماد بازپرس را جلب می‌کند و به همین دلیل بازپرس از تحویل وی به خانواده اطمینان خاطر داشته است.
جان احمد آقایی
معاون دادگستری گیلان

طبق نوشته رسانه‌های محلی رومینا به دلیل حفظ امنیت جانی خود و آشنایی با خلقیات پدرش، تمایل به بازگشت به خانه نداشته است.

قتل چگونه رخ داد؟

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان در تشریح چگونگی قتل گفت: «پس از اینکه فرزند تحویل خانواده می‌شود آن‌ها شب را در منزل یکی از بستگان در آستارا ساکن می‌شوند و شرایط کاملا معمولی و طبیعی بوده است، ولی فردای آن روز به روستای خود مراجعت می‌کنند و مشخص نیست آنجا چه اتفاق غیر عادی‌ای افتاده است که در هنگام غروب و وقتی دختر در خواب بوده، پدر، دختر خود را به قتل می‌رساند.»

وی با بیان اینکه این دختر، قربانی خشونت خانوادگی شده است، افزود: «فارغ از انگیزه پدر در به قتل رساندن دختر خود، چنین جنایتی به هیچ عنوان از نظر قانون قابل پذیرش نیست و این پرونده به‌صورت ویژه رسیدگی خواهد شد.»

دو پرونده در دادسرا

طبق گفته این مقام قضایی ایران پدر دختر در حال حاضر در بازداشت است و پرونده ای نیز درباره رابطه نامشروع و آدم ربایی در دادسرا در حال رسیدگی است.

از روز گذشته که پس از گذشت پنج روز، ماجرای این قتل به رسانه‌ها راه پیدا کرد، واکنش‌های بسیاری نسبت به آن صورت گرفت.

معصومه ابتکار، معاون امور زنان رئیس جمهوری ایران در توئیتی نوشت: «‏قوانین محکم در قبال جنایات بازدارنده هستند. کاش تلاش دلسوزان زودتر نتیجه می داد. با پیگیری و درخواست دولت و مجلس لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در آخرین مراحل است.»

اما در واکنشی متفاوت کبری خزعلی، عضو شورای‌عالی انقلاب ‌فرهنگی در توییترش رومینا اشرفی را نوجوانی توصیف کرد که به بلوغ زودرس رسیده است و مقصر این ماجرا را فضای مجازی و آموزش‌های نامناسب عنوان کرد: «خون رومینا اشرفی ها بر گردن مسئولانی است که با آموزش های نامناسب(۲۰۳۰) و رها کردن فضای مجازی باعث شده اند نوجوانان به بلوغ جنسی زودرس برسند!»

از سوی دیگر این خبر با واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد و برخی آن را با قتل ناموسی به تصویر کشیده شده در فیلم خانه‌پدری ساخته کیانوش عیاری مقایسه می‌کنند. فیلمی که به‌اتهام سیاه‌نمایی سال‌ها توقیف بود.

با این حال کیانوش عیاری، درباره قتل رومینا با طعنه به ایسنا گفت: «این اتفاق‌ها در ایران رخ نمی‌دهد. من این شایعات را باور نمی‌کنم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم مستند پاکستانی درباره قتل ناموسی نامزد اسکار ۲۰۱۶

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟