الن توسن، موسیقی دان آمریکایی درگذشت

الن توسن، موسیقی دان آمریکایی درگذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الن توسن هر چند در بین عامه خیلی مشهور نبود ولی یکی از چهره های بزرگ موسیقی نئواورلئان به شمار می رفت. ترانه ها و آهنگهای الن توسن را نام های بزرگی

آگهی

الن توسن هر چند در بین عامه خیلی مشهور نبود ولی یکی از چهره های بزرگ موسیقی نئواورلئان به شمار می رفت. ترانه ها و آهنگهای الن توسن را نام های بزرگی نظیر گروه رولینگ استونز، اُتیس ردینگ یا حتی گروه راک «دِ هو» دوباره اجرا کرده بودند. شعار انتخاباتی باراک اوباما هم با الهام از او برگزیده شده بود.

این پیانیست، موسیقی دان و آهنگساز آمریکایی در حال اجرای تور اروپایی خود بود که دچار حمله قلبی شد و دهم نوامبر در سن هفتاد و هفت سالگی، در مادرید چشم از جهان فرو بست.

او در سال ۱۹۳۸ میلادی در خانواده ای متوسط به دنیا آمد و با اهالی موسیقی نئواورلئان ارتباط نزدیکی داشت. نه تنها پیانیست قهاری بود که در آهنگ سازی، ترانه سرایی و تهیه کنندگی هم استعداد شگرفی داشت و در درخشش نئواورلئان در «ریتم اند بلوز» یا همان (آر اَند بی) نفشی بسزا ایفا کرد.

آهنگهای مشهوری نظیر «پین این مای هارت» اُتیس ردینگ، «فورتون تلر» گروه رولینگ استونز یا «کار در معدن زغال سنگ» لی دُرسی را او تهیه کرده بود. در عرصه تهیه کنندگی هم می توان به همکاری او با پاتی لابل، خواننده آمریکایی در «لیدی مارمالاد» اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟