«کولونیا دیگنیداد» بازسازی سینمایی بازداشتگاه مخفی رژیم پینوشه

«کولونیا دیگنیداد» بازسازی سینمایی بازداشتگاه مخفی رژیم پینوشه
نگارش از Euronews

فیلم «کولونیا دیگنیداد» (COLONIADIGNIDAD) روایتی از رویدادهای سیاسی دهه هفتاد در شیلی است. به دنبال سرکوب مخالفان توسط رژیم پینوشه، زندگی قهرمانان داستان (لنا با بازی اما واتسون و دنیل با دنیل برول) دگرگون می شود. وقتی پلیس مخفی پینوشه دنیل را ربوده و در روستای کولونیا دیگنیداد (COLONIADIGNIDAD) که در واقع شکنجه گاه مخفی است زندانی می کند، لنا با پیوستن به یک گروه تصمیم به آزاد کردن دنیل می گیرد.

در افتتاحیه اروپایی فیلم که در برلین برگزار شد، اما واتسون بریتانیایی و دنیل برول هنرپیشه آلمانی – اسپانیایی شرکت کردند. دنیل برول با اشاره به انگیزه ایفای نقش در این فیلم می گوید: «من همیشه با شیلی احساس نزدیکی داشتم چون مادرم اسپانیایی است. خانواده من با تبعیدی های شیلی در تماس نزدیک بودند و فعالیت می کردند. یکی از این خانوداه ها در خانه ما زندگی می کرد. من با شیلی، فرهنگ و تاریخ آن از نوجوانی آشنا بودم.» اما واتسون بازیگر بریتانیایی با اشاره به علاقه اش به سیاست گفت که بازی در این فیلم دلیل دیگری داشته است. اما واتسون گفت: «خیلی ها پرسیدند دلیل بازی در فیلم علاقه من به سیاست است یا نه؟ حقیقت این است که داستان فیلم در دوره ای اتفاق می افتد که برای من جالب است. ولی واقعا فقط ویژگی شخصیت باعث جذب من به این پروژه شد.»

فلوریان گالنبرگر، کارگردان فیلم که سال ۲۰۰۱ برنده اسکار فیلم کوتاه شده است در پاسخ به انتقادها از ساختن فیلم درباره موضوع تاریخی مهم می گوید: «با دیدن فیلم به ظاهر سرگرم کننده توجه مردم به چیزی معنادار، به یک رویداد تاریخی مهم جلب می شود که فراتر از یک فیلم است. هدف ما این نبود که یک کلاس درس تاریخی بسازیم. بلکه می خواستیم فیلمی سرگرم کننده و گیرا بسازیم که در عمق آن معنایی هست. به نظر من در این کار موفق شدیم.»

فیلم «کولونیا دیگنیداد» که از نام بازداشتگاه مخفی و شکنجه گاه دوران پینوشه در شیلی گرفته شده در ماه های فوریه، مارس آوریل و مه در سوییس، آلمان، آمریکا، روسیه و ایتالیا اکران می شود.