تصویر رابطه دو زن در دنیای محافظه کار و مردسالار در فیلم «کارول»

تصویر رابطه دو زن در دنیای محافظه کار و مردسالار در فیلم «کارول»
نگارش از Euronews

«کارول» روایت رابطه عاشقانه دو زن با بازی کیت بلانشت در نقش کارول و رونی مارا، در نقش ترزه، کارمند یک فروشگاه بزرگ است. فیلم، اقتباس سینمایی کتاب «کارول» نوشته پاتریشیا های اسمیت است که سال ۱۹۵۲ با نام مستعار منتشر شد و یکی از نمونه های کلاسیک ادبیات همجنسگرایانه محسوب می شود.

کیت بلانشت، برنده اسکار ۲۰۱۳ بهترین بازیگر نقش اصلی و اسکار ۲۰۰۴ بهترین نقش مکمل درباره بازی در این نقش می گوید: «به محض خواندن فیلمنامه، از آن خوشم آمد. نوشته های پاتریشیا های اسمیت را دوست دارم. ولی می دانستم فیلم با ظرافتی است و ساختن آن دلیل کافی می خواهد. با آمدن تاد هینز (کارگردان) برای من به فیلم تبدیل شد و می دانستم فیلم جالبی خواهد شد.»

فیلم، داستان شیفتگی متقابل کارول و ترزه در دنیایی محافظه کار و مردسالار است که آنها را به حفظ رابطه ای پنهانی، ظریف و خصوصی مجبور می کند. درخشش کیت بلانشت و رونی مارا برگ دیگری به فهرست زن های سرشناس، از جمله کیت وینزلت، جولیان مور در فیلم های تاد هینز است. کارگردان آمریکایی می گوید: «واقعا به داستانهایی که زن شخصت محوری آن است علاقمندم. به نظر من داستان هایی از زندگی واقعی هستند. برای اینکه با موئلفه های ساده و در عین حال بسیار عمومی مانند ازدواج، عشق، فرزندان و خانواده تعریف می شوند. چیزهایی که بدون تردید ریشه های همه ما هستند. ممکن است کمتر خیالبافانه باشند و شاید برای همه سینماروها جذاب نباشند ولی من معتقدم داستان زن ها روایتی حقیقت گو از دنیا، تضاد ها و تناقض های آن ارائه می دهند.»

فیلم «کارول» از نمایش آن در جشنواره کن امسال، با استقبال مثبت منتقدان همراه بوده و برای رونی مارا، جایزه بهترین بازیگر زن این فستیوال را به ارمغان آورد. «کارول» اکنون در اکران بین المللی است.