چهره متفاوت و تاریخی از زنان ایران در نمایشگاه عکس هنگامه گلستان در لندن

چهره متفاوت و تاریخی از زنان ایران در نمایشگاه عکس هنگامه گلستان در لندن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایشگاهی از عکس های هنگامه گلستان به نام «شاهد ۱۹۷۹» در لندن برپا شده است. این عکس ها اسناد کم نظیری از تظاهرات زنان و حضور آنها در اعتراضات خیابانی

آگهی

نمایشگاهی از عکس های هنگامه گلستان به نام «شاهد ۱۹۷۹» در لندن برپا شده است. این عکس ها اسناد کم نظیری از تظاهرات زنان و حضور آنها در اعتراضات خیابانی روزهای پس از انقلاب، از جمله برگزاری اولین تظاهرات هشت مارس به مناسبت روز جهانی زن است.

هنگامه گلستان در باره دلیل برپایی این نمایشگاه می گوید: «آن موقعی که این تظاهرات اتفاق می افتاد خیلی کسی توجه نمی کرد. حتی روزنامه ها اصلا خیلی خبرش را ندادند. من فکر کردم که الان چه موقع خوبی است که آدم این عکس ها را نشان بدهد و از طرف دیگر هم وقتی این عکس ها را می بینم یکدفعه می بینم یک چهره دیگری از زنهای ایران است. یعنی الان یک جوری تاریخی شده.»

آزاده فاتح راد از برگزارکنندگان این نمایشگاه، با اشاره به استقبال گروه های مختلف هنری و اجتماعی و حتی ساکنین محلی می گوید: «تصمیم گرفتیم پروژه را به صورت یک برنامه عمومی، یک نمایشگاه با کارگاه آموزشی، گروه های مطالعاتی و سمپوزیوم برگزار کنیم تا این بخش مهم از تاریخ فمینیسم در ایران را نشان دهیم.»

هنگامه گلستان کار عکاسی را از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۶۳ با ثبت جلوه هایی از زندگی کودکان و زنان ایران در زندگی روزانه و جامعه ادامه داد. او که از بیست سال پیش در لندن زندگی می کند عکاسی را در کنار همسرش، کاوه گلستان عکاس سرشناس ایرانی که در انفجار مین در عراق کشته شد آموخته است.

علی خردپیر، خبرنگار یورونیوز با ارسال این گزارش از لندن می گوید: «عکس های هنگامه گلستان در حالی نظر علاقمندان به هنر عکاسی، تاریخ معاصر ایران و جنبش برابری خواهی زنان ایران را به خود جلب کرده که برپایی نمایشگاهی مشابه در ایران امکان پذیر نیست.»

نمایشگاه «شاهد ۱۹۷۹» تا یکشنبه ۲۷ سپتامبر، پنجم مهرماه، در گالری «شو روم» لندن برقرار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟